Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Šport

Slováci nastúpia na Davisovom pohári v Holandsku bez zraneného Gombosa

Na snímke slovenský tenista Norbert Gombos. Foto: TASR - Martin Baumann

Úvodné sobotňajšie dvojhry sa začnú o 14.00 h. V nedeľu od 13.00 sú na programe štvorhra a záverečné dva single.

Bratislava 30. januára (TASR) - Slovenský tenista Norbert Gombos pre zranenie nenastúpi vo víkendovom kvalifikačnom dueli o postup na finálový turnaj Davisovho pohára na pôde Holandska. V nominácii ho nahradí Lukáš Pokorný, informoval kapitán tímu Tibor Tóth. Gombos mal byť na harde v Groningene slovenskou singlovou dvojkou.

Tóth bude mať okrem Pokorného k dispozícii kvarteto Alex Molčan, Jozef Kovalík, Lukáš Klein, Igor Zelenay. Holandsko vyrukuje s päticou Botic van de Zandschulp, Tallon Griekspoor, Tim van Rijthoven, Wesley Koolhof, Matwe Middelkoop.

"Noro sa potrebuje doliečiť, od Australian Open nehral. Nahradí ho Luky Pokorný a pocestuje s nami aj Peter Benjamín Privara. Budeme hrať na harde, je to náter na drevo. Povrch je trochu iný ako v NTC, preto sme sa pripravovali na dvorcoch Slovana Bratislava. Od stredy budeme trénovať priamo v dejisku. Rebríčkové postavenie favorizuje Holandsko. sledoval som zápasy ich hráčov, mali dobrý vstup do sezóny. Griekspoor vyhral turnaj ATP v Pune a Van de Zandschulp bol v semifinále. Davis Cup je však niečo iné ako turnaje. Verím, že môžeme prekvapiť a zvíťaziť," uviedol Tóth.

Šéf slovenskej laVIčKY už má predstavu o tom, kto by mohol okrem Molčana nastúpiť vo dvojhrách. "Rozhodnem sa medzi Jojom Kovalíkom a Lukim Kleinom. Uvídíme, ako im bude sedieť povrch v Groningene. Do štvorhry počítam s párom Klein, Zelenay. Holanďania majú skvelého debla, veď Koolhof je svetovou jednotkou a aj Middelkoop figuruje v elitnej 20-ke."

Slovenský líder bude Molčan, ktorý Holanďanov pozná. "S Griekspoorom som hral viackrát, všetky zápasy boli vyrovnané, ale prehral som. Van Zandschulpa som zdolal vlani na antuke v Marakeši. Obaja sú na harde silní, jednoduché to nebude. Verím však, že ak zvolíme správnu taktiku, môžeme uspieť." Pokorný sa teší na atmosféru v tíme: "Som veľmi rád, že som dostal túto príležitosť. Chcem sa poďakovať kapitánovi, že mi dal dôveru. Bude to pre mňa cenná skúsenosť."

Úvodné sobotňajšie dvojhry sa začnú o 14.00 h. V nedeľu od 13.00 sú na programe štvorhra a záverečné dva single. Postup na finálový turnaj si zaistia víťazi dvanástich kvalifikačných duelov. Minuloroční finalisti Kanada a Austrália majú účasť zabezpečenú automaticky. Vďaka voľným kartám od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF si na prestížnom podujatí zahrajú aj Španielsko a Taliansko.

Slováci trikrát za sebou neuspeli v kvalifikácii. Vlani v marci prehrali v bratislavskom NTC s favorizovaným Talianskom 2:3, v roku 2020 podľahli Česku 1:3 a v roku 2019 Kanade 2:3. S Holanďanmi majú priaznivú bilanciu 1:0. V roku 2005 ich zdolali vo štvrťfinále svetovej skupiny 4:1 a postúpili až do finále bojov o "šalátovú misu", v ktorom prehrali v NTC s Chorvátskom 2:3.