< sekcia Šport

Rely Austrálie zrušili z obáv pred požiarmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Záverečné podujatie seriálu MS malo v austrálskom Coffs Harbour odštartovať vo štvrtok.

Coffs Harbour 12. novembra (TASR) - Rely Austrálie, záverečné podujatie seriálu MS, organizátori v utorok zrušili pre obavy z ničivých požiarov. V austrálskom štáte Nový Južný Wales už deň predtým vyhlásili stav núdze, ktorý bude platiť sedem dní.

Rely Austrálie mala v Coffs Harbour odštartovať vo štvrtok, no oblasť sužujú požiare. Plamene v uplynulom období pohltili zhruba 11.000 štvorcových kilometrov, čo je plocha väčšia ako Jamajka alebo Kosovo. Viac ako polovica zo 60 požiarov je stále mimo kontroly. Traja ľudia prišli o život a zničených bolo viac ako 150 budov.

"Vzhľadom na bezpečnosť všetkých účastníkov nie je vhodné rely uskutočniť," uviedol šéf podujatia Andrew Papadopoulos. Organizátori najskôr plánovali ísť na skrátenej trati s upraveným itinerárom, napokon ale Rely Austrálie úplne zrušili.

Titul si už v predstihu zabezpečil estónsky jazdec Ott Tänak na Toyote, ktorý sa majstrom sveta vo WRC stal prvýkrát v kariére. Zároveň ukončil pätnásťročnú dominanciu francúzskych pretekárov Sebastiena Loeba (majster sveta v rokoch 2004-2012) a Sebastiena Ogiera (2013-2018). V celkovom poradí seriálu mal pred záverečným 14. podujatím na konte nedostihnuteľných 240 bodov. Po zrušení Rely Austrálie sa z titulu v súťaži konštruktérov tešila stajňa Hyundai s nákokom 18 bodov na Toyotu.