Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Rusko rozdrvilo Cyprus 6:0, Švédi nečakane prehrali v Gruzínsku

Ruskí futbaloví reprezentanti sa tešia po výhre 6:0 v kvalifikačnom zápase H-skupiny MS 2022 Rusko - Cyprus v Petrohrade vo štvrtok 11. novembra 2021. Foto: TASR/AP

Lídri B-skupiny Švédi sa predstavili na ihrisku Gruzínska a potrebovali vyhrať, aby si udržali čo najlepšiu pozíciu pred záverečným šlágrom s druhým Španielskom.

Bratislava 11. novembra (TASR) - Ruskí futbaloví reprezentanti rozdrvili vo štvrtkovom zápase kvalifikácie MS 2022 doma Cyprus 6:0 a posilnili si šance na priamy postup do Kataru. "Zborná" figuruje na prvom mieste "slovenskej" H-skupiny o dva body pred Chorvátskom, ktoré taktiež potvrdilo úlohu favorita a na Malte vyhralo vysoko 7:1. Obe krajiny sa pobijú o postupovú priečku v záverečnom zápase v Splite. Portugalsko remizovalo v A-skupine v Írsku 0:0 a v záverečnom zápase zabojuje o postup so Srbskom. Španieli zdolali v béčku Grécko a čaká ich priamy duel o MS so Švédskom.

Zverenci trénera Valeriho Karpina mali výborný vstup do zápasu a už v 4. minúte sa ujali vedenia. Fiodor Smolov na dvakrát vrátil center z pravej strany do vápna a Alexander Jerochin mal pred sebou už len prázdnu bránku. Domáci mali viac z hry aj v ďalšom priebehu, v 38. minúte poslal Jerochin strelu do stredu bránky a o chvíľu zasiahol brankár Cypru proti šanci Andreja Mostovoja. V nadstavenom čase mohol po rohu vyrovnať Costas Soteriou, no Matvej Safonov sa stihol presunúť k žrdi. Po zmene strán rozvlnil sieť dvakrát Smolov, rozhodca mu najprv odmával ofsajd, no v 55. minúte už gól platil - 2:0. Netrvalo ani minútu a po kľučkách Mostovoja bolo 3:0. Rusi sa nezastavili a pridali ďalšie tri góly, presadili sa Alexej Sutormin, striedajúci Anton Zablotnyj a skóre uzavrel svojím druhým gólom Jerochin. "Zborná" sa tak výborne naladila na záverečný šláger s Chorvátskom.

To viedlo v Ta' Qali v 22. minúte už 2:0 po góloch Ivana Perišiča a Dujeho Čaletu-Cara. Potom si síce dal vlastný Marcelo Brozovič, ale favorit nenechal nič na náhodu a v ďalšom priebehu súpera úplne prevalcoval. O góly sa postarali Mario Pašalič, Luka Modrič, Andrej Kramarič a dvakrát Lovro Majer.

Lídri B-skupiny Švédi sa predstavili na ihrisku Gruzínska a potrebovali vyhrať, aby si udržali čo najlepšiu pozíciu pred záverečným šlágrom so Španielskom. V prvom polčase v Batumi si vypracovali niekoľko veľkých šancí, ale trikrát Zlatan Ibrahimovič, Victor Lindelöf i Alexander Isak si vylámali zuby na brankárovi Giorgim Loriovi. Favorit pykal po hodine hry, keď sa v skrumáži pred bránkou najlepšie zorientoval Chviča Kvaracchelia a dorazil loptu do siete - 1:0. Švédi sa ihneď po góle snažili o vyrovnanie, no už sa nedostávali do šancí tak ľahko ako v prvom polčase. A v 77. minúte inkasovali druhý klinec do rakvy, keď sa opäť Kvaracchelia dostal k lopte v strede ihriska, prebil sa cez niekoľko hráčov až do šestnástky a ľavačkou upravil na 2:0.

Španieli naopak nezaváhali a v Grécku vyhrali 1:0 gólom Pabla Sarabiu z penalty v 26. minúte. Využili tak zaváhanie Švédov, vďaka trom bodom sa dostali o jeden pred svojich súperov a v záverečnom vzájomnom zápase v Seville im stačí na priamy postup do Kataru i remíza.

Už istí postupujúci Nemci v J-skupine potvrdili prvé miesto hladkým triumfom nad Lichtenštajnskom 9:0. Na druhé miesto sa dostalo Severné Macedónsko vďaka vysokej výhre v Arménsku 5:0. O bod menej majú tretí Rumuni, ktorí hrali s Islandom bez gólov.

Remízou 0:0 sa skončil aj súboj A-skupiny medzi domácim Írskom a Portugalskom. Tím okolo kapitána Cristiana Ronalda je na čele skupiny, sedemnásť bodov má aj druhé Srbsko a o postupujúcom tak rozhodne ich nedeľňajší vzájomný zápas v Lisabone.

európska kvalifikácia MS 2022

H-skupina:

Petrohrad

Rusko - Cyprus 6:0 (1:0)

Góly: 4. a 87. Jerochin, 55. Smolov, 56. Mostovoj, 62. Sutormin, 82. Zabolotnyj. Rozhodovali: Stefanski - Golis, Obukowicz (všetci Poľ.), bez kariet

Rusko: Safonov – Sutormin, Divejev (67. Čisťakov), Osipenko, Terechov – Jerochin, Fomin (67. Glebov), Golovin (57. Zobnin) – Mirančuk, Smolov (57. Zabolotnyj), Mostovoj (72. Ionov)

Cyprus: Demetris – Karo, Soteriou, Laifis – Psaltis (46. Dimitriou), Artymatas, Kastanos (83. Antoniadis), Ioannou – Tzionis (68. Mamas), Sotiriou (74. Kakoulis), Papoulis (83. Spoljarič)

Ta' Qali

Malta - Chorvátsko 1:7 (1:4)

Góly: 31. Brozovič (vl.) – 6. Perišič, 22. Čaleta-Car, 39. Pašalič, 45+1. Modrič, 47. a 64. Majer, 53. Kramarič. Rozhodovali: Aytekin – Dietz, Schaal (všetci Nem.), ŽK: Pepe

Malta: Bonello – Shaw, Agius, Pepe – Attard, Kristensen (46. Pisani), Teuma (62. Guillaumier), Camenzuli – Mbong (68. Mbong), Montebello (62. Satariano), Degabriele

Chorvátsko: Grbič – Juranovič, Čaleta-Car, Gvardiol, Sosa – Modrič (54. Vlašič), Brozovič (46. Jakič), Pašalič (62. Livaja) – Majer, Kramarič (54. Petkovič), Perišič (54. Oršič)

Azerbajdžan - Luxembursko 1:3 (0:0)

Góly: 83. Salahli - 67. a 90.+1 Rodrigues, 78. Thil, ČK: 21. Mutallimov (Azer.)

Nemecko - Lichtenštajnsko 9:0 (4:0)

Góly: 11. Gündogan (z 11m), 20. Kaufmann (vl.), 22. a 49. Sane, 23. Reus, 76. a 86. Müller, 81. Baku, 89. Goppel (vl.), ČK: 9. Hofer (Lich.)