< sekcia Šport

Slovenské víťazstvo plné emócií, Suja: Je to pre nás veľká vec

Slovenská basketbalistka Sabína Oroszová (vpravo) sa teší po strelení koša v zápase základnej A-skupiny Slovensko - Bielorusko na ME v basketbale žien vo Valencii v piatok 18. júna 2021, foto z archívu. Foto: TASR - FIBA

Pre Slovensko má zisk dvoch bodov do tabuľky významnú hodnotu, udržal ich totiž v hre o postup zo skupinovej fázy.

Valencia 19. júna (TASR) - Zaslúžená euforická radosť vypukla na slovenskej strane po mimoriadne dramatických záverečných sekundách piatkového zápasu A-skupiny ME. Slovenské basketbalistky si na európskom šampionáte premiérovo vychutnali emóciu z víťazstva, keď zdolali Bielorusky 58:54. Pre zverenky trénera Juraja Suju má tento úspech mimoriadnu hodnotu, keďže ich udržal v hre o postup do ďalšej fázy záverečného turnaja.

Po štvrtkovom nevydarenom stretnutí so Švédskom (57:74) to bol pre slovenský tím zápas v podstate o všetko, keďže domáce Španielsko je súper z inej výkonnostnej kategórie. Podľa toho vyzeralo aj nasadenie a samotný vstup do zápasu. Slovensko obe tieto veci zvládlo, v podstate až na drobné výpadky viedlo väčšinu času. "Určite sme hrali tak, ako si predstavujeme. Boli sme disciplinovaní, bojovní, hrali sme tímovo a nič sme súperovi nedarovali zadarmo. Bola z nás cítiť tímová energia. Tak sme sa sem dostali a v tomto zápase sme to ukázali, prečo sme tu. Som spokojný. Vstup bol dôležitý, na to sme sa koncentrovali. Baby, ktoré tam od začiatku išli, tak urobili počas úvodných dvoch minút neskutočnú robotu a nastavili trend tohto zápasu. Sebavedomie sme zobrali na svoju stranu. Keď my, Slováci, máme sebavedomie, tak to funguje," vyjadril sa pre TASR tréner SR Juraj Suja.

Jeho zverenky sa proti Bielorusku vyvarovali chýb, ktoré ich stáli nádej na víťazstvo proti Švédsku. Zároveň to bol od nich taký herný prejav, ktorý ich doviedol na záverečný turnaj ME. "Bolo to postavené na pilieroch, na ktorých takmer dva a pol rok pracujeme. Vo štvrtok sme to neukázali, ale v tomto stretnutí mohli všetci vidieť, že ktokoľvek bol na palubovke, tak sa bránilo, jazdilo a nič sa nedalo zadarmo. Hralo sa tímovo. Toto sú veci, ktorými sa chceme prezentovať," zdôraznil reprezentačný kouč.
Slovenské basketbalistky zľava Ivana Jakubcová, Nikola Dudášová (77), Miroslava Praženicová a Sabína Oroszová sa tešia po strelení koša v zápase základnej A-skupiny Slovensko - Bielorusko na ME v basketbale žien vo Valencii v piatok 18. júna 2021, foto z archívu.
Foto: TASR - FIBA

Čo však bolo najdôležitejšie, bola tímová energia a zvládnutá dramatická, vypätá koncovka. V nej Bielorusky siahali na obrat, ale slovenský výber ukázal pevné nervy a veľkú chuť po prvej výhre na tohtoročnom európskom šampionáte. "Nesplašili sme sa. To si veľmi vážim, že sme vyhrali ťažký, veľmi vyrovnaný zápas. Bol o každej lopte. Opakujem, zdolali sme tím, ktorý vo štvrtok zdolal majstrov Európy o dva body. Je to pre nás veľká vec," uviedol Suja na margo záverečných momentov zápasu.

Pre Slovensko má zisk dvoch bodov do tabuľky významnú hodnotu, udržal ich totiž v hre o postup zo skupinovej fázy. Už pred záverečným stretnutím sa môže rozhodnúť o jeho osude. Ak sa podarí Švédsku zdolať Bielorusko, bude záverečné stretnutie A-skupiny proti domácemu Španielsku (nedeľa 20. júna o 21.00 h) už len o tom, kto pôjde z akého miesta do ďalšej fázy. "Veľmi sa tešíme z výhry na majstrovstvách Európy. Pre tento mladý a neskúsený tím je toto víťazstvo veľká vzpruha. Zdolali sme tím, ktorý vo štvrtok porazil majstrov Európy. Znamená to pre nás veľa. Znamená to, že vieme hrať basketbal, aj keď sme oslabení. Najlepší tím, ktorý teraz môžem mať, je ten, ktorý tu mám. Všetky dievčatá, ktoré nastúpili do zápasu, to dokázali. Verím, že si budú veriť a v ďalšom zápase, ktorý nás čaká, sa budeme podobne prezentovať. Uvidíme, čo to prinesie," dodal tréner Slovenska.