Ružička dal dva góly a pridal asistenciu, Calgary uspelo na Floride

Na snímke vpravo slovenský útočník Calgary Adam Ružička.. Foto: TASR/AP

Washington v obrane aj s Martinom Fehérvárym prehral doma s Coloradom 0:4, Tampa Bay aj s Erikom Černákom zvíťazila v Nashville 3:2 po predĺžení.

New York 20. novembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Adam Ružička zažiaril dvoma gólmi a asistenciou pri víťazstve Calgary na ľade Floridy 5:4 po nájazdoch v nedeľnom zápase NHL. Po jeho prvom trojbodovom zápase v kariére ho vyhlásili za druhú hviezdu zápasu.

Ružička v 16. min otvoril skóre duelu, keď z ľavej strany prestrelil Spencera Knighta. Dvadsaťtriročný krídelník neskôr pripravil gól obrancovi Nikitovi Zadorovovi, ktorý zvýšil na 2:0 a v polovici duelu (33. minúta) pridal Ružička svoj druhý gól. Po vyhratom buly Eliasa Lindholma okamžite pálil a dostal Flames do vedenia 3:2. Ružička dostal šancu aj v nájazdoch, ale v štvrtej sérii neuspel a v piatej rozhodol o víťazstve hostí obranca Rasmus Andersson. Slovenský útočník nedostával v úvode sezóny priestor, ale v uplynulých dueloch nastúpil v prvej formácii a svoju dôveru spláca. “Potrebujeme, aby skóroval a pomáhal na oboch stranách klziska. Odviedol výbornú prácu. Celý prvý útok (Ružička, Lindholm, Tyler Toffoli) hral perfektne,” povedal pre nhl.com tréner “plameňov” Darryl Sutter.

Ružička má po siedmich zápasoch v novom ročníku na konte 4 góly a rovnaký počet asistencií. Udalosťou večera bol návrat Jonathana Huberdeaua na Floridu. Historicky najviac bodujúci “panter” (613 bodov) putoval v lete spoločne s obrancom MacKenziem Weegarom do Calgary výmenou za Matthewa Tkachuka. Huberdeau v zápase nebodoval, ale presadil sa v nájazdoch. “Je to fajn, som rád, že sme vyhrali. S tým cieľom sme sem prišli,” povedal Huberdeau, ktorý si dres Floridy obliekal prvých desať sezón kariéry v NHL. Duel poslal do predĺženia v 54. minúte Tkachuk, ktorý v minulej sezóne dal za Calgary 42 gólov. “Aspoň, že sme dostali zápas do predĺženia. Začali dobre, ale postupne sme hru vyrovnali a myslím, že sme herne dominovali,” povedal Tkachuk.

V akcii boli všetky tímy zámorskej súťaže, no žiaden ďalší Slovák nebodoval. Juraj Slafkovský odohral 9:26 min, Montreal uspel doma proti Philadlphii 5:4 po nájazdoch. Canadiens otočili z 0:2 na 3:2, potom opäť prehrávali, no v dramatickom závere vyrovnal 1,9 sekundy pred koncom svojim druhým gólom v zápase Cole Caufield. “Máme kombinácie pri hre bez brankára nacvičené, ale v tejto situácii už zostávalo len poslať puk na bránku a veriť, že to vyjde,” povedal Caufield pre tsn.ca. V predĺžení gól nepadol, o víťazstve Montrealu rozhodol v nájazdoch Nick Suzuki, ktorý mal v zápase dve asistencie. Slafkovský nastúpil v štvrtom útoku, zaznamenal dva mínusové body, jednu strelu a zblokoval dva pokusy hostí. Flyers prehrali šiesty zápas za sebou.

Anaheim prehral na ľade St. Louis 2:6 a ani Pavol Regenda nezabránil piatej prehre z uplynulých šiestich duelov svojho tímu. Slovenský krídelník nastúpil v druhej formácii, na ľade bol necelých 12 minút a zaznamenal jednu strelu. Blues sa po sérii ôsmich prehier dostali na úspešnú vlnu a zvíťazili šiestykrát za sebou. Hrdinom večera bol Pavel Bučnevič, ktorý zaznamenal štyri body (2+2). “Víťazstvá nás bavia. Ani neviem koľko sme vyhrali zápasov za sebou. Päť, či šesť? Verím, že budeme pokračovať, sme spokojní,” povedal Bučnevič. St. Louis sa zaobišli aj bez chorého Vladimira Tarasenka.

New Jersey naopak zvíťazilo už v 12. zápase v sérii, keď sa tešilo na ihrisku Ottawy 5:1 a v zostave hostí nechýbal útočník Tomáš Tatar, ktorý odohral 13:18 minúty, ale nebodoval. Devils sú už len jedno víťazstvo od vyrovnania rekordnej klubovej série z prelomu februára a marca 2001. “Vyhrali sme ako tím, všetci prispeli. Boli sme produktívni, dali sme kľúčový gól v oslabení na 4:1 zásluhou Jegora Šarangoviča, obrana hrala spoľahlivo a keď bolo treba, tak nás podržal brankár,” povedal tréner “diablov” Lindy Ruff. Triumf hostí vychytal Akira Schmid (25 zákrokov), ktorý má na konte tretie víťazstvo za sebou po príchode z AHL.

Washington v obrane aj s Martinom Fehérvárym prehral doma s Coloradom 0:4. Prvé čisté konto v drese Avalanche zaznamenal Alexandar Georgijev (32 zákrokov), ktorý do Colorada prišiel v lete z New Yorku Rangers. Obhajcovia Stanley Cupu vyhral šesť z posledných siedmich zápasov. Gólom a asistenciou k tomu prispeli Nathan MacKinnon a Artturi Lehkonen. V bránke Capitals zaznamenal 25 zákrokov Darcy Kuemper, ktorý ako prvý brankár získal s Avalanche v minulej sezóny pohár, no v júli podpísal päťročný kontrake na 26,25 milióna s Capitals. “Nespravili sme dosť na to, aby sme dali gól. Hrali sme príliš veľa v rohoch,” povedal tréner Caps Peter Laviolette. Fehérváry odohral 22 minút, zaznamenal “mínusku” a jednu strelu. Washington prehral štyrikrát za sebou.

Tampa Bay už aj s uzdraveným Erikom Černákom zvíťazila v Nashville 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil kapitán Steven Stamkos, ktorý predtým asistoval pri vyrovnávajúcom zásahu Alexa Killorna v 57. minúte. Gól a dve asistencie zaznamenal Nikita Kučerov a Tampa natiahla víťaznú sériu na štyri zápasy. Černák sa vrátil do akcie po tom, ako pre zranenie vynechal tri zápasy. Na ľade bol necelých 22 minút, zaznamenal mínusový bod, jednu strelu a rozdal tri hity.

Hokejisti Bostonu zdolali doma Chicago 6:1 a vyrovnali rekord NHL. Bruins vyhrali úvodných jedenásť domácich vystúpení od začiatku sezóny, čo sa predtým podarilo len hráčom Chicaga Blackhawks (1963-64) a Floridy Panthers (2021-22). “Máme skvelý tím, každý vie prispieť k úspechu. Veríme si a odráža sa to na výsledkoch,” povedal kapitán “medveďov” Patrice Bergeron, ktorý mal bilanciu 1+1 a na konte má 999 bodov. Dva góly strelil David Pastrňák, štyrmi asistenciami sa blysol Charlie McAvoy.

Prvý shutout v sezóne zaznamenal Tristan Jarry (32 zákrokov) a Pittsburgh zdolal Winnipeg 3:0. Po sľubnom štarte sa prestalo dariť Buffalu. Sabres prehrali v Toronte 2:5 a neuspeli v ôsmom vystúpení za sebou. Dve asistencie nazbieral Mitchell Marner a bodoval v dvanástom zápase za sebou. Kuriózny gól v oslabení strelil obranca “javorových listov” Mark Giordano, ktorý zakončoval do posunutej bránky, ale rozhodcovia po preskúmaní videa jeho zásah napokon uznali.

Jamie Benn prispel gólom a dvoma asistenciami k víťazstvu Dallasu nad New Yorkom Islanders 5:2. Oba zásahy “ostrovanov” zaznamenal Matthew Barzal a vo svojom 19. zápase si otvoril strelecký účet v tejto sezóne. O víťazstve Edmontonu nad Vegas 4:3 rozhodol po fantastickej individuálnej akcii Connor McDavid. Kapitán “olejárov” je najlepší strelec (16 gólov) aj najproduktívnejší hráč ligy (34 bodov). New York Rangers bez Jaroslava Haláka, ktorý bol len na striedačke, vyhral v San Jose 2:1. Víťazstvo hostí vychytal Igor Šesťorkin (22 zákrokov).

NHL - sumáre:

Ottawa Senators - New Jersey Devils 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 38. Brassard (Brännström, Giroux) - 8. Haula (Zetterlund, Severson), 16. Bastian (Wood, McLeod), 23. Boqvist (Šarangovič, Siegenthaler), 40. Šarangovič (Hischier), 58. McLeod. Brankári: Forsberg (23. Talbot) - Schmid, strely na bránku: 26:36, 18.881 divákov.

Florida Panthers - Calgary Flames 4:5 pp a sn (0:1, 2:2, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 24. White, 31. Reinhart (Tkachuk, Barkov), 42. Luostarinen (Bennett, Forsling), 54. Tkachuk (Bennett, Montour) - 16. RUŽIČKA (Hanifin, Zadorov), 21. Zadorov (RUŽIČKA, Lindholm), 33. RUŽIČKA (Lindholm), 47. Coleman (Backlund), rozh. náj. Andersson. Brankári: Knight - Markström, strely na bránku: 35:35, 15.842 divákov.

Boston Bruins - Chicago Blackhawks 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Góly: 5. Pastrňák (Marchand, Bergeron), 25. Bergeron (McAvoy, Marchand), 39. DeBrusk (Marchand, McAvoy), 40. Krejčí (Greer, McAvoy), 52. Pastrňák (Foligno, Nosek), 58. Hall (Grzelcyk, McAvoy) - 31. Toews (Domi, Kurashev). Brankári: Swayman - Mrázek, strely na bránku: 43:18, 17.850 divákov.

Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Góly: 21. Bemström (Jenner, Gaudreau) - 10. Larkin (Perron, Seider), 27. Hronek, 31. Chiarot (Raymond, Copp), 38. Hronek (Larkin, Seider), 46. Kubalík (Seider, Larkin), 50. Bertuzzi (Copp, Raymond). Brankári: Korpisalo - Husso, strely na bránku: 28:37, 18.693 divákov.

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers 5:4 pp a sn (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 5. Dvorak (Gallagher, Xhekaj), 18. Caufield (Dach, Hoffman), 32. Matheson (Suzuki, Caufield), 60. Caufield (Suzuki, Monahan), rozh. náj. Suzuki - 1. Sanheim (Laughton, MacEwen), 3. Tippett (Sanheim, Farabee), 36. Tippett, 49. Hayes (Seeler, MacEwen). Brankári: Allen - Hart, strely na bránku: 32:29, 21.105 divákov.

Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)

Góly: 13. Tavares (Marner, Rielly), 18. Järnkrok (Engvall, Sandin), 19. Giordano (Marner, Kämpf), 35. Nylander (Tavares, Matthews), 51. Nylander (Tavares) - 31. Tuch (Cozens, Dahlin), 56. Mittelstadt (Olofsson, Power). Brankári: Murray - Luukkonen, strely na bránku: 23:34, 18.645 divákov.

Washington Capitals - Colorado Avalanche 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Góly: 20. Makar (MacKinnon, Lehkonen), 34. MacKinnon (Manson, Newhook), 49. Cogliano (MacDonald, Compher), 57. Lehkonen. Brankári: Kuemper - Gerogijev, strely na bránku: 32:29, 18.573 divákov.

Winnipeg Jets - Pittsburgh Penguins 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)

Góly: 41. Zucker (Malkin, Petry), 59. Rust (Crosby), 60. Guentzel (Rust, Crosby). Brankári: Hellebuyck - Jarry, strely na bránku: 32:32, 15.325 divákov.

Dallas Stars - New York Islanders 5:2 (0:0, 2:2, 3:0)

Góly: 27. Faksa (Seguin, Benn), 35. Marchment (Benn, Miller), 49. Benn (Marchment, Seguin), 57. Robertson (Pavelski), 60. Hakanpää (Oettinger, Pavelski) - 22. Barzal (Romanov, Wahlstrom), 35. Barzal (Nelson, Lee). Brankári: Oettinger - Varlamov, strely na bránku: 35:29, 18.532 divákov.

Minnesota Wild - Carolina Hurricanes 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 58. Steel (Spurgeon, Kaprizov), 62. Goligoski (Steel, Gaudreau) - 14. Aho (Nečas, Noesen). Brankári: Gustavsson - Kočetkov, strely na bránku: 21:21, 18.278 divákov.

Nashville Predators - Tampa Bay Lightning 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 2. Forsberg (Ekholm, Pärssinen), 46. Niederreiter (Duchene) - 25. Kučerov (Point, Sergačov), 57. Killorn (Cole, Kučerov), 63. Stamkos (Kučerov, Point). Brankári: Saros - Vasilevskij, strely na bránku: 32:39, 17.444 divákov.

St. Louis Blues - Anaheim Ducks 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)

Góly: 13. Acciari (Faulk, Schenn), 17. Bučnevič (Thomas), 22. Bučnevič (Thomas, Kyrou), 25. Schenn (Bučnevič), 29. Krug (Kyrou, Bučnevič), 56. Thomas (Kyrou) - 27. Fowler (Henrique), 49. Henrique (Fowler, McTavish). Brankári: Binnington - Gibson, strely na bránku: 34:32, 18.096 divákov.

Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights 4:3 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 2. Foegele (Nugent-Hopkins, Murray), 31. Draisaitl (Nurse, Nugent-Hopkins), 41. Hyman (McDavid, Nugent-Hopkins), 62. McDavid (Nurse, Draisaitl) - 17. Kolesar (Theodore, Howden), 25. Stone z tr. str., 52. Stone (Theodore, Eichel). Brankári: Skinner - Hill, strely na bránku: 23:34, 18.347 divákov.

Seattle Kraken - Los Angeles Kings 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 5. McCann (Beniers, Eberle), 41. Sprong (Schultz, Beniers), 63. Eberle (Schultz) - 39. Danault (Arvidsson, Edler), 41. Moore (Danault, Roy). Brankári: Jones - Petersen, strely na bránku: 29:29, 17.151 divákov.

San Jose Sharks - New York Rangers 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Góly: 60. Couture (Hertl, Meier) - 54. Gauthier (Trouba, Miller), 59. Fox (Zibanejad, Vesey). Brankári: Reimer - Šesťorkin, strely na bránku: 23:43, 17.562 divákov.

Adam Ružička (Calgary) 16:28 2 1 3 0 2 0

Tomáš Tatar (New Jersey) 13:18 0 0 0 0 0 0

Martin Fehérváry (Washington) 22:02 0 0 0 -1 1 0

Juraj Slafkovský (Montreal) 09:26 0 0 0 -2 1 0

Pavol Regenda (Anaheim) 11:59 0 0 0 -1 1 0

Erik Černák (Tampa Bay) 21:58 0 0 0 -1 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/