< sekcia Šport

Shiffrinová vyhrala obrovský slalom a vyrovnala sa Hirscherovi

Francúzska lyžiarka Tessa Worleyová gratuluje k víťazstvu Američanke Mikaele Shiffrinovej (vpravo) v obrovskom slalome Svetového pohára vo francúzskom stredisku Courchevel v pondelok 14. decembra 2020. Foto: TASR/AP

V obrovskom slalome si Shiffrinová pripísala dvanásty úspech, v Courcheveli vyhrala už tretiu súťaž v tejto disciplíne a celkovo piate preteky.

Courchevel 14. decembra (TASR) - Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová suverénne zvíťazila v pondelňajšom obrovskom slalome Svetového pohára vo francúzskom Courcheveli. Dosiahla 67. triumf na podujatiach SP a prvý od 26. januára. Na druhom mieste skončila s odstupom 82 stotín sekundy Talianka Federica Brignoneová, tretia bola Francúzka Tessa Worleyová (+1,09 s). Slovenka Petra Vlhová nedokončila 1. kolo, zostala však na čele celkového poradia prestížneho seriálu so ziskom 420 bodov.

Dvadsaťpäťročná Shiffrinová sa 67. víťazstvom vyrovnala v historických tabuľkách Rakúšanovi Marcelovi Hirscherovi. Viac majú konte už iba Švéd Ingemar Stenmark (86) a ďalšia Američanka Lindsey Vonnová (82). V obrovskom slalome si Shiffrinová pripísala dvanásty úspech, v Courcheveli vyhrala už tretiu súťaž v tejto disciplíne a celkovo piate preteky. "Som naozaj hrdá na to, ako som lyžovala, bol to neuveriteľný deň. Je to špeciálny moment, nevedela som, či sa dokážem vrátiť na takúto úroveň. V prvom kole sa mi to podarilo, ale nebola som si istá, či budem mať dostatok síl na druhé kolo. Vyžaduje si to veľmi veľa energie. Je to víťazstvo pre celý môj tím, pre moju mamu. Dnes som nelyžovala sama, mnoho ľudí mi dodávalo silu," citoval portál laola1.at Shiffrinovú, ktorá prerušila predchádzajúcu sezónu po nečakanom úmrtí otca. Jej návrat v tomto ročníku pribrzdili zdravotné problémy.

Organizátori preložili druhý "obrák" v Courcheveli z nedele a zjazdovku museli pripraviť po napadnutí hrubej vrstvy mokrého snehu. Švajčiarsky tréner nachystal trať s prudkými zmenami rytmu, ktorá narobila problémy viacerým pretekárkam aj z elitnej žrebovanej sedmičky. Kritické boli predovšetkým posledné tri veľmi zavreté brány. Shiffrinová viedla už po prvom kole, pred Taliankou Martou Bassinovou, ktorá sa radovala v úvodných dvoch "obrákoch" tejto zimy, si vypracovala náskok 7 stotín sekundy. Brignoneová na tretej pozícii zaostávala o 0,14 s. Vlhová štartovala s číslom 6, vo vrchnej pasáži sa snažila držať vysokú stopu a včas časovať oblúky. V strednej časti sa však nechala rozhodiť a už sa nedokázala vrátiť do rytmu, na treťom medzičase zaostávala o vyše pol sekundy. Tieto ťažkosti vyústili až do vypadnutia tesne pred cieľom, prvé kolo nedokončili z elitnej skupiny ani Nórka Mina Fürst Holtmannová a Novozélanďanka Alice Robinsonová. Pod sekundové manko sa zmestili už len členky druhej žrebovanej skupiny 8-15, Rakúšanka Stephanie Brunnerová (+0,70 s) a Worleyová (+0,88 s).

V druhom kole nemohla Vlhová využiť trať, ktorú mal na starosti jej tím. Worleyová sa na pódium vyšvihla z piateho miesta. Brignoneová sa v náročnej prostrednej pasáži skĺzla po vnútornej lyži, ale dokázala odvrátiť takmer nevyhnutný pád a dokonca si zachovať dostatočnú rýchlosť na to, aby v cieli skončila v zelených číslach. Jej krajanka sa dopustila identickej chyby, no Bassinová ju už nemohla ustáť a vypadla. Shiffrinová síce na druhom medzičase klesla do červených čísiel, kritickú časť však na rozdiel od súperky v boji o víťazstvo zvládla bezchybne, vďaka čomu nabrala výrazný náskok a ten si postrážila až do cieľa.

Výsledky obrovského slalomu SP v Courcheveli:1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:19,63 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,82 s, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +1,09, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,20, 5. Katharina Liensbergerová +1,54, 6. Stephanie Brunnerová (obe Rak.) +1,81, 7. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +2,09, 8. Ricarda Haaserová (Rak.) +2,26, 9. Sofia Goggiová (Tal.) +2,27, 10. Sara Hectorová (Švéd.) +2,29, ..., Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo