Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila

Slovenskí volejbalisti odštartovali tretí turnaj výhrou nad Gréckom

Slovenskí volejbalisti Foto: TASR/Milan Kapusta

Slováci majú po 7 kolách na konte tri víťazstvá a štyri prehry.

Raanana 8. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti odštartovali v piatok tretí turnaj A-skupiny Európskej ligy v izraelskom meste Raanana víťazstvom nad Gréckom 3:1 a upevnili si druhé miesto v skupine. Zverencov trénera Štefana Chrtianskeho čakajú v sobotu Dáni a v nedeľu si zmerajú sily s domácim výberom. Slováci majú po 7 kolách na konte tri víťazstvá a štyri prehry.

A-skupina:

Slovensko - Grécko 3:0 (19, -24, 12, 19)

Rozhodovali: Medvid (Ukr.), Armeanu (Rum.), 100 divákov.

Zostavy (svf.sk):

SR: Zaťko, Bencz, Száraz, Joščák, Chrtiansky, Hriňák, libero Kubš (Ogurčák, Skladaný, Jakubov, Kašper). Tréner: Š. Chrtiansky

Grécko: Terzis, Petreas, Karipidis, Pelekoudas, Kokkinakis, Rizopoulos, libero: Ach. Papadimitriou (Belos, Stivachtis, Takouridis, Sarikeisoglou). Tréner: A. Leonis

druhý zápas: Izrael - Dánsko 3:0 (22, 18, 20)

Slováci začali na nahrávke so Zaťkom, do základnej zostavy sa po zranení vrátil Száraz. Ogurčák zostal na lavičke. Slováci si hneď v úvode vypracovali brejk, ale rýchlo oň prišli. Potom zablokoval súpera Joščák, Kokkinakis dal aut a Slováci v bielych dresoch viedli 6:3. Na prvom technickom timeoute bolo 8:4. Gréci znížili na rozdiel 8:7, ale Hriňák z doskoku dostal Slovákov do vedenia 10:7. Potom sa však súper po ese Pelekoudasa dostal do vedenia 12:11. Slováci zapli, po bloku Zaťka vyhrávali 15:13 a na druhom technickom timeoute 16:13. Gréci opäť znížili na bod, ale ich súperi pritlačili na servise a po peknom bloku Száraza viedli 20:17. Prvý set ukončil nahrávač Zaťko, keď Gréci nespracovali tvrdý servis Bencza a Slováci vyhrali 25:19.

Slováci vstúpili lepšie aj do druhého setu a po dvoch chybách Grékov viedli 4:1. Lenže súper znížili na 4:3. Na prvom technickom timeoute vyhrávali zverenci trénera Chrtianskeho 8:7, potom sa presadil v útoku Hriňák a mali opäť brejk - 9:7. Slováci viedli už o tri body, ale po sérii chýb sa Gréci dotiahli na 12:11. Súper sa potom dokonca dostal do vedenia 14:13 a na ihrisko prišli postupne Ogurčák, Skladaný a Jakubov. Za stavu 17:17 sa Bencz so Zaťkom vrátili na ihrisko. Gréci sa v koncovke dostali do vedenia 19:18. Potom dal aut Bencz a Gréci získali dôležitý brejk a viedli 23:21. Lenže potom dal nový hráč na ihrisku blokár Kašper eso a bolo vyrovnané 23:23. Time Grécko. Gréci však nakoniec vyhrali set 26:24, keď dal najskôr Hriňák aut a potom ho súper zablokoval.

Do tretieho setu vstúpili Slováci perfektne a po troch esách Bencza v rade a neúspešnom útoku Grékov viedli už 8:1. Jasne lepším tímom v týchto fázach boli Slováci, ktorí lepšie podávali aj bránili a po bloku Zaťka bolo už 12:4. Situáciu mali v rukách počas celého setu a dostali sa do vedenia 20:9, pričom set ukončil esom nahrávač Zaťko 25:12.

Slováci pokračovali v dominancii aj v štvrtom dejstve a pri servise Chrtianskeho sa dostali do vedenia 7:3. Viedli už o päť bodov, ale potom Gréci po dobrom bloku znížili na 13:11. Chybu z predchádzajúcej výmeny však nekompromisne napravil dobre hrajúci univerzál Bencz a bolo 14:11. Petreas esom znížil na 15:14. Slováci si však nechceli pokaziť dobre rozbehnutý zápas a po útoku Bencza a bloku Száraza viedli už 20:16. Zápas po výbornom servise Chrtianskeho ukončil Ogurčák, Slováci vyhrali štvrtý set 25:19 a celý zápas zaslúžene 3:1.

Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Boli sme jednoznačne lepším tímom. Už na turnaji v Španielsku sa potvrdilo, že keď sme pritlačili Grékov servisom, tak sme dominovali fyzicky aj technicky. Škoda druhého setu, ktorý sme mali tiež v rukách, ale nezložili sme ľahké lopty. Mali sme slabšiu chvíľu, ale reakcie v treťom a štvrtom sete ukázali silu nášho tímu a zaslúžene sme vyhrali."