Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Slováci prekvapujúco zaváhali s Luxemburskom, prehrali o 4 body

Na snímke sprava Richard Körner (Slovensko) a Oliver Vujakovič (Luxembursko) počas zápasu B-skupiny predkvalifikácie Majstrovstiev sveta 2023 mužov v basketbale Luxembursko – Slovensko 28. novembra 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Luxembursko v koncovke chladnokrvne premenilo všetko, na čo siahlo, zo strany Slovenska neprišla adekvátna odpoveď a sen o víťazstve sa tak rozplynul.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Slovenskí basketbalisti zaváhali vo svojom štvrtom vystúpení v B-skupine predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. S Luxemburskom prehrali v Bratislave 73:77 a skomplikovali si cestu za postupom do ďalšej fázy. Zostávajúce duely predkvalifikácie sa uskutočnia opäť v „bubline“, zverenci trénera Žana Tabaka nastúpia ešte proti Islandu (18. februára 2021) a Kosovu (20. februára 2021).

Začiatok zápasu bol mimoriadne nervózny, obe strany si totiž uvedomovali dôležitosť stretnutia. Slovenskí basketbalisti zahadzovali vyložené šance, Luxembursko z toho vyťažilo vedenie 6:0. Potom sa hra slovenského výberu zlepšila, úsekom 13:2 sa obrátil vývoj duelu na ich stranu. Celkovo to však bol v prvej štvrtine festival nízkej úspešnosti streľby. Slováci vyhrali prvú štvrtinu 16:15. Aj v druhej časti to bolo upracované, zverencom trénera Žana Tabaka robil problém pressing Luxemburska, voľné dvierka v defenzíve a z toho prameniaci veľký počet chýb. Súper sa v jednej chvíli dostal do 7-bodového trháku (31:24), no zo slovenskej strany prišla správna odpoveď. Celkovo to bol však boj o každý bod, spokojnejší išli napokon do šatní Luxemburčania, po prvom polčase viedli 31:30.

Luxemburčania nastúpili po prestávke s chuťou, energiou a vysokou úspešnosťou streľby. Opäť sa dostali do menšieho bodového trháku, lenže prišiel slovenský oddychový čas. Brodziansky bol následne bodovým ťahúňom a svoj tím držal v hre o víťazstvo. Ihringovi sa 80 sekúnd pred koncom tretej 10-minútovky podarilo vyrovnať na 49:49. Do záverečnej časti išli Slováci za priaznivého stavu 52:51. Štvrtá štvrtina bola podľa očakávania nervózna a upracovaná. Slovenskí basketbalisti totiž umožnili dierami v defenzíve odskočiť svojmu rivalovi. Luxembursko v koncovke chladnokrvne premenilo všetko, na čo siahlo, zo strany Slovenska neprišla adekvátna odpoveď a sen o víťazstve sa tak rozplynul.

predkvalifikácia MS 2023 - B-skupina:

Luxembursko - SLOVENSKO 77:73 (31:30)

najviac bodov Luxemburska: Rugg 23, Grün 17, Laurent 13
zostava a body Slovenska: Ihring 22, Brodziansky 20, Krajčovič 19, Körner 7, Musil 2 (Abrhám 3, Bachan, Juríček, Pavelka a Rožánek 0) TH: 12/12 - 10/9,
fauly: 17 - 20,
trojky: 11 - 10,
štvrtiny: 15:16, 16:14, 20:22, 26:21,
rozhodovali: Rohacky (Rak.), Praksch, Földhazi (obaja Maď.),
bez divákov.

Žan Tabak,
tréner Slovenska: „Po fyzickej a mentálnej stránke sme vynaložili rovnaké úsilie, ako tomu bolo vo štvrtkovom zápase. Nemôžem povedať nič zlé k pripravenosti hráčov na zápas. Dali do toho všetko. Luxembursko bol fyzickejší tím, už v prvom vzájomnom stretnutí sme mali s nimi problém. Náš súper dobre zatváral priestor pod košom, preto ak nepremieňate svoje pokusy, tak nemôžeme pomýšľať na úspech.“

Mário Ihring, rozohrávač Slovenska: „Myslím si, že môžem povedať, že nám nepadli strely, ktoré sme premieňali proti Kosovu. Žiaľ, mali sme otvorené pozície a ťažko sa hrá, keď to nepremieňate. Určite sme spravili nejaké chyby, ale dali sme do toho 100 percent. Bohužiaľ, nevyšlo to. Musíme sa individuálne a tímovo zlepšovať.“

Šimon Krajčovič, rozohrávač Slovenska: „Ťažko mi hodnotí táto prehra, veľmi bolí. Strašne sme chceli, pripravovali sme sa na to. Chceli sme vyjsť s energiou a myslím si, že tam bola. Nepadalo nám z vonku, nechali sme vyrovnaný zápas a nevyšlo to.“