Slováci 14. miestom v štafete potvrdili štvrtú miestenku na ZOH

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pre Slovákov bolo dôležité, že finišovali pred Japonskom, ktoré ich ako jediné mohlo ešte zosadiť z dvadsiateho miesta olympijskej kvalifikácie.

Ruhpolding 15. januára (TASR) - Slovenskí biatlonisti si zabezpečili štvrtú olympijskú miestenku a na ZOH v Pekingu môžu postaviť štafetu. Michal Šima, Tomáš Hasilla, Matej Baloga a Tomáš Sklenárik skončili v sobotnej štafete na 4x7,5 km na podujatí 6. kola Svetového pohára v Ruhpoldingu štrnástu priečku s mankom 3:47,9 minúty na víťazných Rusov. Druhé miesto obsadili domáci Nemci (+7,0 s) a tretí boli Bielorusi (+23,0 s).

Pre Slovákov bolo dôležité, že finišovali pred Japonskom, ktoré ich ako jediné mohlo ešte zosadiť z dvadsiateho miesta olympijskej kvalifikácie. Slovenská štafeta dosiahla štrnástou pozíciou najlepšie umiestnenie v tejto sezóne, darilo sa im na strelnici, z ktorej nemuseli ísť ani na jeden trestný okruh. Baloga na treťom úseku dokonca nemusel ani raz dobíjať. Šima a Sklenárik dobíjali iba raz, jedine Hasilla potreboval päť opráv. Japonci skončili až na 21. priečke.

Preteky sa od začiatku nevyvíjali dobre pre viaceré spolufavorizované tímy. Jeden zo Švédov omylom pálil do nórskych terčov, za čo dostali Nóri dvojminútovú kompenzáciu. Ani tá im však v zostave bez Johannesa Thingnesa Böa, Tarjeia Böa či Sturlu Hola Lägreida nepomohla k prenikavejšiemu výsledku, víťazi predchádzajúcich dvoch tohtosezónnych štafiet obsadili až siedme miesto. Švédi skončili za Nórmi, zo zadných pozícii na piatu priečku sa prepracovali Francúzi. Rusko sa na záverečnom okruhu odpútalo od Bieloruska, pred ktoré sa dostalo ešte Nemecko. Rusko dosiahlo prvý štafetový triumf od januára 2019.