Quantcast
< sekcia Šport

Rakúšanka Kiesenhoferová vybojovala po dlhom úniku zlato

Rakúska cyklistka Anna Kiesenhoferová (uprostred) získala zlatú medailu v cestných pretekoch jednotlivkýň s hromadným štartom na OH v Tokiu v japonskom meste Ojama v nedeľu 25. júla 2021. Striebro získala Holanďanka Annemiek van Vleutenová (vľavo) a bronz Talianka Elisa Longová Borghiniová (vpravo). Foto: TASR/AP

Profil ženských pretekov kopíroval mužskú trať, no chýbali stúpania na hory Fudži, Mikuni Pass či Kagasoka Pass. Ženy aj bez toho však museli nastúpať asi 2500 výškových metrov.

Tokio 25. júla (TASR) - Rakúska cyklistka Anna Kiesenhoferová senzačne získala zlato na olympijských hrách. V nedeľných cestných pretekoch jednotlivkýň s hromadným štartom zvíťazila po úniku pred Holanďankou Annemiekou van Vleutenovou a Taliankou Elisou Longovou Borghiniovou.

Tridsaťročná Kiesenhoferová dosiahla najväčší úspech v kariére. Trať dlhú 136 km zvládla za 3:52:45 hodiny, pred druhou Van Vleutenovou mala v cieli náskok 1:15 minúty.

Profil ženských pretekov kopíroval mužskú trať, no chýbali stúpania na hory Fudži, Mikuni Pass či Kagasoka Pass. Ženy aj bez toho však museli nastúpať asi 2500 výškových metrov.

Už v úvode sa osamostatnila na čele pätica jazdkýň, medzi nimi aj Kiesenhoferová. Na pelotón si postupne vytvorili niekoľkominútový náskok. Asi 66 km pred cieľom došlo k pádu, do ktorého sa zaplietla aj van Vleutenová. Kiesenhoferová sa približne 40 km pred koncom osamostatnila a pred posledným kolom mala štvorminútový náskok, ktorý pretavila až do zlatého konca. Nechala tak za sebou všetky zástupkyne favorizovaných Holanďaniek.

„Je to neuveriteľné, stále sa sama seba pýtam, či je to naozaj pravda. Plánovala som útok hneď od kilometru nula a bola som rada, že sa mi podarilo byť v úniku, pretože nie som príliš dobrá pri jazde v pelotóne. Vo vedúcej skupine sme dobre spolupracovali a potom som si uvedomila, že som v nej najsilnejšia. Napokon som pracovala na čele už iba sama a až do cieľa mi to pripadalo ako časovka," povedala pre agentúru APA víťazná Rakúšanka, ktorá momentálne nemá kontrakt so žiadnym profesionálnym tímom. Vyštudovaná matematička tak v cyklistikom pelotóne pôsobí iba ako amatérka.

Kiesenhoferová šokovala únikom všetky favoritky natoľko, že strieborná van Vleutenová po príchode do cieľa oslavovala svoj triumf. Až o chvíľu neskôr zistila, že skončila "až" druhá. Na olympiáde nemôžu pretekári používať vysielačky a tak o sólovej jazde Rakúšanky na špici nevedela.

„Áno, myslela som si, že som vyhrala," priznala Holanďanka pre agentúru AFP. „Samozrejme, zostala som prekvapená a cítila som sa dosť hlúpo. Ale potom mi aj reprezentačné kolegyne povedali, že o tom vôbec nevedeli."

výsledky:1. Anna Kiesenhoferová (Rak.) 3:52:45 h
2. Annemiek van Vleutenová (Hol.) +1:15 min
3. Elisa Longová Borghiniová (Tal.) +1:29
4. Lotte Kopecká (Belg.) +1:39
5. Marianne Vosová (Hol.)
6. Lisa Brennauerová (Nem.)
7. Coryn Riverová (USA)
8. Marta Cavalliová (Tal.)
9. Olga Zabelinská (Uzbek.)
10. Cecilie Uttrupová Ludwigová (Dán.) všetky +1:46