Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. júl 2026Meniny má Anna a Hana
< sekcia Šport

Slovenská basketbalová reprezentácia s prvou výhrou, zdolala Dánov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V druhom polčase sa obraz hry zmenil, slovenský tím zabral na oboch stranách palubovky a najmä Randuška to zobral do svojich rúk.

Trento 26. júla (TASR) - Slovenská basketbalová reprezentácia do 18 rokov slávila na turnaji A-kategórie majstrovstiev Európy v talianskom Trente prvé víťazstvo. Po veľkom obrate zdolala Dánsko 87:82 po predĺžení. Zverenci trénera Danila Rakoveviča zakončia účinkovanie v B-skupine v pondelok 27. júla o 15.30 h súbojom s Tureckom. Nedeľňajším triumfom si Slováci zabezpečili minimálne tretie miesto v tabuľke.

Zo skupiny postupujú všetky tímy do osemfinále, Slovensko si podľa konečného umiestnenia zahrá proti niektorému z tímov A-skupiny - Izrael, Rakúsko, Francúzsko alebo Grécko.



A-kategória ME basketbalistov do 18 rokov - B-skupina:

Dánsko - SLOVENSKO 82:87 pp (57:34, 77:77)

najviac bodov Dánska: Uagboe 17, Drejer 16 (13 doskokov), Smith 12

Slovensko: Randuška 36, Pukančík 10, Gregor 7, Lukjanec a Valocsay 0 (Kubala 19 /15 doskokov/, Kokavec 9 /10 doskokov/, Rybár 6, Ianquinta a Ivanko 0)

TH: 38/11 - 22/15, fauly: 20 - 26, trojky: 9 - 10, rozhodovali: Agrafiotis (Gréc.), Zanev (Bul.), Kidron (Izr.), štvrtiny: 33:13, 24:21, 12:29, 8:14 - 5:10.




Slováci síce mali sebavedomý a dobrý vstup do stretnutia, ale Dáni okamžite schladili ich snahu 19-bodovou šnúrou. Problémom bolo tiež pričasté faulovanie a reakcie na taktické veci zo strany súpera. Po prvej štvrtine tak prehrával slovenský tím 13:33. V druhej časti už hralo Slovensko po hernej stránke lepšie, ale Dánsko si kontrolovalo dianie na palubovke a nedovoľovalo väčšiu drámu. Na polčasovú prestávku sa tak išlo zo stavu 34:57 z pohľadu Slovákov.

V druhom polčase sa obraz hry zmenil, slovenský tím zabral na oboch stranách palubovky a najmä Randuška to zobral do svojich rúk. Dánsko začalo kopiť chyby a pod čoraz väčším tlakom strácať náskok. Slováci tak zacítili šancu na obrat a na prvý turnajový úspech, pred poslednou 10-minútovkou prehrávali už len o šesť bodov - 63:69. Do štvrtej štvrtiny vstúpili osembodovou šnúrou a prvýkrát od začiatku stretnutia viedli. V hektickej koncovke riadneho hracieho času sa napokon nerozhodlo o víťazovi, Randuška nevyužil možnosť byť autorom víťazného košu. Slovensko však bolo v predĺžení psychicky na koni, čo potvrdilo najmä po útočnej stránke a napokon mohlo oslavovať prvé víťazstvo na turnaji.

hlas po zápase /zdroj: SBA/:

Danilo Rakočevič, tréner Slovenska: „Vynikajúci zápas a vynikajúci druhý polčas. Keď som hovoril o nespokojnosti s našou mentálnou silou a charakterom, tak teraz sme ukázali, že na to máme. Mali sme veľmi zlý vstup do zápasu, nevedeli sme čo sa deje v útoku a obrane, ale potom prišiel nezabudnuteľný polčas. V A-kategórii takáto otočka, keď sme prehrávali o 28 bodov, sa nevidí často. Gratulujem chlapcom. Mali sme šancu na výhru v riadnom hracom čase, ale zvládli sme veľmi pokojne predĺženie. Tešíme sa z víťazstva, ale je to len druhý zápas. Vieme, čo nás ďalej čaká a musíme sa na to nastaviť.“




ďalší program Slovenska v B-skupine ME do 18 rokov:

pondelok 27. júla, 15.30 h: Turecko - Slovensko