Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Slovenskí volejbalisti prehrali v EL so Španielmi po dráme 2:3

Slovenskí volejbalisti Foto: TASR/Milan Kapusta

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho síce viedli po prvých dvoch setoch 2:0, no napokon sa museli uspokojiť so ziskom jedného bodu.

Teruel 1. júna (TASR) - Slovenskí volejbalisti zavŕšili 2. turnaj A-skupiny tohtoročnej Európskej ligy v španielskom Terueli prehrou 2:3 s domácimi reprezentantmi.

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho síce viedli po prvých dvoch setoch 2:0, no napokon sa museli uspokojiť so ziskom jedného bodu za najtesnejšiu prehru.

Dáni pokračovali vo výborných výkonoch, keď v nedeľu jasne vyhrali zápas s Gréckom 3:0 a turnaj ukončili s bilanciou 2-1, pričom aj za prehru 2:3 so Španielmi si zapísali bod.

Slováci majú po 6 kolách na konte dve víťazstvá a štyri prehry rovnako ako Gréci, no na druhom mieste majú trojbodový náskok pred nimi. Na čele sú so šiestimi výhrami Španieli, ktorí zatiaľ nazbierali 16 bodov.

Tretí turnaj bude 8.-10. júna hostiť izraelská Raanana, pričom voľno budú mať Španieli.

Prvé dva body síce získali Španieli, ale Slováci sa rýchlo otriasli a po ese Zaťka otočili na 3:2. Neskôr viedli 10:7 a do 16:14 si udržiavali dvojbodový náskok. Tréner Chrtiansky zaradil do základnej zostavy blokára Hrušku a humenského univerzála Jakubova na post smečiara. Po úspešnom útoku Bencza na 18:15 domáci protestovali, že zasiahol antenku, ale rozhodcovia ich tlaku nepodľahli, na čo si španielsky tréner Muňoz vypýtal ihneď oddychový čas.

Po dvoch slovenských chybách si pri 18:19 zobral pre zmenu time-out tréner Chrtiansky. Slováci viedli aj 22:20, ale Fernandez vyrovnal esom na 22:22 a následne hostia v jednej hre po španielskom útoku zbytočne chytili dve lopty za sebou smerujúce do autu. Dráma vrcholila, Bencz odvrátil setbal na 24:24, Jakubov tvrdým smečom vybojoval prvý setbal (25:24) a po bloku Kašpera sa tešili Slováci.

Druhý set pripomínal zápas s Dánskom, zlý začiatok a nepriaznivé stavy 0:4, 2:8 i 3:10. Náskok domácich sa však zlepšenou hrou Slovákov začal scvrkávať (8:12), až sa stenčil na 14:15. Skvelú séria sa skončila pri obrate na 18:16 a napriek tomu, že Španieli vyrovnali na 22:22, dvojbodový náskok si Slováci udržali až do konca.

V treťom znova začali lepšie Španieli, ktorí z 10:9 odskočili na 13:9 a 16:11 a tento raz nám už obrat nedovolili. Vo štvrtom sete Slováci z 3:6 otočili na 7:6, keď sa dvoma esami za sebou blysol Chrtiansky ml. Následne po dobrom útoku Bencza zaúradovali čiaroví rozhodcovia, namiesto 8:6 bolo 7:7.

V hektickom zápase a v búrlivom prostredí hrali Slováci veľmi dobre, v strede setu však pokazili dve podania za sebou a dostali lacné eso od Sugraňesa. Hriňák nekompromisne zaútočil na 16:15 a dráma pokračovala bod po bode. Chrtianskeho vtipná ulievka znamenala vedenie 22:21, ale pri Nodovom podaní Španieli otočili na 24:22 a premenili druhý setbal.

V tajbrejku dokázali hostia viesť iba na začiatku 1:0, rozbehnutí domáci si vytvorili trojbodový náskok (5:2, 8:5), ktorý si ešte v závere poistili.

Európska liga, 2. turnaj, 3. kolo:
Slovensko - Španielsko 2:3 (24, 23, -17, -23, -11)
122 minút. Pred 1000 divákmi rozhodovali Reichardt (Hol.) a Stanišič (Švajč.).
Španielsko: Hernan, Noda, Altayo, Delgado, Perez, Fernandez (libero Llenas, Viciana, Barcala, Rodriguez, Sugraňes)
Slovensko: Zaťko, Kašper, Jakubov, Bencz, Hruška, Chrtiansky ml. (libero M. Kubš, Joščák, M. Hriňák, B. Skladaný, Javorčík)

Štefan Chrtiansky (tréner Slovenska): "Rozhodli detaily. V prvom sete sme splnili všetko, čo sme si povedali, vychádzali nám aj nemožné lopty. V druhej časti zápasu sme už neboli takí trpezliví. Ani servis už nebol takticky taký, aký mal byť, rovnako bloky. Vieme, proti komu sme hrali, Španieli hrali v plnej zostave. Získali sme s nimi o set viac ako v prvom vzájomnom zápase v Grécku. Verím, že v ďalšom stretnutí už vyhráme. Podali sme určite lepší ako proti Dánsku. Hráči sa ešte musia učiť trpezlivosť a zbierať skúsenosti z takýchto zápasov."

Grécko - Dánsko 0:3 (-21, -26, -23)