Quantcast
< sekcia Šport

Slováci v Belgicku o udržanie teoretickej šance na postup

Slovenskí basketbalisti. Foto: basketliga.sk

Pri dirigovaní slovenskej hry mu bude sekundovať Dalibor Hlivák, v reprezentačnom drese je opäť po troch rokoch.

Bratislava 29. júna (TASR) – Získať prvé víťazstvo a udržať si aspoň teoretickú šancu na postup. To sú ciele, s ktorými cestujú basketbalisti Slovenska na predposledné vystúpenie v A-skupine kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 do Belgicka (štvrtok 30. júna o 20.30 h). Družstvo trénera Olega Meleščenka má za sebou dobrú prípravu, podčiarknutú solídnymi výkonmi na medzinárodnom turnaji v Portugalsku.

Ústrednou témou letného asociačného tímu bola najmä citeľná obmena tímu, v porovnaní s februárovými a novembrovými stretnutiami. Z rôznych dôvodov chýbajú najmä reprezentační lídri Vladimír Brodziansky, Mário Ihring a Richard Körner. Ťarcha zodpovednosti sa tak preniesla na iných, ako je napríklad rozohrávač Šimon Krajčovič: „Pracujeme s tým, čo máme. Kto je pripravený, kto je zdravý a pripravený hrať, tak je tu. Možno sa role trochu pomenili, ale každý chalan, ktorý vybehne, tak dá do toho všetko a bude bojovať o úspech tímu.“

Pri dirigovaní slovenskej hry mu bude sekundovať Dalibor Hlivák, v reprezentačnom drese je opäť po troch rokoch. „Boli vytvorené super podmienky. Myslím si, že každý bol rád, že dostal pozvánku a môže tu byť. Všetci sme tu kvôli spoločnému cieľu, od prvého dňa sme pracovali na veciach, ktoré chceme robiť na zápasoch,“ zhodnotil pre TASR prípravu hráč Spišských Rytierov.

Mimo tréningového procesu v Leviciach a Bratislave sa predstavili Slováci v rámci prípravy aj na medzinárodnom turnaji v Portugalsku. Výberu sa podarilo zdolať domácu reprezentáciu (80:73), nevydarený druhý polčas ho napokon stál úspech proti Ukrajine (61:75). „Tým, že sme mierne obmenili káder, tak nám vyhovovalo, že pred 'ostrými' zápasmi sme mali možnosť zahrať si dve kvalitné prípravné stretnutia. Myslím si, že to splnilo účel. Stretnutia z našej strany neboli zlé, ale neznamená to nič. Musíme hrať trochu rýchlejšie a možno trochu meniť tlak v obrane. Už v Belgicku je potrebné bojovať o každú loptu,“ myslí si Krajčovič.

Zverenci trénera Olega Meleščenka predviedli dva sympatické výkony, ktoré môžu byť povzbudením pred záverečnými duelmi kvalifikácie MS 2023. „Cítil som sa dobre. Boli to dva určite nie jednoduché zápasy a dobré previerky pred stretnutiami s Belgickom a Lotyšskom. Tréner mi od začiatku dôveroval, ja som sa mu snažil určitým spôsobom odvďačiť, ako aj všetci. Portugalsko bol ťažký súper, behavejší a s kvalitnými hráčmi. Ukrajina hrala fyzickejšie, bolo už cítiť, že to bol pre nás druhý zápas v priebehu dvoch dní,“ poskytol Hlivák svoj pohľad na slovenské vystúpenia v Portugalsku.

Slováci sú v A-skupine na poslednom mieste s bilanciou 0-4, ich postupové šance sú už skôr v rovine divokých teórií. Oživiť ich môžu triumfom v Belgicku, svojho súpera však musia zdolať minimálne o 27 bodov a zároveň dúfať v priaznivý výsledok stretnutia Lotyšska so Srbskom. „Uvidíme, v akej zostave príde Belgicko. My sme tiež obmenili zostavu, čiže zápas bude úplne odlišný oproti tomu novembrovému,“ prezradil Krajčovič.

Jedno je isté, Slovensko sa pokúsi konečne vymazať nulu z kolónky víťazstiev. Ak by sa aj postupová nádej vo štvrtok večer rozplynula, tak v lete čaká družstvo ešte začiatok predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025. „Belgicko je kvalitný tím, s kvalitnými hráčmi. My sa potrebujeme koncentrovať na vlastné veci, ktoré sme doteraz trénovali. Treba bojovať jeden za druhého, ako v Portugalsku, tak aj na tréningoch. Odovzdáme 100 percent,“ dodal na záver Hlivák.

Oba slovenské zápasy v rámci kvalifikácie MS 2023 odvysiela v priamom prenose športová televízia RTVS: Šport.

Nominácia Slovenska na zápasy kvalifikácie MS 2023 proti Belgicku (30. júna) a Lotyšsku (3. júla):hráči: David Abrhám, Martin Bachan, Boris Bojanovský, Šimon Krajčovič (všetci Patrioti Levice), Marek Doležaj (Iraklis BC/Gréc.), Matej Majerčák (NH Ostrava/ČR), Michael Fusek (Inter Bratislava), Tomáš Pavelka (Palmer Alma Mediterránea Palma/Šp.), Dávid Novák (BA Nymburk/ČR), Lukáš Bolek (BKM Lučenec), Samuel Volárik (BC Komárno), Dalibor Hlivák (Spišskí Rytieri), Šimon Turza (Iskra Svit)
realizačný tím: Oleg Meleščenko - hlavný tréner, Michal Madzin, Maroš Helmecy - asistenti trénera, Miroslav Páleník - manažér tímu, Michal Ondruš - generálny manažér, Jakub Chudý - kondičný tréner, Juraj Sluka - fyzioterapeut, MUDr. Richard Demovič – lekár

Program A-skupiny kvalifikácie MS 2023:

Štvrtok 30. júna

18.30 h: Lotyšsko – Srbsko (Riga)
20.30 h: Belgicko – SLOVENSKO (Mons)

Nedeľa 3. júla

18.00 h: SLOVENSKO – Lotyšsko (Levice)
21.00 h: Srbsko – Lotyšsko (Niš)

Tabuľka A-skupiny:

1. Srbsko 4 3 1 316:299 7 – postup do 2. kola
2. Lotyšsko 4 3 1 316:303 7 – postup do 2. kola
3. Belgicko 4 2 2 284:260 6
4. SLOVENSKO 4 0 4 257:311 4