< sekcia Šport

RTVS Šport bude v pozemných sieťach vysielaný v kompresných formátoch

Ilustračné foto. Foto: TASR – Michal Svítok

Šéf sekcie športu RTVS Matej Hajko oznámil, že na rok 2022 má verejnoprávna televízia zazmluvnené všetky významné podujatia, odvysiela viac ako 3600 hodín priamych prenosov.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Nová programová služba RTVS pod názvom Šport, zameraná na šport a životný štýl, začne oficiálne vysielať 20. decembra po 17.00 h. Informačné vysielanie štvrtého televízneho okruhu verejnoprávnej televízie bude všetkým divákom dostupné už od 16. decembra tohto roku.

"Nový športový program verejnoprávnej televízie bude označený ako RTVS SPORT HD a bude v pozemných DVB-T sieťach vysielaný v kompresných formátoch HEVC aj MPEG-4. Ak divácky prijímač podporuje výlučne štandard MPEG-4, odporúčame divákom na svojom prijímači spustiť ladenie športového programu. Športový okruh bude divákom na takomto type prijímača vo verejnoprávnom multiplexe dostupný v HD rozlíšení," uvádza sa v tlačovej správe RTVS.

Novú televíziu Šport nájdu diváci pozemného vysielania aj bez potreby preladenia na pozícii aktuálne šírenej Trojky HD v štandarde DVB-T2/HEVC. Preladenie v tomto prípade nie je potrebné okrem prípadov, keď televízny prijímač nepodporuje tzv. dynamické zmeny. Divák si týmto ladením zjednotí vysielanú programovú službu s jej označením.

Vedenie televízie pripravuje aj sériu podporných komunikačných a informačných prostriedkov pre časť divákov, ktorá má prijímač staršieho typu, ktorý podporuje výlučne štandard DVB-T/MPEG-2: "Týmto divákom odborne poradíme pri zaobstarávaní novšieho prijímača alebo set-top boxu, ktorého cena sa pohybuje v rozmedzí 20 až 30 eur. Súčasne pre túto skupinu divákov pripravujeme sériu podporných komunikačných a informačných prostriedkov. Zriadime zákaznícku linku a mailovú adresu, na ktorú sa diváci budú môcť obrátiť so svojimi otázkami. Taktiež v tejto súvislosti oslovíme predajcov elektroniky so žiadosťou o spoluprácu, aby sa jednak dostatočne zásobili a aby boli v tejto veci s nami súčinní. Nový TV prijímač alebo nový set-top box by mal ideálne podporovať okrem vysielania v štandarde MPEG-4 aj vysielanie v štandarde DVB-T2/HEVC."

Šéf sekcie športu RTVS Matej Hajko oznámil, že na rok 2022 má verejnoprávna televízia zazmluvnené všetky významné podujatia, odvysiela viac ako 3600 hodín priamych prenosov. "Na našich obrazovkách sa objavia všetky kľúčové podujatia budúceho roka - ZOH v Pekingu, MS v hokeji vo Fínsku či MS vo futbale v Katare, rovnako však i ďalšie prestížne akcie a súťaže v rámci širokého spektra športov," dodal. Upozornil tiež, že cieľom novej stanice je podporovať slovenský šport vrátane propagácie športového diania v regiónoch. Súčasťou programu bude i dynamické spravodajstvo, tvorcovia Športu majú takisto ambíciu oživiť športovú dokumentárnu tvorbu a zvýšiť podiel športovej publicistiky.

Všetky dôležité informácie o novej športovej televízii sú k dispozícii na stránke naladtesanasport.sk.