Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Šport

Rubiales na najvyššom súde poprel obvinenia v prípade aféry s bozkom

Bývalý prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales odchádza po vypočutí na najvyššom súde 15. septembra 2023 v Madride. Foto: TASR/AP

Rubiales pobozkal hráčku na pery po finále MS, v ktorom Španielky zdolali Angličanky 1:0 a radovali sa zo zisku svojho prvého titulu.

Madrid 15. septembra (TASR) - Bývalý prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales v piatok poprel akékoľvek pochybenie pred najvyšším súdom. Štyridsaťšesťročný funkcionár čelí žalobe od hráčky Jennifer Hermosovej za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku.

Štátna prokuratúra uviedla, že Rubiales poprel obe obvinenia, keď odpovedal na otázky sudcu na hodinovom pojednávaní, ktoré nebolo pre verejnosť dostupné. Sudca Francisco de Jorge začiatkom tohto týždňa nariadil Rubialesovi, aby odpovedal na otázky španielskeho Národného súdu.

Rubiales pobozkal hráčku na pery po finále MS, v ktorom Španielky zdolali Angličanky 1:0 a radovali sa zo zisku svojho prvého titulu. Funkcionár trval na tom, že bozk bol konsenzuálny, Hermosová to poprela. Povedala tiež, že federácia na ňu a jej rodinu tlačila, aby prejavila prezidentovi podporu bezprostredne po škandále.

Hermosovej právnička uviedla, že s vypočutím bola spokojná. "Môžeme naďalej tvrdiť, že s bozkom nesúhlasila, čo sme tvrdili od začiatku. Vďaka záberom bozku mohol celý svet a krajina vidieť, že neexistoval žiadny druh súhlasu. My sa to chystáme dokázať v súdnej sieni," povedala Carla Vall i Duranová podľa agentúry AP.

Štátni zástupcovia požiadali sudcu, aby zvážil vydanie zákazu priblížiť sa na vzdialenosť menšiu ako 500 metrov k Hermosovej. Zároveň aj povinnosť dostaviť sa na súd každých 15 dní, aby sa zabezpečilo, že neutečie z krajiny. O uplatnení týchto opatrení bude musieť rozhodnúť sudca. Rubiales v nedeľu oznámil, že odstupuje z funkcie prezidenta futbalovej federácie. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ho od 27. augusta suspendovala.

RFEF v reakcii na škandál prepustila reprezentačného trénera Jorgeho Vildu, ktorý má blízko ku kritizovanému prezidentovi. Vildu odvolalo nové vedenie federácie, ktoré sa sformovalo po suspendácii Rubialesa. Zároveň zverejnilo ospravedlnenie hráčkam národného tímu za "neprijateľné správanie nášho najvyššieho zástupcu". Dočasný šéf zväzu Pedro Rocha vo vyhlásení uviedol, že Rubialesov bozk Hermosovej poškodil povesť a medzinárodnú prestíž španielskej spoločnosti a ženského športu.

V Španielsku minulý rok sprísnili zákon týkajúci sa sexuálnych útokov. Podľa prokuratúry hrozí Rubialesovi v prípade dokázania viny peňažná pokuta alebo trest väzenia od jedného až do štyroch rokov. Nový zákon odstránil rozdiel medzi "sexuálnym obťažovaním" a "sexuálnym útokom", trestá každý sexuálny akt, na ktorý jedna strana nedala súhlas.