Ryding ako prvý Brit triumfoval v SP, vyhral slalom v Kitzbüheli

Britský slalomár Dave Ryding, archívne foto. Foto: TASR/AP

Ryding bol počas svojej kariéry dvakrát na stupňoch víťazov. Jeho najväčším úspechom bolo doteraz druhé miesto práve z Kitzbühelu z roku 2017.

Kitzbühel 22. januára (TASR) - Dave Ryding sa stal historicky prvým lyžiarom z Veľkej Británie, ktorý triumfoval v pretekoch alpského Svetového pohára. V sobotu zvíťazil v slalome v rakúskom Kitzbüheli. Druhý skončil s mankom 38 stotín sekundy víťaz predchádzajúceho slalomu vo Wengene Lucas Braathen, tretie miesto patrilo ďalšiemu Nórovi Henrikovi Kristoffersenovi (+0,65).

Tridsaťpäťročný Škót sa na najvyššiu priečku posunul zo šiestej po prvom kole. Braaten si vylepšil svoju pozíciu o sedem priečok, Kristoffersen dokonca o 21. Druhé kolo bolo pohromou pre favoritov. V náročných podmienkach za vytrvalého sneženia nedokončili štvrtý po prvej jazde Talian Giuliano Razzoli, ani tretí Nór Sebastian Foss-Solevaag, ktorý pred pretekmi viedol poradie disciplíny. Po veľkých chybách klesli Francúz Clement Noel z druhej na 15. priečku a Talian Alex Vinatzer z prvej na 17. Slováci v pretekoch neštartovali.

Ryding bol počas svojej kariéry dvakrát na stupňoch víťazov. Jeho najväčším úspechom bolo doteraz druhé miesto práve z Kitzbühelu z roku 2017. "Boli to neuveriteľné preteky plné zvratov. Mal som šťastie. Mám 35 rokov, ale priznám sa, nikdy som neprestával veriť, že to budem práve ja, kto prinesie britskému lyžovaniu premiérové prvenstvo. To, že sa to stalo na takom významnom mieste pre tento šport, akým je Kitzbühel, je neuveriteľné," tešil sa v cieli Ryding podľa FIS.

Boj o malý glóbus je aj naďalej mimoriadne vyrovnaný. V piatich pretekoch sa dostalo na stupne víťazov až 13 slalomárov. Iba Švédovi Kristofferovi Jakobsenovi a Braathenovi sa to podarilo dvakrát. Nór sa aj vďaka tomu posunul do čela poradia disciplíny, o 55 bodov pred krajana Fossa-Solevaaga.