< sekcia Šport

Slovenskí basketbalisti si udržali nádej na postup, vyhrali na Cypre

Basketbalisti Slovenska. Foto: TASR – František Iván

Slováci nastúpili v odlišnej zostave v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi, hneď v úvode im to prinieslo vedenie 6:0. Cyprus však odpovedal takmer rovnako, piatimi bodmi v sérii sa držal na dostrel.

Nikózia 14. augusta (TASR) – Slovenskí basketbalisti zostali v hre o postup do kvalifikácie majstrovstiev Európy 2021. V treťom vystúpení v F-skupine predkvalifikácie zvíťazili na Cypre 83:79. Účinkovanie v skupine zakončia v stredu 21. augusta o 18.00 h v bratislavskej Eurovia aréne proti Rumunsku.

predkvalifikácia ME 2021 – F-skupina:


Nikózia

Cyprus – Slovensko 79:83 (38:37)

najviac bodov Cypru: Markou 21, Iliadis 20, Michail 18 - zostava a body SR: Brodziansky 13, Musil 12, Ihring 11, Abrhám 9, Juríček 6 (Baťka 13, Fusek a Jones po 8, Körner 3, Hlivák 0)

TH: 28/18 – 26/20, fauly: 28 - 26, trojky: 11 - 9, rozhodovali: Cici (Alb.), Jasevičius (Lit.), Bissuel (Fr.)


Slováci nastúpili v odlišnej zostave v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi, hneď v úvode im to prinieslo vedenie 6:0. Cyprus však odpovedal takmer rovnako, piatimi bodmi v sérii sa držal na dostrel. Naši basketbalisti si po prvej štvrtine držali tesné vedenie, Fusek upravil takmer súčasne s klaksónom na 22:19. V druhej časti sa podarilo zverencom Žana Tabaka dostať do trháku, bodovým úsekom 10:2 si vypracovali dvojciferný náskok – 32:21. Domáci si okamžite zobrali oddychový čas, čo ich opätovne naštartovalo. Prispeli k tomu aj chyby na strane slovenského výberu, vďaka koncovke išiel Cyprus do šatní za polčasového stavu 38:37 v jeho prospech.

Druhý polčas nezačali slovenskí basketbalisti najlepšie, svojho súpera totiž pustili do výraznejšieho náskoku. Domáce duo Iliadis a Markou robilo obrane veľké problémy, no postupne sa herný prejav Slovákov zlepšoval. Pred poslednou 10-minútovkou však prehrávali o tri body 55:58. Štvrtú štvrtinu odštartovalo slovenské družstvo šiestimi bodmi za sebou, čo im po dlhom čase prinieslo vedenie v zápase. Od tohto momentu to bola bitka o každú loptu, tímy si vymieňali tesný náskok. O všetkom sa rozhodlo v koncovke duelu, kde zobral na seba zodpovednosť Brodziansky a doviedol Slovákov k dôležitej výhre.

hlasy po zápase:


Žan Tabak, tréner Slovenska: "Predtým, ako sme prišli na Cyprus, sme vedeli, že tento zápas nebude jednoduchý, pretože Cyprus ukázal už na našej palubovke, že má charakter. Opäť to ukázal aj v tomto stretnutí. Je to družstvo, ktoré sa nevzdáva. Počas zápasu nám robili problémy dvaja, traja hráči súpera. Stretnutie rozhodla obrana, podobne ako v predchádzajúcom meraní síl. Mali sme šťastie, že sme zvíťazili."

Michal Baťka, pivot Slovenska: "Je to pre nás veľké víťazstvo, pretože stále máme šancu postúpiť do kvalifikácie. Realizačný tím nás dobre pripravil na toto stretnutie. Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo zvíťaziť."


tabuľka F-skupiny:


1. Slovensko 3 2 1 218:214 5

2. Rumunsko 2 2 0 170:138 4

3. Cyprus 3 0 3 209:235 3