Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Šport

Slováci o ZOH 2026 s novými súpermi, v Bratislave aj proti Maďarom

Na snímke vľavo Libor Hudáček (Slovensko) a brankár Miklós Rajna (Maďarsko) počas zápasu základnej B- skupiny Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji medzi Slovenskom a Maďarskom 7. mája 2016 v Petrohrade. Foto: TASR - Martin Baumann

Stále je šanca, že na ZOH 2026 postúpia Slováci priamo, ak by IIHF v máji rozhodla o vylúčení Ruska z olympiády.

Bratislava 13. februára (TASR) - Slovenskí hokejisti by sa mali na turnaji záverečnej fázy olympijskej kvalifikácie v Bratislave napokon stretnúť s Kazachstanom, Rakúskom a Maďarskom. Nové zloženie finálových skupín určila Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako rozhodla o vylúčení Bieloruska z kvalifikácie ZOH 2026. O zaradení Maďarska do bratislavského turnaja informovala agentúra MTI, IIHF to zatiaľ oficiálne nepotvrdila.

V D-skupine, ktorá sa bude od 29. augusta do 1. septembra hrať na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave, zostal v porovnaní s pôvodným zložením iba Kazachstan. K nemu pribudli dvaja slovenskí susedia Rakúsko a Maďarsko. Tí nahradili Bielorusko a Ukrajinu, ktorú IIHF presunula do E-skupiny v Rige.

Pôvodne do finálovej fázy kvalifikácie postúpili iba víťazi skupín III. fázy - Ukrajina, Veľká Británia a Japonsko. Podľa MTI posunula IIHF Maďarsko do záverečnej fázy ako najlepší tím z druhých miest. V E-skupine v Rige sa nakoniec okrem domáceho Lotyšska a Ukrajiny má predstaviť Francúzsko a Slovinsko. F-skupinu, ktorá sa odohrá v Aalborgu, tvoria domáce Dánsko, Nórsko, Veľká Británia a Japonsko. Priamo na olympiádu by mali postúpiť iba víťazi skupín.

Rada IIHF v pondelok rozhodla, že Rusko a Bielorusko sa naďalej nemôžu zúčastniť na medzinárodných turnajoch. Ich vylúčenie zo súťaží predĺžila aj na sezónu 2024/25. Obe krajiny sa tak nepredstavia ani na svetovom šampionáte vo Švédsku a Dánsku (9.-25. mája 2025). IIHF zároveň vylúčila Bielorusko zo záverečnej fázy kvalifikácie ZOH 2026 do Milána a Cortiny d'Ampezzo. Okrem národných tímov predĺžila zákaz aj pre ruské a bieloruské kluby v medzinárodných súťažiach. Ten platí od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu od februára 2022.

"Rada IIHF počas jedného zo svojich pravidelných zasadnutí preskúmala aktuálne bezpečnostné riziká spojené s opätovným začlenením ruských a bieloruských národných a klubových tímov do súťaží IIHF. Na základe dôkladnej analýzy Rada IIHF dospela k záveru, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je bezpečné. Rusko a Bielorusko sa preto nezúčastnia na majstrovstvách IIHF v sezóne 2024/2025," uvádza sa v stanovisku na oficiálnej webovej stránke federácie.

Slováci dostali právo organizovať turnaj záverečnej fázy kvalifikácie, pretože figurujú na 9. priečke rebríčka IIHF. Stále je však šanca, že na ZOH 2026 postúpia priamo, ak by IIHF v máji rozhodla o vylúčení Ruska z olympiády. Rusko je v rebríčku na tretej priečke a podľa plánu by sa malo na olympijskom turnaji predstaviť v C-skupine s USA a dvomi kvalifikantami. Turnaj v Taliansku sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2022 v Pekingu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách. Taliansko má ako organizátor hier isté miesto. Spolu s ním aj osmička tímov podľa rebríčka na konci uplynulého šampionátu v Tampere a Rige.

"Tak ako v uplynulých rokoch, Rada IIHF bude situáciu naďalej monitorovať, pričom najneskôr v máji 2025 na zasadnutí pred výročným kongresom IIHF určí, či je bezpečné opätovne zaradiť Rusko a Bielorusko do majstrovskej sezóny 2025/2026," uvádza sa vo vyhlásení IIHF.Zloženie skupín finálovej fázy kvalifikácie ZOH 2026:

D-skupina (Bratislava): SLOVENSKO, Kazachstan, Rakúsko, Maďarsko

E-skupina (Riga): Lotyšsko, Francúzsko, Slovinsko, Ukrajina

F-skupina (Aalborg): Dánsko, Nórsko, Veľká Británia, Japonsko