V 10. etape Rely Dakar skončil Štefan Svitko na pódiu

Slovenský jazdec Štefan Svitko na KTM na trati 4. etapy 39. ročníka Rely Dakar zo San Salvador de Jujuy do bolivijskej Tupizy 5. januára 2017. Foto: TASR/AP

Druhý muž celkového poradia Čiľan Pablo Quintanilla napokon pre zdravotné problémy z pretekov odstúpil.

San Juan 12. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Štefan Svitko na KTM obsadil vo štvrtkovej 10. etape Rely Dakar výborné druhé miesto. Na trati z Chilecita do San Juan predviedol skvelú jazdu najmú v druhej časti 448 km dlhého meraného úseku a hoci ho v cieli pôvodne klasifikovali na tretej pozícii, po hodinovej penalizácii pre víťazného Francúza Michaela Metgeho sa posunul o miesto vpred. Dosiahol tak svoje najlepšie umiestnenie na tohtoročnej rely, v 4. etape bol tretí. Desiatu etapu vyhral Španiel Joan Barreda Bort. V celkovom poradí sa Svitko posunul už na koniec elitnej desiatky.

Po vynútenom dni voľna, keď museli organizátori pre masívny zosuv pôdy na argentínskom území zrušiť 9. etapu, čakali na jazdcov v prvej časti štvrtkového špeciálu najmä trialové sekcie. Viacerých favoritov počas etapy zradila navigácia a s výraznou stratou blúdili napríklad aj líder Sam Sunderland z Veľkej Británie na KTM, či druhý muž celkového poradia Čiľan Pablo Quintanilla na Husqvarne. Ten mal neskôr aj technické problémy s motorkou a napokon pre zdravotné problémy z pretekov odstúpil. Svitkovi sa zaváhania vyhli a tak sa pomaly predieral dopredu a napokon skončil druhý. Na víťaza Barredu Borta stratil iba 24 sekúnd, celkovo má v celkovej klasifikácii na Sunderlanda manko 1:48:45 h.

V piatok je na Dakare na programe 11. etapa zo San Juan do Rio Cuarto, motocyklisti prejdú spolu 759 km a meraný úsek má 288 km.