< sekcia Šport

Abidal o obvineniach Rosella: Som z toho rozčarovaný a smutný

Sandro Rosell, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Sandro Rosell pôjde pred súd, pretože je už podozrivý z prania špinavých peňazí, teraz čelí obvineniu z účasti na obchode s ľudskými orgánmi.

Barcelona 4. júla (TASR) - Vedenie španielskeho futbalového klubu FC Barcelona odmietlo informácie, že bývalý prezident Sandro Rosell nelegálne kúpil pečeň pre niekdajšieho hráča Erica Abidala. Rosell pôjde pred súd, pretože je už podozrivý z prania špinavých peňazí, teraz čelí obvineniu z účasti na obchode s ľudskými orgánmi.

Podľa španielskeho denníka Confidencial kúpil Rosell v roku 2011 na čiernom trhu pečeň pre Francúza Abidala, ktorý sa pre rakovinu chystal na transplantáciu. Podstúpil ju v roku 2012. Tridsaťosemročný bývalý futbalista pracuje momentálne ako technický sekretár katalánskeho klubu. "Podobné obvinenia kategoricky odmietame. Je nám ľúto, že sa na verejnosť dostávajú takého dezinformácie, navyše, keď ide o mimoriadne citlivú záležitosť," uvádza sa v stanovisku klubu. Obvinenia popreli hráč aj barcelonská nemocnica, ktorá vykonala transplantáciu.

"Považujem za potrebné vyjadriť moje rozčarovanie a smútok z týchto správ. Z rešpektu k mojej rodine, lekárskemu kolektívu a všetkým v podobnej situácii sa chcem ospravedlniť, pokiaľ by boli pochybnosti o nesprávnosti týchto informácií. Môj bratranec Gerard mi darovaním pečene zachránil život, za čo som mu naozaj vďačný. Dodržali sa všetky procedúry a protokoly, čo dokazuje dostupná lekárska dokumentácia," napísal Abidal na twitteri.

Hovorkyňa Katalánskeho justičného oddelenia pre BBC Sport povedala, že Rosell bol už skôr tento rok podozrivý z účasti na obchode s ľudskými orgánmi, ale prípad uzavreli bez obvinenia.

Španielska národná transplantačná organizácia uviedla, že výsledky vyšetrovania, ktoré spustila spoločne s nemocnicou a Katalánskou transplantačnou organizáciou, ukázali, že darovanie a transplantácia "boli v súlade s právnymi predpismi a bežnými klinickými protokolmi."

Abidal odohral na Nou Campe šesť sezón v rokoch 2007 až 2013.