Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Šport

Slovan zlomil domáce kúzlo Klaksvíku, Weissa mrzela neúčasť syna

Na snímke zľava Aleksandar Čavrič (Slovan) a Odmar Faerö (Klaksvík) počas zápasu A-skupiny 5. kola Európskej konferenčnej ligy KÍ Klaksvík - ŠK Slovan Bratislava vo štvrtok 30. novembra 2023 v Tórshavne na Faerských ostrovoch. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovan zaznamenal v piatich zápasoch EKL tri víťazstvá a jednu remízu. S 10 bodmi figuruje na 2. mieste A-skupiny. Prvé je jedenásťbodové Lille, ktoré vo štvrtok vyhralo na pôde Ľubľany 2:0.

Tórshavn 1. decembra (TASR) - Desať zápasov trvalo, kým sa niekomu podarilo zlomiť domácu sériu bez prehry futbalistov KÍ Klaksvík. Dokázali to hráči Slovana Bratislava, ktorí si po štvrtkovom triumfe 2:1 v 5. kole skupinovej fázy Európskej konferenčne ligy zabezpečili druhý rok za sebou účasť v jarnej časti. Tréner Vladimír Weiss bol spokojný, že sa podarilo splniť cieľ a mrzelo ho iba to, že pri úspechu nemohol byť jeho syn.

Hlavný kouč neskrýval po úspešnom zavŕšení jesennej misie radosť, ale priznal, že už po žrebe skupiny očakával postup. "Som za to rád, aj keď po žrebe som to považoval za povinnosť. Ľubľana bola pred prvým zápasom 50 na 50 a Klaskvík ma príjemne prekvapil. Hlavne doma vedia hrať, bojujú, majú v tom systéme dobre nacvičené veci. Nebolo to ľahké, ale napriek tomu sme tu vyhrali ako prví po deviatich zápasoch v ich európskej ceste. Naozaj si to vážim. Potvrdili sme postup, čo sme chceli. Samozrejme sa pozeráme aj na financie, nejaká koruna do klubu príde a môžeme ju investovať," povedal.

Slovan rovnako ako v domácom vzájomnom zápase s Faerčanmi inkasoval ako prvý a musel otáčať. Húževnatý súper hral od úvodu veľmi sebavedomo, no časom sa prejavila väčšia herná i individuálna kvalita "belasých". Duel rozhodol dvoma gólmi Juraj Kucka. Slovanu v prebiehajúcej sezóne často chýba Vladimír Weiss mladší, ktorého trápia zranenia, a necestoval ani na Faerské ostrovy. Hlavný kouč priznal, že ho mrzí, že pri úspechu nemal svojho syna: "Som rád za celé mužstvo, ale smutný, že Vlado nemôže byť pri tom. Zranenia ho ničia prakticky celú sezónu, nemal to jednoduché, ale verím, že sa už teraz dá dokopy. Tá achilovka je už viac menej v poriadku, príčina bola v bedrovom kĺbe. Verím, že možno zasiahne na pár minút do jesenných zápasov. Aj kvôli nemu, nech sa psychicky vráti do mužstva. Hrali sme aj za neho. V deň zápasu mal narodeniny a som rád, že mu mužstvo dalo takýto darček." Okrem kapitána Kucku pochválil aj skúsených hráčov a Tigrana Barseghjana, ten však utrpel zranenie. "Momentálne hrá výborne. Ukázal, že keď sa hrá na dotyk alebo na teč, tak sa to zrýchli. Veríme, že mu to vydrží. Bol na neho však škaredý zákrok, až na červenú. Má chytenú achilovku a ide mu to až do lýtka. Verím, že sa dá rýchlo dokopy a ešte nám ukáže radosť na jeseň," uviedol tréner.

Weiss doviedol Slovan do vyraďovacej fázy európskych pohárov dva roky za sebou. "Belasí" predtým čakali na účasť v jarnej časti od roku 1969, keď napokon vyhrali PVP po finálovom triumfe nad FC Barcelona 3:2. Tréner i vedenie klubu by sa chceli v ďalších rokoch posunúť z EKL ešte o úroveň vyššie. "Beriem to tak skromnejšie. Konferenčná liga nám dala šancu hrať tieto pohárové zápasy. Minulý rok sme mali v jedenástkovom rozstrele blízko do EL, to sa nepodarilo. Máme tretíkrát za sebou EKL a dvakrát budeme hrať na jar. Je to súťaž pre také kluby, ako sme my. Ale my chceme ešte viac a veríme, že ten sen sa nám raz podarí. Všetci v klube ešte musíme priložiť dvoma lopatami a robiť dobré rozhodnutia, aby sme boli stále kvalitnejší," uviedol.

Slovan zaznamenal v piatich zápasoch EKL tri víťazstvá a jednu remízu. S 10 bodmi figuruje na 2. mieste A-skupiny. Prvé je jedenásťbodové Lille, ktoré vo štvrtok vyhralo na pôde Ľubľany 2:0. Tretí Klaksvík má štyri body, o jeden menej získal slovinský zástupca. Práve s ním uzavrie Slovan skupinové boje 14. decembra na Tehelnom poli. Lille privíta v záverečnom zápase Klaksvík. Víťaz skupiny sa predstaví priamo v osemfinále, druhého čaká v play off o účasť v osemfinále jeden z tímov Európskej ligy, ktoré skončia v skupinách na 3. mieste. Weiss neočakáva, že by francúzsky favorit zakopol. "Myslím si, že už je rozhodnuté o víťazovi skupiny, že Lille si to postráži. My budeme hrať doma na víťazstvo, tak, aby sme hrali pre ľudí," dodal.