Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Slovenskí volejbalisti v Európskej lige podľahli v tajbrejku Dánom

Slovenskí volejbalisti Foto: TASR/Milan Kapusta

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho majú na konte dve víťazstvá a tri prehry, v nedeľu ich čaká súboj s domácim Španielskom.

Teruel 2. júna (TASR) - Slovenskí volejbalisti v sobotňajšom zápase 2. turnaja A-skupiny Európskej ligy v španielskom Terueli podľahli po päťsetovej dráme Dánom 2:3.

Slováci síce viedli po troch setoch 2:1, no ďalšie dejstvo prehrali a v tajbrejku umožnili súperom premeniť hneď prvý mečbal.

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho majú na konte dve víťazstvá a tri prehry, v nedeľu ich čaká ešte súboj s domácim Španielskom, tretí turnaj bude 8.-10. júna hostiť izraelská Raanana.

A-skupina - 2. turnaj, 2. kolo:
Dánsko - Slovensko 3:2 (-19, 20, -22, 19, 13)

115 minút, rozhodcovia: Stanišič (Švajč.), Sobral (Port.), 50 divákov.

Slovensko: B. Skladaný 2, Kašper 6, Chrtiansky ml. 9, Bencz 29, Joščák 3, M. Hriňák 14 (libero M. Kubš, Hruška 5, Javorčík 2, Jakubov 0). Tréner: Š. Chrtiansky.

Dánsko: Jacobsen 7, Knudsen 10, Thomsen 9, Ditlevsen 32, Christiansen 8, Olufsen 10 (libero Scholer, Schultz 0, Huss 0). Tréner: F. Sturm.

Dáni v piatkovom zápase pri svojej premiére v Európskej lige zaskočili domácich Španielov, s ktorými prehrali až 2:3. V úvodnom sete do stavu 3:3 dokázali reagovať na každý bod, prvý raz sa Slováci "odtrhli" na 5:3 a pri prvom technickom oddychovom čase viedli 8:5.

Súper zo 6:9 znížil na 8:9, ale keď Chrtianskeho hráči znova ušli na 13:8, zobral si tajm americký tréner dánskeho výberu Fred Sturm (volejbalistov USA viedol na dvoch OH a v roku 1992 s nimi získal bronz). V komornom prostredí, keď sa zápas hral od 15.00 h v čase siesty, slovenskí reprezentanti viedli pri druhom oddychovom čase 16:11. Výrazný náskok si ustrážili až do konca.

Na začiatku druhého setu dánski volejbalisti prvý raz v zápase viedli (1:0, 2:1, 3:1), pri 4:1 sa ich rozbeh tréner Chrtiansky pokúsil zabrzdiť, ale nepomohlo. Na 7:1 Ditlevsen dokonca zvýšil esom. Prvý bod po tejto čiernej sérii získali Slováci až na 2:8, na 3:8 upravil esom Bencz. Z dánskeho náskoku skresali na 6:9, čo zase donútilo vypýtať si oddychový čas ich trénera Sturma. Problémy mali hráči s dvojkrížmi aj s prihrávkou Knudsenovho podania, pri ktorom súper ušiel na 16:8. Slováci znova ožili, keď z 10:17 znížili na 13:17, ale rozbehnutí Dáni už set nepustili z rúk a premenili druhý set.

Tretí set znova začali vo veľkom štýle Slováci (8:3), ale opäť mali problémy s prihrávkou tvrdého dánskeho servisu (9:7). Neskôr viedli 12:7 a pri druhom oddychovom čase 16:12. Štvorbodový náskok si udržiavali do 20:16, ale húževnatý súper znížil na 19:20. Následne z 20:22 vyrovnal na 22:22 a záver zdramatizoval. Donútili ho však dvakrát chybovať a set ukončil úspešným útokom Bencz.

Vo štvrtom zo 6:6 odskočili na 9:6, ale v trháku nepokračovali. Severania vyrovnali na 11:11 a držali krok s favoritom. Pri 14:14 Jacobsen síce pokazil podanie, ale rozhodcovia slovenskému tímu odpískali zlé zbiehanie. Ten istý hráč dal následne eso a tak sme pri druhom technickom oddychovom čase prehrávali 14:16 a neskôr i 19:21. Munk na podaní už set dokončil a pre nováčika súťaže, ktorý bude budúci rok spoluorganizovať s Poľskom ME, vybojoval tajbrejk. V ňom Dáni viedli 3:1, 4:3, 6:5, 7:6 i 9:7 i 13:12. Za stavu 14:13 využili hneď prvý mečbal a postarali sa o prekvapenie.

Štefan Chrtiansky (tréner Slovenska): "Zápas sme si prehrali sami vlastnou nepozornosťou vo štvrtom sete. Druhý set bol extrém, keď sa trafil do podania súperov univerzál Ditlevsen. Štvrtý set sme mali dobre rozohratý, Dánom sme pomohli v ňom siedmimi chybami na podaní i chybou na útoku, nedohrali sme ho zodpovedne. V tajbrejku sme neubránili ich univerzála, rozhodla jedna lopta. Piaty set sme však nemali dovoliť hrať. V tejto konštelácii sme Dánov videli prvý raz, majú v kádri viacerých skúsených hráčov, ktorí rozhodli stretnutie. Pre naše mužstvo v takomto zložení je to cenná skúsenosť. Žiaľ, stratili sme dva body."

Branislav Skladaný (kapitán): "Výsledok je určite prekvapenie. Začali sme veľmi dobre, v prvom sete sme Dánom nič nedovolili. V druhom sa chytil ich univerzál na servise. V treťom sme znova podali dobrý výkon. Vo štvrtom do stavu 10:7 sme hrali dobre. Začal som to chybou na podaní a vlastnými chybami sme ich dostali do hry. Piaty set bol lotéria. Za stavu 11:11 po Benczovom smeči Dáni loptu tečovali, rozhodca to posúdil inak. Zápas sme si však prehrali vo štvrtom sete."