< sekcia Šport

Sekera určil muža zápasu, pred strelcami dal prednosť ruskej mašine

Brankár Dallasu Anton Chudobin, archívna snímka. Foto: TASR

Na tom, že Stars o Stanley Cup zabojujú po dvadsiatich rokoch má obrovskú zásluhu práve 34-ročný ruský brankár.

Edmonton 15. septembra (TASR) - Jedným z hlavných strojcov postupu hokejistov Dallasu Stars do finále Stanleyho pohára je brankár Anton Chudobin. Ocenil ho aj jeho slovenský spoluhráč Andrej Sekera, ktorý mu v kabíne po piatom súboji finále Západnej konferencie NHL odovzdal v šatni klubovú reťaz pre najužitočnejšieho hráča zápasu. Stars v súboji zdolali Vegas Golden Knights 3:2 po predĺžení a v sérii uspeli 4:1.

Na tom, že Stars o Stanley Cup zabojujú po dvadsiatich rokoch má obrovskú zásluhu práve 34-ročný ruský brankár. V súboji zlikvidoval 34 striel "zlatých rytierov" a celkovo v tejto sérii pochytal 153 zo 161 pokusov súpera na bránku (95 percentná úspešnosť zákrokov). A to mal byť pôvodne len dvojka Bena Bishopa, toho ale minulý mesiac vyradilo zranenie.

Góly Dallasu strelili Jamie Benn, Joel Kiviranta a v extračase Denis Gurianov, Sekera sa však pri rituáli odovzdávania reťaze s klubovým logom rozhodol pre oporu v bránkovisku. "Chubby, Kivi a Denis dali veľké góly, ale kašľať na ne. Musím to dať ruskej mašine," povedal slovenský obranca za búrlivého potlesku spoluhráčov. "Nejdeme ešte domov," zakričal po prevzatí ceny Chudobin.

Dallas sa vo finále stretne s Tampou Bay Lighting alebo New Yorkom Islanders. Bližšie k postupu sú "blesky" s ďalším slovenským obrancom Erikom Černákom, keď vo finále Východnej konferencie vedú 3:1 na zápasy.