Preteky s hromadným štartom pre Wiererovú, Slovenkám nevyšla streľba

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas pretekov s hromadným štartom na 12,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde 17. marca 2019. Foto: TASR/AP

Anastasia Kuzminová v prvých dvoch streleckých položkách trafila dva terče.

Östersund 17. marca (TASR) - Zlatú medailu si na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde v pretekoch s hromadným štartom vybojovala talianska biatlonistka Dorothea Wiererová. Na 12,5 km trati zdolala striebornú Rusku Jekaterinu Jurlovovú-Perchtovú o 4,9 sekundy a bronzovú Nemku Denise Herrmannovú o 15,4. Dvojici Sloveniek sa nedarilo, na 12. miesto sa zaradila Paulína Fialková (+1:42,7), 28. skončila Anastasia Kuzminová (+4:44,1).

Slovenský biatlon mal v záverečnej ženskej disciplíne dve želiezka v ohni a každá jedna, či už Kuzminová, alebo P. Fialková pomýšľali na úspech najcennejší. Za obe sa prihovárala štatistika, Kuzminová v role olympijskej víťazky v 'masse' sa snažila zavŕšiť pravdepodobne posledné preteky na MS v kariére tým najlepším spôsobom, navyše túto sezónu triumfovala v rovnakej disciplíne v Novom Měste na Morave. P. Fialkové mala oporu v hodnotení SP, keď bola dvakrát na stupňoch, vyslúžila si červené tričko líderky a siaha na malý krištáľový glóbus. Obhajkyňou titulu bola Dahlmeierová, ktorá taktiež raz v sezóne v 'masse' SP zvíťazila, rovnako ako jej krajanka Preussová.

V Östersunde husto snežilo, fúkal pomerne silný vietor a v miernom mraze -1 záležalo aj dosť od šťastia. Úvodná streľba v polohe ležmo bola lotéria, Kuzminová (celková strelecká bilancia 4-4-1-1) trafila len tretí terč a musela štyrikrát krúžiť na trestnom okruhu. P. Fialková (2-0-1-2) sa pomýlila dva razy na prvom a piatom terči a taktiež v najlepšej dvadsiatke chýbala. Do vedenia sa dostala Öbergová, 24. bola P. Fialková (+52,1), 30-ta Kuzminová (+1:49,8), nepresne strieľala aj 28. Vittozziová s tromi omylmi (+1:17,6). Presne mierilo 13 žien, ktoré sa zmestili do rozpätia 16,3 sekundy.

Druhá streľba ležmo pomohla 'čistej' P. Fialkovej, aby poskočila v poradí na 14. miesto, so stratou 48,6 sekundy za vedúcou Jurlovovou-Perchtovou. Kuzminová opäť trafila len jediný terč, ten druhý a opäť klesla na posledné 30. miesto (+3:46,6). Čisté strelecké konto si ešte ustrážilo sedem biatlonistiek.

Tretia streľba, stojková, znamenala pre mnohé katastrofu a poradie sa výrazne menilo. P. Fialková ju zvládla dôstojne, s chybou na prvom terči a polepšila si postavenie s 13. priečkou, 1:27,8 min za vedúcou, ako jedinej neustále bezchybne strieľajúcou Wiererovou. Kuzminová pridala ďalší trestný okruh na druhom terči a figurovala na 29. priečke (+4:17,8).

Záverečná streľba stojmo bola aj o značnom náskoku Wiererovej, pred samotným mierením 32,5 sekundy. Druhý a piaty terč nevybielila, no ani jej najväčšia súperka nebola 'čistá', o zlato možno prišla na štvrtom terči. Z náskoku Talianky ubudlo na 10,3 sekundy, a tento odstup si už ustrážila. Škoda, že P. Fialková minula prvý a štvrtý terč, pri presnejšej streľbe mohla výrazne poskočiť vpred, takto sa však zosunula do druhej desiatky. Kuzminová si neradostnú streleckú bilanciu s 10 netrafenými terčami uzavrela na prvom terči v poslednej položke.

Wiererová vo svojich 28 rokoch získala prvýkrát v kariére zlato na MS, dosiaľ sa mohla pochváliť osobným maximom so striebrom spred troch rokov v stíhacích pretekoch.

V slovenskom tábore nebol po pretekoch dôvod na radosť. Tréner Daniel Kuzmin mohol len skonštatovať, že si posledné vystúpenie svojej manželky a zverenky na MS predstavoval inak. "Bola to športová tragédia, pretože záverečná bodka v kariére mala byť iná, navyše mass preteky považuje Nasťa za najobľúbenejšiu disciplínu. Aj keď bol záver takýto, počas šampionátu sme mali dôvod aj na veľkú radosť, preto si myslím, že nám vyšiel."

Anna Murínová, trénerka Paulíny Fialkovej, dúfala, že vytúžená medaila sa predsa len zrodí. "Verila som, že sa pódiovo presadí, keďže sa tak nestalo, máme čo v budúcnosti odstraňovať, najmä zlepšiť streľbu v náročných podmienkach. Teraz bolo tých päť chýb na strelnici veľa, najmä v stojke som čakala lepšie rany. Bolo to aj o šťastí, niekomu zafúkalo viac, inému v závetrí menej. Nespokojní by sme však nemali byť, niektoré výsledky si veľmi ceníme."

Výsledky

preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 37:26,4 min. (2 tr. okr.), 2. Jekaterina Jurlovová-Perchtová (Rus.) +4,9 s (2), 3. Denise Herrmannová (Nem.) +15,4 (4), 4. Hanna Obergová (Švéd.) +52,7 (3), 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) +57,7 (4), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +1:03,4 (4), 7. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) +1:10,1 (4), 8. Lisa Vittozziová (Tal.) +1:11,2 (4), 9. Linn Perssonová (Švéd.) +1:29,7 (3), 10. Joanne Reidová (USA) +1:32,1 (4), ... 12. Paulína FIALKOVÁ +1:42,7 (5), 28. Anastasia KUZMINOVÁ (obe SR) +4:44,1 (10)

Priebežné hodnotenie SP pred záverečnými tromi pretekmi: 1. Wiererová 852, 2. Vittozziová rovnako 852, 3. Röiselandová 753, 4. KUZMINOVÁ 724, 5. Mäkäräinenová 614, 6. Obergová 609, 7. P. FIALKOVÁ 595, ... 65. I. FIALKOVÁ 52

SP v pretekoch s hromadným štartom (4 z 5): 1. Wiererová 165, 2. Obergová 160, 3. P. FIALKOVÁ 156, 4. Tandrevoldová 132, 5. Jurlovová-Perchtová zhodne 132, 6. Brorssonová 130, ... 9. KUZMINOVÁ 114