< sekcia Šport

Rezort zdravotníctva schválil dotáciu na výchovu hokejových brankárov

Na archívnej snímke hokejový brankár Ján Lašák. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Ako informuje SZĽH, prostriedky poskytuje rezort v rámci programu na podporu protidrogových aktivít v roku 2019.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva SR schválilo Slovenskému zväzu ľadového hokeja (SZĽH) dotáciu 50.000 eur na organizovanie brankárskych kempov pod vedením trénera brankárov hokejovej reprezentácie Jána Lašáka. Tie odštartovali už od vlaňajšej sezóny.

Ako informuje SZĽH, prostriedky poskytuje rezort v rámci programu na podporu protidrogových aktivít v roku 2019. Ide o doteraz najvýznamnejší príspevok na výchovu talentovaných brankárov, odkedy ju Lašák a spol. začali organizovať. "Ministerstvu zdravotníctva musím povedať veľké ďakujem. Som rád, že bol pochopený náš zámer – že tento projekt nie je iba na vychovanie dobrých brankárov, ale hlavne na výchovu mladých ľudí," uviedol Lašák.

Brankárske kempy tak v prebiehajúcej sezóne nebudú zaťažovať zväzovú pokladnicu. "Tieto kempy sme začínali organizovať pre 28 mladých ľudí, teraz ich máme už 36. Vďaka tejto dotácii im v rámci kempov môžeme poskytnúť aj niečo navyše," uviedla projektová manažérka SZĽH Katarína Valkyová. Ide napríklad o pozývanie špeciálnych hostí, akým bol v nedávnej minulosti raper a stand-up komik Bekim, či účasť vo vojenskom výcvikovom tábore v Lešti. "Môžeme chlapcov ubytovať a pôsobiť v pekných areáloch a dopriať im niečo navyše. Napríklad zabezpečiť pomôcky, ktoré potrebujeme k tréningu, lepšiu výstroj a otvára nám to ďalšie možnosti na obohacovanie programu," uviedol Lašák. Podľa neho je organizovanie kempov ojedinelý projekt, ktorý nemá obdobu nikde na svete. "Ako som sa informoval, žiadna iná federácie neorganizuje pre brankárov takéto pravidelné tábory. Aj vďaka ministerstvu zdravotníctva sa usilujeme o to, aby na Slovensku vyrástli úspešnejší ľudia a aby boli hrdí Slováci."

Zo spomínanej dotáciu boli hradené už dva kempy – päťdňový v júni a dva a poldňový v septembri. Ďalšie budú môcť prebiehať v mesiacoch október, november a január 2020. "Určitú časť z nákladov spolufinancuje aj SZĽH. Ale vďaka ministerstvu zdravotníctva môžeme okrem tej športovej pridávať kempom aj ľudskú hodnotu," dodala Valkyová.