Quantcast
< sekcia Šport

Slovenky postúpili do finále Prezidentského pohára

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc

Najlepšou strelkyňou tímu bola s deviatimi presnými zásahmi Barbora Lanczová.

Llíria 10. decembra (TASR) - Slovenské hádzanárky si na MS v Španielsku zahrajú o konečné 25. miesto. V piatkovom dueli o Prezidentský pohár v Llírii zdolali Paraguaj 33:27 a zabezpečili si prvenstvo v II. skupine.

Slovenky získali v skupine plný počet bodov, keď predtým zdolali Tunisko 31:27 a na nedeľu plánovaný zápas s Čínou vyhrali kontumačne 10:0. Ázijský tím totiž pre koronavírus odstúpil z turnaja a neodohral svoje dva záverečné duely. Zverenky kouča Pavla Streichera nastúpia na stretnutie o 25. miesto v stredu 15. decembra opäť v Llírii proti víťazovi I. skupiny (Angola, Uzbekistan, Irán, Kamerun).

Proti Paraguaju potvrdil slovenský tím rolu jednoznačného favorita, hoci sa dlho herne trápil a o víťazstve definitívne rozhodol až v záverečnej štvrťhodine. Najlepšou strelkyňou tímu bola s deviatimi presnými zásahmi Barbora Lanczová.

II. skupina Prezidentského pohára (Llíria):


Slovensko - Paraguaj 33:27 (16:15)

Zostava a góly SR: Medveďová, Ivanicjová - Štefaniková 5, Lanczová 9, Rebičová, Trúnková 7, B. Bíziková, Bujnochová 3, R. Bíziková 6/2, Bajčiová 2/2, Holejová, Pócsiková 1, Hudáková, Némethová, Pénzesová, Dulinová.
Najviac gólov Paraguaja: Fioreová 8/4, Acuňová 8/2, Fernandezová 6. Rozhodovali: Y. El Saiedová, H. El Saiedová (obe Egypt), vylúčenia: 2:4, 7m hody: 4/4 - 9/6

Skóre otvorila po 90 sekundách z rýchleho protiútoku Štefaniková a jej tím si v úvode držal tesný náskok. Súperovi prvýkrát Slovenky výraznejšie odskočili v 9. minúte, keď Lanczová zavŕšila trojgólovú šnúru a upravila priebežný stav na 7:3. V druhej desaťminútovke mala slovenská ekipa hluchú pasáž, keď nedokázala skórovať takmer šesť minút a Fioreová zo sedmičky znížila v 17. minúte na 8:9. O dve minúty neskôr po zásahu Rolonovej to už bolo 10:10 a rýchle Juhoameričanky držali krok s často chybujúcim súperom až do prestávky, ktorú prehrali o jediný gól. Takmer päť minút trvalo Slovenkám na začiatku druhého dejstva, kým sa gólovo presadili - Lanczovej "delovka" a vzápätí strela Réky Bízikovej z krídla znamenali náskok 18:16. Favoritky potom zlepšili obranu, v ich bránke sa darilo Ivanicjovej a štvrťhodinu pred koncom už viedli 22:18. Paraguaj ešte dokázal znížiť na rozdiel dvoch gólov, ale koncovka už patrila Slovenkám, ktoré tak budú na šampionáte bojovať vo finále Prezidentského pohára.

Hlas po zápase:


/zdroj: SZH/

Pavol Streicher, tréner SR: "V prvom polčase sme mali problém adaptovať sa na hru súpera. Na našom bránkovisku bol neustály tlak, nevyhrávali sme osobné súboje, nezdvojovali a zle reagovali. Po zmene strán sme mali už inú obranu, ktorá nútila strieľať Paraguajčanky z nepripravených pozícií a mohli sme chodiť do protiútokov. Súperky vytiahli defenzívu, čo nám robilo ťažkosti pri postupnom útoku, keďže bola narušená plynulosť hry. Sme však radi, že sme duel dotiahli do relatívne jednoznačného víťazstva a postupu do finále Prezidentského pohára."

Barbora Lanczová, spojka SR: "Tento zápas sme nezačali najlepšie a ťahalo sa to s nami celý prvý polčas. Do druhého polčasu sme nastúpili viac koncentrované, začali sme viac bojovať. Aj keď tam bolo dosť chýb, druhé dejstvo sme zvládli oveľa lepšie a dotiahli sme to do víťazného konca. Veľmi sa tešíme na finále.“

Bibiana Štefaniková, krídelníčka SR: "Sme rady, že sme vyhrali, ale zároveň sme sklamané z nášho výkonu. Prvých desať minút to bolo ešte dobré, ale potom sme zlyhali v obrane, kde sme si nepomáhali. V útoku sme hrali tiež staticky. Ideme však do finále, kde nás pravdepodobne bude čakať Angola, na ktorú budeme mať časť pripraviť najbližšie štyri dni. Pôjdeme do toho s cieľom vyhrať.“

ďalší piatkový zápas II. skupiny:
Tunisko - Čína 10:0 kontumačne


tabuľka:
1. Slovensko 3 3 0 0 74:54 6*

2. Tunisko 2 1 0 1 37:31 2

3. Paraguaj 2 1 0 1 57:57 2

4. Čína 3 0 0 3 24:50 0
/* - istý víťaz skupiny/