< sekcia Šport

Pretekári F1 podporia boj proti rasizmu, nie všetci si však kľaknú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa televízie BBC budú mať všetci piloti tričká s nápisom koniec rasizmu.

Spielberg 4. júla (TASR) - Pretekári F1 jednohlasne podporia boj proti rasizmu počas úvodnej Veľkej ceny. Tá sa bude konať v nedeľu v rakúskom Spielbergu.

"Všetkých 20 jazdcov spolu s ich tímami stojí spoločne v boji proti rasizmu a predsudkom a zároveň podporuje princípy rozmanitosti, rovnosti a podporuje F1 v tejto oblasti," uvádza sa v stanovisku Asociácie pretekárov (GPDA).

Podľa televízie BBC budú mať všetci piloti tričká s nápisom "koniec rasizmu", no nie je isté, že si pred štartom všetci aj kľaknú a vyjadria tak podporu hnutiu "Black Lives Matter".

Po sobotňajšej kvalifikácii to uviedol prvý šampión tmavej pleti v F1 Lewis Hamilton. Pilot Mercedesu a šesťnásobný majster sveta je veľký podporovateľ kampane "Black Lives Matter" od smrti Afroameričana Georgea Floyda. Ostatným pretekárom vysvetlil svoj postoj na piatkovom mítingu, pričom uviedol, že zostať ticho znamená niesť vinu na súčasnej situácii.

"Stále existujú ľudia, ktorí úplne nerozumejú tomu, čo sa deje a dôvodom týchto protestov. Budem pokračovať a pokúsim sa byť radcom a ovplyvniť čo najviac ľudí," uviedol. Šéf Asociácie pretekárov Alex Wurz uviedol, že podporu boju proti rasizmu vyjadria všetci piloti, pričom každý má právo urobiť to vlastným spôsobom.

Skrátená sezóna F1 sa bez prítomnosti divákov začne 5. júla VC Rakúska, o týždeň neskôr sa na rovnakom okruhu Red Bull Ring uskutoční Veľká cena Štajerska. Kolotoč F1 sa potom presunie do Maďarska a nasledovať budú dve podujatia v britskom Silverstone.