Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika

Svitko po 5.etape na priebežnom 7.mieste, Jakeš po páde skončil

Slovenský jazdec Štefan Svitko na KTM na trati 4. etapy 39. ročníka Rely Dakar zo San Salvador de Jujuy do bolivijskej Tupizy 5. januára 2017. Foto: TASR/AP

Druhý slovenský pretekár Ivan Jakeš si svoj sen o triumfe nesplní a po páde na Dakare skončil.

Tupiza 6. januára (TASR) -Oruro 6. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v skrátenej piatej etape Rely Dakar 39. miesto. Pretekár Slovnaft Rally Teamu v piatok doplatil na problémy s navigáciou, po ktorých mal na víťazného Brita Sama Sunderlanda veľkú stratu. Druhý slovenský motocyklista Ivan Jakeš po páde odstúpil z pretekov a Dakar 2017 sa pre neho skončil.

Svitko nabral po problémoch s navigáciou výraznú stratu už v úvode prvého meraného úseku. Organizátori napokon skrátili piatu etapu pre nepriaznivé podmienky a ukončili ju už po 219 kilometroch, hoci pôvodne mala merať až 447 kilometrov. Víťaz etapy z Tupizy do Orura Sunderland mal na druhého Paula Goncalvesa z Portugalska výrazný náskok 7:07 minúty. Brit sa prvenstvom dostal na čelo celkového poradia a pred druhým Pablom Quintanillom z Čile má náskok 12 minút. Svitko sa po tejto etape zosunul z priebežného tretieho miesta na siedme a na lídra motocyklovej časti stráca 48:43 minúty. Ešte horšie však dopadol Jakeš. Po ťažkom páde a následnom prevoze do nemocnice sa pre neho preteky definitívne skončili.

V kategórii automobilov v piatok triumfovala dvojica Sébastien Loeb, Daniel Elena na Peugeote, priebežne vedú ich tímoví kolegovia Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret.