Quantcast
< sekcia Šport

Slávnostne pokrstili knihu o petržalskom futbale

Ďakovačka futbalistov FC Petržalka po zápase. Foto: facebook FC Petržalka

Publikácia pozostáva zo 160 strán, jej súčasťou je množstvo dobových fotografií, mnohé pochádzajú zo súkromných zbierok.

Bratislava 16. mája (TASR) - V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke uviedli do života novú knižnú publikáciu s názvom Za Starým mostom – najvýznamnejšie kapitoly petržalského futbalu. Autorom diela je historik a publicista Juraj Červenka, vydavateľom Miestny úrad Petržalka.

Kniha približuje futbalový príbeh, ktorý sa na pravom dunajskom brehu odohráva už od roku 1898. Zápasy v časoch rakúsko-uhorskej monarchie, klubovú pestrosť v medzivojnovom období, boje na trávnikoch v temných časoch nemeckej okupácie, úspechy bratislavskej Červenej hviezdy, éru Interu ZŤS či ťaženie Artmedie v Lige majstrov. Najväčšiu pozornosť však publikácia venuje prvej polovici 80. rokov 20. storočia a petržalskej ZŤS-ke. "Teda časom, keď Petržalka mala najlepšie návštevy nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku. Keď na jeseň 1981 pri Dunaji padli slávne pražské celky Slavia, Bohemians i Sparta. Keď sa za Starým mostom hral úprimný futbal a zvyklo sa vravieť - kto futbalu rozumie, chodí na Petržalku. Práve toto obdobie potvrdzuje, že aj malé kluby píšu fascinujúce športové príbehy," vyjadril sa autor Juraj Červenka.

Publikácia pozostáva zo 160 strán, jej súčasťou je množstvo dobových fotografií, mnohé pochádzajú zo súkromných zbierok. Úlohu krstných otcov knihy prevzali petržalské futbalové legendy Ondrej Kadák, Marián Pochaba, Imrich Tóth a Emil Stranianek a zberateľ a kronikár Stanislav Horínek. Na slávnostnom podujatí nechýbali viaceré významné osobnosti slovenskej futbalovej histórie, napr. účastníci víťazného bazilejského finále o Pohár víťazov pohárov v roku 1969 Jozef a Ján Čapkovičovci či európsky majster z Belehradu za rok 1976 Marián Masný.