Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Šport

Rehák-Štefečeková a Jány si užívajú voľno, sezónu rozbehnú v januári

Na snímke sprava slovenská reprezentantka v streľbe v trape Zuzana Rehák - Štefečeková a slovenský reprezentant v streľbe ľubovoľná malokalibrovka a vzduchová puška Patrik Jány na mediálnom stretnutí s kandidátmi účasti na OH 2024 v Šamoríne 8. decembra 2023. Foto: TASR - Martin Baumann

Obaja sa medzi prvými kvalifikovali na olympijské hry do Paríža a nestrieľali pod takým tlakom, ako ich konkurenti, ktorí ešte o miestenku bojujú.

Šamorín 8. decembra (TASR) - Slovenskí reprezentanti v streľbe Zuzana Rehák-Štefečeková a Patrik Jány majú za sebou pokojnú sezónu. Obaja sa medzi prvými kvalifikovali na olympijské hry do Paríža a nestrieľali pod takým tlakom, ako ich konkurenti, ktorí ešte o miestenku bojujú. V súčasnosti si užívajú voľno a na strelnicu sa vrátia koncom januára.

Trapistka si účasť na OH vybojovala v septembri v chorvátskom Osijeku na MS, kde získala bronz. Do francúzskej metropoly pôjde v pozícii obhajkyne titulu, celkovo má spod piatich kruhov tri cenné kovy (1-2-0). "Ja mám už od septembra 2022 pokoj. Mám teraz strelecké voľno, ak to tak môžem nazvať, potrvá až do konca januára," uviedla Rehák-Štefečeková.

Strelci na olympiáde nebudú súťažiť o kovy priamo v dejisku, ale na strelnici v Chateauroux. Tá leží viac ako 270 km južne od francúzskej metropoly. Streľba bude po jachtingu (Marseille) a surfingu (stále otázne dejisko) tretím športom, ktorý bude mať centrum mimo Paríža. "Budeme mať možnosť spoznať túto strelnicu ešte pred olympiádou. Je to pre mňa taký ´hajlajt´ tento rok, že si budem môcť streliť v tomto komplexe a aj ho spoznať," dodala slovenská olympionička.

Po viac ako mesačnom oddychu sa vráti späť do súťaží, pre TASR načrtla svoj program: "Začína nám SP v januári, prvé dva však vypúšťame, konkrétne Egypt a Maroko. S tréningami začneme skôr, na konci januára je potom Španielsko, vo februári Katar - aj s pretekmi. V marci sú sústredenia, musíme ešte nájsť miesto. Potom príde olympijská kvalifikácia v Katare, na konci apríla MS v Taliansku, SP v Taliansku a v rovnakej krajine aj sústredenie."

Na olympiádu do Paríža má Slovensko zatiaľ trinásť istých miesteniek, Jány ju získal v marci v Talline po titule európskeho vicemajstra vo vzduchovej puške 10 m. "Odvtedy je sezóna pokojnejšia a voľnejšia," povedal Jány a tiež načrtol svoj program: "Chceli by sme ísť všetky vrcholné podujatia, ale rozumne. SP začína už v januári v Egypte, ale tam je ešte zima a tak budeme strieľať len vzduchovku v hale, malorážku vynecháme. Takže chceme to rozumne nastaviť. No preteky SP chceme absolvovať všetky, budú tri. Stihneme aj dvoje ME, takže to je asi všetko čo sa týka prípravy na súťažiach."

Rovnako jeho kolegyňa si ešte olympijskú strelnicu nevyskúšal, má však o nej dosť informácií. "Ešte to riešime, hovorilo sa, že sa nebude dať, ale niekto nám neskôr povedal, že nejaký event tam bude. Ak sa bude dať, chceme to určite využiť. Nejaké info máme, vieme, že strelnica je trošku veterná, čo nám nevadí. Sme na to pripravení. Čo sa týka haly, to je všade to isté," vysvetlil Jány pre TASR.