Quantcast
< sekcia Šport

Slováci sú už v bubline, Urban priznal zimomriavky aj podpichovanie

Na snímke z 5. novembra 2021 Tomáš Urban (Slovensko) v prípravnom zápase v hádzanej mužov Slovensko - Srbsko. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Utorňajší tréning trval necelú hodinu, hráči sa na ňom zoznámili s palubovkou, na ktorej odohrajú duely s Nórskom, Litvou a Ruskom.

Košice 11. januára (TASR) - Slovenskí hádzanári absolvovali v utorok podvečer prvý tréning v košickej Steel aréne, ktorá bude od štvrtka dejisko F-skupiny ME.

"Ja mám zimomriavky pri každej zmienke o ME v Košiciach. Je pred nami veľká vec, na ktorú sa tešíme," povedal krídelník Tomáš Urban, ktorý je jeden z viacerých Košičanov v kádri trénera Petra Kukučku.

Po prvom tréningu v košickej Steel aréne bola v tíme pozitívna nálada, ktorú dokumentuje aj podpichovanie medzi "východom a západom." V mužstve je totiž viacero hráčov pochádzajúcich z východného Slovenska vrátane Košičanov Patrika Hruščáka či práve Urbana. "Samozrejme, to musí byť. Nálada musí byť dobrá, takže sa ju snažíme vytvárame. Aj sa podpichujeme medzi východom a západom, ale, samozrejme, všetko v rámci normy," priznal Urban s úsmevom. Aj pre ďalšieho zo skúsených hráčov Patrika Hruščáka sú ME v domácom prostredí špeciálna udalosť. "Je to vrchol kariéry pre všetkých Košičanov, ktorí sme v kádri. Tešíme sa na to. Takáto udalosť na Slovensku sa v blízkej dobe nemusí zopakovať," povedala 32-ročná spojka HK Košice.

Utorňajší tréning trval necelú hodinu, hráči sa na ňom zoznámili s palubovkou, na ktorej odohrajú duely s Nórskom, Litvou a Ruskom. "Doteraz sme trénovali v menšej hale, takže bolo dôležité, aby si hráči zvykli na väčšie priestory. Absolvovali veľa prihrávok na väčšiu vzdialenosť, streľby a aj nejaké štandardné situácie, ktoré sme si chceli prejsť. Dá sa povedať, že už si iba opakujeme veci na štvrtkový zápas s Nórmi," povedal tréner SR Peter Kukučka.

Zápasy v Košiciach a Bratislave bude môcť naživo sledovať približne 2000 divákov, keďže povolená je 25-percentná kapacita štadiónov. Hráči aj tréneri verili, že sa na jednom z vrcholných podujatí svojich kariér budú môcť spoľahnúť na zaplnené tribúny, no vzhľadom na nedávnu situáciu sú radi aj za takéto uvoľnenie kapacitných obmedzení. "Pôvodne sme sa všetci tešili na plný "kotol," pred ktorým by bola naša sila ešte väčšia. Situácia je však taká, aká je a my to musíme akceptovať. Neskôr sme sa pripravovali aj na to, že nebudeme hrať pred žiadnymi divákmi, takže sme radi aj za ten počet, ktorý môže prísť," poznamenal tréner Kukučka.

ME v hádzanej sú pre Košice najvýznamnejšie športové podujatie od mája 2019, keď mesto hostilo MS v hokeji. Slovenskí hádzanári sú ubytovaní v rovnakom hoteli, v akom boli pred tromi rokmi hokejisti. Nachádza sa takmer 5 kilometrov od centra mesta, rezervovaní ho majú pre seba a vytvorili si v ňom vlastnú "bublinu," aby minimalizovali riziko nákazy koronavírusom. "Snažili sme sa vytvoriť hráčom čo najlepšie podmienky. To sa nám podarilo. Celý hotel je iba pre nás. Máme k dispozícii dve herne, v ktorých trávime čas a aj regeneráciu. Byť zavretý v izbe by nebolo ideálne, hráči sa musia aj odreagovať," uviedol tréner SR Peter Kukučka.

program SR v základnej F-skupine ME 2022:Štvrtok, 13. januára: SR - Nórsko /20.30/

Sobota, 15. januára: SR - Litva /18.00/

Pondelok, 17. januára: SR - Rusko /18.00/Nominácia hádzanárov SR na ME 2022:Brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (BM Ángel Ximénez Puente Genil/Šp.)

Pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)

Krídla: Tomáš Urban (TSV GWD Minden/Nem.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec)

Spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol BM Nava/Šp.), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Marek Hniďák (HC Burgenland/Nem.), Lukáš Urban (Grundfos Tatabánya KC/Maď.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Korbel (Talent Plzeň/ČR), Oliver Rábek (Tatran Prešov), Patrik Hruščák (HK Košice)