Quantcast
< sekcia Šport

Prihlášky na zimné olympijské hry a paralympijské hry sú podpísané

Na snímke prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel (vľavo) a predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš (vpravo) podpisujú v prítomnosti veľvyslanca Kórejskej republiky na Slovensku Taera Leea (upúrostred) slovenské prihlášky na XXIII. zimné olympijské hry a XII. zimné paralympijské hry v priestoroch rezidencie veľvyslanca Kórejskej republiky na Slovensku v Bratislave 26. apríla 2017. Foto: TASR – Michal Svítok

Prihlášku Slovenského olympijského výboru na ZOH podpísal prezident SOV Anton Siekel a prihlášku Slovenského paralympijského výboru na ZPH predseda SPV Ján Riapoš.

Bratislava 26. apríla (TASR) - V prítomnosti veľvyslanca Kórejskej republiky na Slovensku v stredu slávnostne podpísali slovenské prihlášky na XXIII. zimné olympijské hry a XII. zimné paralympijské hry. Podujatia sa uskutočnia od 9. do 25. februára, resp. 9. až 18. marca 2018 v Pjongčangu.

Prihlášku Slovenského olympijského výboru na ZOH podpísal prezident SOV Anton Siekel a prihlášku Slovenského paralympijského výboru na ZPH predseda SPV Ján Riapoš. Za športovcov sa na slávnostnom akte na pôde veľvyslanca (J. E. Taero Lee) zúčastnili biatlonová olympionička Paulína Fialková a štvornásobný paralympijský víťaz v zjazdovom lyžovaní zrakovo znevýhodnených Jakub Krako. Obaja mali v uplynulej sezóne možnosť odskúšať si olympijské a paralympijské trate priamo v Pjongčangu.

Medzinárodný olympijský výbor aj Medzinárodný paralympijský výbor rozoslali pozvánky do jednotlivých krajín presne rok pred slávnostným otvorením jedného i druhého podujatia. Národné olympijské a paralympijské výbory z celého sveta dostali tri mesiace na potvrdenie svojich prihlášok.

"Po prvý raz pôjdem na olympijské hry vo funkcii prezidenta SOV, preto pociťujem v tejto chvíli veľkú zodpovednosť. Z predchádzajúcich ZOH vo Vancouveri 2010 aj Soči 2014 sa slovenská výprava vrátila domov s medailovým ziskom a bol by som rád, keby sme v tejto tradícii pokračovali. Predovšetkým naše dámy zimných športov – dvojnásobná olympijská šampiónka v biatlone Anastasia Kuzminová a elitné svetové slalomárky Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová, ale aj snoubordistka Klaudia Medlová a biatlonistka Paulína Fialková – majú výkonnostný potenciál, ktorý nás napĺňa nádejou na olympijský úspech. A možno nás aj niektorý ďalší športovec prekvapí podobne príjemne ako Adam Žampa v Soči," povedal Siekel pri príležitosti podpisu.

"Ešte stále v nás doznievajú OH a PH v Riu de Janeiro a práve streda nás záväzne o tristo dní presunie do Pjongčangu. Kórejská republika je známa precíznosťou a skvelou organizáciou, ktorú už mali možnosť zažiť aj naši športovci počas olympijských a paralympijských hier v roku 1988. Slovenskí paralympionici budú obhajovať šieste miesto v rebríčku krajín z predchádzajúcich ZPH 2014 v Soči a verím, že urobíme všetci maximum, aby sa nám podarilo toto skvelé postavenie Slovenska obhájiť," uviedol Riapoš.

Primárna úloha SOV spočíva v stopercentnom zabezpečení výpravy. "Urobíme všetko, aby sme ju splnili a aby sa športovci mohli plne sústrediť na prípravu a preteky. Už dnes môžem garantovať, že sme spravili všetky kroky, aby sme situáciu poznali veľmi detailne, komunikujeme so zástupcami športových zväzov. Využili sme pozvania pána veľvyslanca a slávnostným aktom sme zdôraznili, že ZOH sú pre nás veľká úloha a pripravujeme sa na ňu zodpovedne," pokračoval Siekel. Delegácia SOV bola v Pjongčangu v marci a zatiaľ neplánuje ďalšiu návštevu. "Pribúdajú otázky na očakávania a prípravu, s blížiacim sa termínom otvorenia bude narastať záujem športovej verejnosti o to, ako obstojíme. Situáciu máme zmapovanú, ak bude potrebné, nie je problém, aby som ja alebo ďalší pracovníci išli na miesto, ale ja osobne zatiaľ nepociťujem takúto potrebu," dodal Siekel pre TASR.

Na snímke podpísaná prihláška na XII. zimné paralympijské hry v Pjongčangu.
Foto: TASR – Michal Svítok


Túto symbolickú udalosť absolvoval prvýkrát a rovnako premiérovo spečatili SOV a SPV prihlášky pod päť kruhov spoločne. "Chcem sa poďakovať pánovi Siekelovi a celému olympijskému výboru, že memorandum, ktoré sme podpísali pred pár týždňami, nie je len formálne, no spája obe inštitúcie. ZOH a ZPH sú jasný dôkaz, pretože tam reprezentujeme jednu krajinu, sme jeden tím. Toto je cesta, čo môže byť úspešná," povedal Riapoš pre TASR. Takisto predstavitelia paralympijského výboru uskutočnili práve v marcovom termíne budúcoročných hier niekoľko pracovných i športových výjazdov do dejiska: "Konalo sa tam finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Vrátili sme sa odtiaľ s medailami, dúfam, že to vydrží aj o rok."

SPV sa ešte pred otvorením určite chystá do Kórejskej republiky pre logistické zaistenie celého tímu: "Veľký otáznik visí nad účasťou slovenského sledge hokeja. V novembri je na programe kvalifikácia a verím, že využijeme túto veľkú možnosť. Absencia Rusov by zvýšila naše šance, hrajú v A-kategórii, a ak budú chýbať, uvoľní sa ďalšie miesto a nebude sa hrať o dve, ale o tri miestenky."

Biatlonistka Paulína Fialková sa pod piatimi kruhmi premiérovo predstavila v Soči 2014. Na tohtoročnom svetovom šampionáte bola desiata v pretekoch s hromadným štartom. V marci na podujatiach Svetového pohára v Pjongčangu skončila najlepšie desiata v stíhacích pretekoch na desať kilometrov, jej sezónne maximum bolo piate miesto v súťaži SP v rovnakej disciplíne vo fínskom Kontiolahti. "Trate sú riadne náročné. Od štadióna sa stále stúpa po terénnych vlnách. Až v zjazde z najvrchnejšieho bodu trate si biatlonistka krátko oddýchne, ináč samé strmé a dlhé kopce. Navyše, na strelnici veľmi fúkalo. Náročnosťou sa trate približujú ku Kontiolahti alebo predchádzajúcim olympijským v Soči," prezradila Fialková na adresu dejiska. Do olympijskej sezóny vstúpi plne motivovaná, pretože má za sebou najlepší ročník vo Svetovom pohári. "S výsledkami na predolympijskej generálke som bola spokojná. Ak budem zdravá, na ZOH by som chcela jazdiť ako na konci uplynulej sezóny a vyššie," dodala Fialková.

Krako patrí k najúspešnejším slovenským paralympionikom v histórii. V súťažiach zrakovo znevýhodnených zjazdárov si na ZPH 2010 vo Vancouveri vybojoval tri zlaté (slalom, obrovský slalom, superkombinácia) a jednu striebornú medailu (superobrovský slalom), na ZPH 2014 v Soči zvíťazil v superobrovskom a bol druhý v obrovskom slalome. Dvojnásobný majster sveta v slalome štartoval v uplynulej sezóne v Pjongčangu vo finále Svetového pohára. V slalome aj obráku zvíťazil, v super-G bol tretí: "Každé paralympijské hry sú pre športovca nová výzva, aj keď máte doma celú zbierku medailí. Úspech pre mňa znamená zodpovednosť udržať si svoje postavenie na štartovom poli. Konkurencia sa stále zlepšuje, preto tvrdo pracujem, aby som sa zlepšil i ja. Verím, že v Pjongčangu vydám zo seba maximum. Nemôžem sľúbiť, že donesiem medailu. Môžem však sľúbiť, že pre to urobím všetko." Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom skončil v celkovom poradí SP 2016/2017 na druhom mieste, keď sa zo zisku veľkého glóbusu tešil ďalší Slovák Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom.

Veľvyslanec Kórejskej republiky na Slovensku J. E. Taero Lee zaželal slovenským športovcom mnoho úspechov: "Podujatia vnímame ako festival ľudí z celého sveta. Na týchto ZOH a ZPH chceme ukázať nový horizont zimných športov. Má to veľký význam, lebo spájame vášeň ľudí z celého sveta napriek bariéram v aktuálnej svetovej situácii. Chceme dokázať, že zimné športy už nie sú iba doména Európy a Severnej Ameriky, ale celého sveta."