< sekcia Šport

Regionálny hygienik nepovolil míting Elán, presúva sa na 14. februára

Na snímke vpravo v popredí Stanislava Škvarková zvíťazila vo finálovom behu na 60 m cez prekážky na majstrovstvách Slovenska v atletike 22. februára 2020 v bratislavskej hale Elán. Druhá skončila Lucia Vadlejch (druhá vľavo). Foto: TASR - Pavol Zachar

SAZ vyvinul enormné úsilie, aby sa míting uskutočnil.

Bratislava 27. januára (TASR) - Jubilejný 20. ročník halového atletického mítingu Elán sa po rozhodnutí regionálneho hygienika neuskutoční v plánovanom termíne v nedeľu 31. januára. Slovenský atletický zväz (SAZ) z tohto dôvodu presunul preteky na 14. februára. Informoval o tom portál atletika.sk.

"Od Úradu vereného zdravotníctva Slovenskej republiky sme mali povolenie preteky zorganizovať, avšak bratislavský regionálny hygienik podujatie stopol s odôvodnením, že v kraji nie je dobrá situácia, platí všeobecný zákaz hromadných podujatí a výnimky pre šport nebude udeľovať," vysvetlil pre oficiálny zväzový web generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický. Zväz mal vzhľadom na aktuálnu nepriaznivú situáciu v talóne niekoľko náhradných riešení, kedy míting Elán usporiadať. Napokon sa rozhodol pre nedeľu 14. februára. V tom čase by malo byť aj po "lockdowne", ktorý je zatiaľ vyhlásený do 7. februára.

SAZ bojoval o možnosť zorganizovať najväčší slovenský halový míting v pôvodnom termíne aj preto, lebo podľa minulotýždňovej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR začína od 27. januára platiť, že držitelia "Dekrétu kandidáta Hier XXXII. olympiády Tokio 2020" majú umožnené absolvovať hromadné podujatia nevyhnutné pre ich športovú prípravu a kvalifikáciu.

Míting Elán mal byť jedným z podujatí, na ktorých môžu atléti, držitelia spomenutého dekrétu, získavať body do tokijského kvalifikačného rebríčka a takisto plniť aj limity na marcové halové ME v Toruni. SAZ vyvinul enormné úsilie, aby sa míting uskutočnil. Zväz napríklad kúpil 1000 kusov antigénových testov na COVID-19 na otestovanie všetkých účastníkov mítingu a takisto zabezpečil aj respirátory FFP2 pre rozhodcov, aby splnil všetky povinnosti vyplývajúce z predpisov pre konanie hromadných podujatí.