Futbalisti Portugalska si zaistili postup na majstrovstvá Európy 2020

Portugalský hráč Cristiano Ronaldo kontroluje loptu v zápase B-skupiny Luxembursko - Portugalsko 9. kola kvalifikácie EURO 2020 v Luxemburgu 17. novembra 2019. Foto: TASR

Poistku pridal až v úplnom závere Cristiano Ronaldo.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Futbalisti Portugalska si zaistili postup na majstrovstvá Európy 2020. Definitívu im dala nedeľná výhra na pôde Luxemburska 2:0. Z B-skupiny postúpili z druhého miesta spoločne s prvými Ukrajincami.

Úradujúci majstri Európy na ťažkom teréne v Luxemburgu proti outsiderovi nedominovali. Prvý gól zaznamenali v 39. minúte po rýchlom protiútoku vďaka Brunovi Fernandesovi. Poistku pridal až v úplnom závere Cristiano Ronaldo.

Srbi ešte živili nádej postupu, no potrebovali zdolať Ukrajincov. V 9. minúte po ruke hostí v šestnástke zahrávali pokutový kop a Dušan Tadič v Belehrade otvoril skóre. Ukrajinci mali už pred stretnutím istú účasť na ME, napriek tomu nerezignovali a v prvom polčase mali prevahu. Andrij Jarmolenko mohol vyrovnať, no netrafil prázdnu bránku a iba opečiatkoval žrď. V 32. minúte Roman Jaremčuk hlavičkoval po centri Viktora Cygankova do siete a bolo 1:1. Ten istý hráč mohol opäť skórovať presnou strelou k žrdi, no brankár ho s námahou vychytal. Po zmene strán sa Srbi dostali do vytúženého vedenia, keď si Aleksandar Mitrovič ideálne nabehol na center Tadiča a zblízka nezaváhal. V nadstavenom čase sa k lopte dostal po priamom kope Arťom Besedin a vyrovnal na konečných 2:2.

V A-skupine sa už o postup nebojovalo, miestenku na EURO mali vo vrecku Angličania aj Česi. "Albión" na záver vyhral v Kosove 4:0, Česi prehrali na prázdnom štadióne v Sofii s Bulharskom 0:1. O jediný gól sa po priamom kope postaral hlavou kapitán Slovana Bratislava Vasil Božikov.

Takisto v H-skupine sa záverečné zápasy odohrali bez drámy. Postupujúci Francúzi aj Turci zakončili kvalifikáciu víťazstvom na ihriskách súperov. Úradujúci majstri sveta vyhrali v Albánsku 2:0, Turci si rovnakým pomerom poradili s Andorrou. Tretí Island uspel v Moldavsku 2:1.