Quantcast
< sekcia Šport

Rozhorčený JOZEF BARMOŠ: V Bratislave pochovávajú jeden klub za druhým

Slovenská futbalová legenda Jozef Barmoš v štúdiu TABLET.TV. Foto: TABLET.TV

Jozef Barmoš patrí k legendám futbalového Interu Bratislava, a tak mu jeho osud nie je ľahostajný. Aj o tom, čo sa s klubom z Pasienkov udialo pred pár rokmi, nám porozprával v štúdiu TABLET.TV.

Bratislava 16. decembra (Teraz.sk) – Legendárny futbalista Jozef Barmoš patrí ku generácii hráčov, ktorá sa na začiatku 80-tych rokov minulého storočia predstavila na svetovom i európskom šampionáte. Nekompromisný obranca spojil svoju kariéru na klubovej úrovni predovšetkým s tromi klubmi – Duklou Praha, belgickým Racing Jet Brusel, no predovšetkým s Interom Bratislava, ktorého dres obliekal jedenásť sezón. Klubu z Pasienkov ostal verný aj po tom, čo zavesil kopačky na klinec, a to na viacerých pozíciách. Ako generálny manažér, tréner a v posledných rokoch aj jeho prezident. O hráčskej i trénerskej kariére, bratislavskom Interi, futbale a celkovo o športe v hlavnom meste, nám pred pár dňami porozprával dnes už 63-ročný rodák zo Šurian v televíznom štúdiu TABLET.TV.

Futbalisti Interu majú za sebou jesennú časť II. ligy, ktorá pre nich nedopadla práve najlepšie. Po predchádzajúcich ročníkoch strávených v nižších súťažiach boli zvyknutí zväčša na víťazstvá, a tak im súčasná 14. priečka v druholigovej tabuľke nie je veľmi pochuti. „Našou prvoradou ambíciou po postupe do tejto súťaže bolo etablovanie sa v nej, aby sme nemali nejaké extrémne problémy so záchranou. Prvá polovica jesene išla podľa našich predstáv, no druhá sa nám už nevydarila, a tak sme sa dostali do pásma zostupu. Čaká nás teda náročná jarná časť,“ rozhovoril sa Jozef Barmoš.

POZRITE SI CELÚ TELEVÍZNU DEBATU S JOZEFOM BARMOŠOM:Inter Bratislava bol dlhé roky výkladnou skriňou slovenského futbalu, no po odpredaji prvoligovej licencie Senici v roku 2009 takmer úplne zmizol z futbalovej mapy. Ako tento krok zo strany vtedajšieho vedenia vnímal 52-násobný československý reprezentant? „Bolo to pre mňa obrovské sklamanie. Dlhoročný partner Slovnaft nechal Inter napospas a bez peňazí sa fungovať nedá. Neviem, či sa Inter predajom licencie bezprostredne po návrate do najvyššej súťaže nezapísal aj do Guinnessovej knihy rekordov, pretože radosť z postupu razom vystriedali neskutočné starosti, ktoré súviseli s úplným rozložením tohto klubu na prach. Som presvedčený, že to bol plánovaný proces, ako sa dostať k pozemkom, na ktorých Inter v tom čase sídlil. To bolo hnacou silou určitých skupín ľudí. Najsmutnejšie však je, že niektorí ľudia, ktorí likvidujú a pochovávajú v Bratislave jeden klub za druhým, naďalej fungujú aj vo zväzových štruktúrach. To je pre mňa nepochopiteľné...,“ pokračoval Barmoš.

Trénerstvo ho stále láka


Po krátkom čase sa na Pasienky presťahoval konkurenčný Slovan, ktorý je tam až dodnes. „Je to obrovská absurdita a vo svete športu nevídaná vec. Vnímajú to tak aj ľudia, o čom svedčí fakt, že fanúšikovia belasých si tam do dnešného dňa cestu nenašli. Možno by to vyzeralo inak, ak by išlo o výpomoc na jednu sezónu, ale takéto presídlenie nemá vo svete obdobu. Ja si niečo také v prípade iných európskych klubov z jedného mesta ani neviem predstaviť,“ zamyslel sa Jozef Barmoš a na margo súčasného stavu štadióna na Pasienkoch podotkol: „To, čo ponúka, je hanba, nepatrí to do tohto storočia.“

Kým ešte donedávna pôsobili v našej najvyššej súťaži tri kluby z hlavného mesta – Slovan, Inter a Petržalka, dnes je medzi elitou už len prvý z nich. „Je to obrovský ústup Bratislavy z pozícii. Mrzí ma to, pretože predovšetkým mesto by malo mať záujem, aby ľudom ponúkalo aj na športovom poli zábavu. A to sa nedeje. Scvrklo sa to všetko len na hokej, no ani ten dnes nerobí radosť bratislavskému divákovi a ani mestu. Futbal i niektoré iné športy, ktoré boli ešte donedávna majstrovské a špičkové, sú ,rozprášené´ mimo Bratislavy. Ak sa mesto nespamätá a neponúkne nejakú alternatívu, ľudia na šport úplne zanevrú,“ myslí si interistická legenda.Ako už bolo spomenuté, Jozef Barmoš dnes zastáva funkciu prezidenta klubu, ktorý sa na prelome tisícročí tešil z dvoch titul majstra SR i dvoch triumfov v Slovenskom pohári, no v minulosti ho i trénersky viedol. Na klubovej úrovni pôsobil ako kouč aj v Žiline, ale bol i kormidelníkom národných výberov SR do 19, 20 a 21 rokov a takisto pracoval ako asistent trénera Jozefa Jankecha pri seniorskej reprezentácii. Navyše, stále je držiteľom najvyššej trénerskej PRO-licencie. Láka ho trénerstvo ešte aj dnes? „Ak by prišla nejaká zaujímavá ponuka, tak by som išiel do toho. Futbal je vášeň, dlhé roky som ho hrával a neskôr i trénoval, čiže na prácu vonku, v teréne som zvyknutý. Takže, ak by mi ponúkli niečo konkrétne a zaujímavé, určite by som nad tým rozmýšľal,“ netajil Jozef Barmoš.