Quantcast
< sekcia Šport

Slováci chcú atakovať 5. miesto, Mrázek: Tím urobil veľký pokrok

Slovenskí florbaloví reprezentanti. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Narozdiel od žien SR sú Slováci renkingovo pod prvou osmičkou a MS tak začnú v jednej z výkonnostne slabších skupín.

Helsinki 2. decembra (TASR) - Slovenských florbalových reprezentantov čaká v poradí piaty štart na majstrovstvách sveta. Od piatka sa predstavia na svetovom šampionáte v Helsinkách (3.-11. decembra), kde sa budú snažiť výrazne vylepšiť deviatu priečku z predchádzajúcich dvoch MS. Ich maximom je ôsme miesto z MS 2012 vo Švajčiarsku, pred nadchádzajúcim turnajom vo fínskej metropole však majú ďaleko vyššie ciele.

"Po nedávnom prípravnom turnaji v Trenčíne môžeme byť spokojní, čo sa týka predvedenej hry, sa nám celkom vydaril. Vnútorne tak panuje spokojnosť. Všetci hráči sú zdravotne v poriadku a pravidelne hrajú vo svojich kluboch," vyjadril sa tréner SR Radomír Mrázek pred odletom do dejiska šampionátu. Vlani sa MS neuskutočnili pre pandémiu koronavírusu, posledný šampionát sa tak konal ešte v roku 2018 v Česku. "Paradoxne, nám skôr pomohlo, že sa MS odložili o rok. Tím máme totiž veľmi mladý, tak sme mali aspoň čas mladších hráčov začleniť do mužstva a natrénovať s nimi systémové prvky. Konfrontáciu s úplne najlepšími tímami sveta až tak nepotrebujeme, my potrebujeme najmä hrať zápasy s našou váhovou kategóriou, naučiť sa nad nimi vyhrávať. Pokrok je už viditeľný," vyslovil sa český kormidelník.

Narozdiel od žien SR sú Slováci renkingovo pod prvou osmičkou a MS tak začnú v jednej z výkonnostne slabších skupín. V základnej C-skupine sa stretnú s USA, Poľskom a Thajskom. Do play off o štvrťfinále sa prebojujú prvé dva tímy tabuľky. Postup by mal byť pre slovenský tím samozrejmosťou, prvé vážne súboje prídu až vo vyraďovacej fáze. "Čo sa týka súperov v základnej skupine, asi nemá cenu ich analyzovať. Sú pre nás papierovo slabší, očakávam jednoznačný postup. Cieľ je dostať sa do najlepšej osmičky, v nej uspieť v čo najviac zápasoch," dodal Mrázek, ktorý v 20-člennej nominácii vsadil na dvanástku legionárov.

V podobnom duchu sa vyjadril aj kapitán tímu Michal Pažák: "Naším cieľom je konečné 5. miesto. Všetko horšie bude sklamaním a všetko lepšie prekvapením." Úvodné duely v skupine by mali slúžiť hlavne na rozohratie: "Proti tímom ako Thajsko a USA potrebujeme hrať na lopte, kvalitne pressovať a spraviť si chuť do zápasov so súpermi Nórskom, Dánskom, Nemeckom a Lotyšskom, s ktorými sa chceme porovnávať a byť lepší ako oni. Verím, že predvedieme kvalitné výkony a dosiahneme vytúžený cieľ."

Druhý štart na MS čaká brankára Jakuba Klobučníka, ktorému bude kryť chrbát mladý Adam Kohút. "Nechcem hovoriť o nejakom mentoringu. Adam je síce mladý, ale je vnímavý a má za sebou už veľa rokov. Beriem ho ako partnera, veľmi dobre sa nám spolupracuje, vnímame sa ako tandem, nie konkurencia," povedal Klobučník na tlačovej konferencii pred odchodom na MS. Aj podľa neho si slovenský tím môže vzhľadom na výkonnostný posun trúfať na vyššie pozície, aké mu doteraz patrili: "Povedali sme si, že chceme atakovať 5. miesto. Základný cieľ je prejsť do prvej osmičky, potom nás čakajú rovnocenní súperi. Chalani urobili za uplynulé obdobie individuálny posun na klubovej úrovni, takže si môžeme stopercentne trúfať zdolať tímy ako Nemecko, Lotyšsko či Dánsko. Do týchto duelov už budeme vstupovať ako favoriti, ktorí chcú zvíťaziť."

Jedným z lídrov tímu by mal byť Martin Kubovič: "Je paradoxné, že vo veku 25 rokov som štvrtý najstarší hráč SR. Mladí nás pomaly vytláčajú. Musím sa nastaviť na to, že budem mať v tíme zodpovednejšiu úlohu." Aj podľa neho by základná skupina mala byť pre slovenský tím povinnou jazdou: "Budeme hrať aktívne, vysoký pressing. Proti tímom ako Thajsko a USA budeme papieroví favoriti a musíme vyhrať. Najdôležitejší zápas bude pre nás duel o štvrťfinále. To bude po súbojoch v skupine veľký skok. V tomto zápase sme na minulých MS vždy zlyhali, lebo sme sa nevedeli prepnúť na inú úroveň. Narazíme na súpera, ktorý hral v skupine proti náročnejším protivníkom. Tento zápas bude pre nás kľúčový."

Titul obhajujú Fíni, ktorí vo finále MS 2018 v Prahe zdolali rivalov zo Švédska 6:3. Práve "tri korunky" vedú historickú medailovú bilanciu krajín na MS s ôsmimi zlatými kovmi a celkovo 12 medailami (8-4-0) pred Fínmi (4-6-2), ktorí ovládli uplynulé dva šampionáty.

Nominácia SR na MS mužov v Helsinkách:Brankári: Jakub Klobučník, Adam Kohút
Hráči v poli: Ronald Gašparík, Lukáš Řezanina, Michal Miške, Kristián Kozák, Šimon Hatala, Samuel Virga, Filip Čonka-Skyba, Michal Dudovič, Ladislav Gál, Michal Pažák, Lukáš Ujhelyi, Martin Kubovič, Ladislav Mirt, Matúš Gajdoš, René Slezák, Jakub Grich, Tomáš Kvasnica, Martin Grlický

Zloženie základných skupín:

A: Fínsko (1. vo svetovom rebríčku), Švédsko (2), Dánsko (7), Lotyšsko (8)
B: Švajčiarsko (3), Česko (4), Nemecko (5), Nórsko (6)
C: SLOVENSKO (9), Poľsko (12), Thajsko (14), USA (15)
D: Estónsko (10), Kanada (11), Singapur (16), Filipíny (35)

Program SR v C-skupine /časy v SEČ/:

piatok 3. decembra

15.45 SR - USA

sobota 4. decembra

16.30 Poľsko - SR

nedeľa 5. decembra

16.30 Thajsko - SR