Quantcast
< sekcia Šport

Rýchlokorčuľovanie: Holanďanka Schoutenová zlatá na 3000 m

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Trojnásobná olympijská šampiónka Martina Sáblíková z Česka skončila tesne za stupňami víťazov na štvrtej pozícii s mankom 3,41 sekundy.

Peking 5. februára (TASR) - Holandská rýchlokočuliarka Irene Schoutenová získala na ZOH v Pekingu zlatú medailu v pretekoch na 3000 m. Na ľadovom ovále triumfovala v olympijskom rekorde 3:56,93 min a na druhú priečku odsunula Talianku Francescu Lollobrigidovú o 1,13 s. Bronz patrí Kanaďanke Isabelle Weidemannovej (+1,71).

"Cítila som veľký tlak na mňa i na celý náš tím a som rada, že som to zvládla. Štartovala som až v poslednej dvojici a videla som, ako naozaj rýchlo išli dievčatá predo mnou. Pred štyrmi rokmi som sa do Pjongčangu nekvalifikovala, takže som teraz veľmi chcel uspieť. Keď som bola mladá, mala som veľký sen o olympijskom zlate a teraz ho mám," povedala 29-ročná viacnásobná svetová a európska šampiónka Schoutenová, ktorá bola topfavoritkou na zlato. V prebiehajúcej sezóne dominovala na tejto trati aj vo Svetovom pohári. Holanďanky ovládli na troch kilometroch kompletné pódium na predchádzajúcich hrách v Pjongčangu - zlato vtedy vybojovala Carlijn Achtereekteová, tentoraz obsadila siedme miesto.

Trojnásobná olympijská šampiónka Martina Sáblíková z Česka skončila tesne za stupňami víťazov na štvrtej pozícii s mankom 3,41 sekundy. Nemecká rýchlokorčuliarka Claudia Pechsteinová na svojej ôsmej olympiáde na najlepšie nestačila, obsadila posledné 20. miesto s viac ako 20-sekundovou stratou na víťazku. Vo veku 49 rokov sa päťnásobná šampiónka zo ZOH stala najstaršou zimnou olympioničkou v histórii a prvou ženou s ôsmimi štartami pod piatimi kruhmi, pripomenula agentúra AP. "Skončila som dvadsiata, ale to mi je úplne jedno. Pre mňa je to ako výhra. Týmto štartom mám primát jedinej ženy na ôsmich ZOH oficiálne vo vrecku," citovala agentúra DPA Pechsteinovú, ktorá na olympiáde debutovala v roku 1992. Schoutenová prekonala práve jej olympijský rekord zo ZOH 2002 v Salt Lake City (3:57,70).

ZOH 2022 - Rýchlokorčuľovanie


ženy - 3000 m:
1. Irene Schoutenová (Hol.) 3:56,93 (ol. rekord)
2. Francesca Lollobrigidová (Tal.) +1,13
3. Isabelle Weidemannová (Kan.) +1,71
4. Martina Sáblíková (ČR) +3,41
5. Ragne Wiklundová (Nór.) +4,51
6. Miho Takagiová (Jap.) +4,84
7. Carlijn Achtereekteová (Hol.) +5,28
8. Antoinette De Jongová (Hol.) +5,44
9. Ajano Satová (Jap.) +6,47
10. Jevgenija Lalenkovová (ROC) +6,49