Slovensko si nesie z EPYG tri medaily, Jankechová je zlatá v boccii

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V paraplávaní sa blysla Kubová, ktorý si už na znakárskej stovke vylepšila osobný rekord o 1,5 sekundy. Čas 1:36,54 min. jej však stačil len na nepostupové 12. miesto.

Bratislava 3. júla (TASR) - Slovenskí reprezentanti vybojovali na Európskych paralympijských hrách mládeže vo fínskom Pajulahti (EPYG 2022) tri medaily. Eliška Jankechová získala zlato v boccii, v ktorej skončila na striebornej priečke jej krajanka Kristína Kudláčová, a paraplavkyňa Alžbeta Kubová si odniesla striebro z disciplíny 200 m polohové preteky. Slováci sa zmestili do najlepšej trojice aj v ďalších troch prípadoch (Kubová, Batka, tím v boccii, Pienták), pre nízky počet účastníkov však organizátori v týchto disciplínach cenné kovy neudeľovali.

V boccii v kategórii BC2 slovenské reprezentantky pod vedením paralympijskej šampiónky Michaela Balcovej zdolali svoje súperky v semifinále. Jankechová zvíťazila nad Portugalčankou Monteirovou 5:3 a Kudláčová nad Grékyňou Iosifidouovou 8:2. Obe Slovenky si tým zabezpečili postup do finále, v ktorom Jankechová zdolala Kudláčovú 7:0. "Dievčatá odohrali krásne zápasy, tešíme sa zo zlatej aj striebornej medaily," zhodnotila vystúpenie Michaela Balcová.

V súťaži BC1 reprezentovali SR Rebeka Husvethová a Samuel Sloboda, nepodarilo sa im však postúpiť zo základnej skupiny, rovnako ako Nine Melicherovej v BC2. "Zišla sa tu však silná konkurencia, aj ostatní predviedli viacero dobrých zápasov. Som na všetkých hrdá," dodala Balcová. Výsledky sú o to cennejšie, že táto súťaž bola zároveň započítavaná ako ME juniorov.

V paraplávaní sa blysla Kubová, ktorý si už na znakárskej stovke vylepšila osobný rekord o 1,5 sekundy. Čas 1:36,54 min. jej však stačil len na nepostupové 12. miesto. V polohovej dvojstovke však v druhý súťažný deň vo finále nechýbala. Obsadila v ňom siedme miesto, medzi juniorkami však skončila celkovo druhá a vybojovala striebro. Na druhej priečke skončila medzi juniorkami aj na 100 m motýlik, túto disciplínu však organizátori nevyhodnocovali. Rovnako tak 50 m motýlik, kde skončil na druhom mieste druhý slovenský paraplavec v Pajulahti Martin Batka. "Hodnotím to pozitívne. Betkino striebro nám po nie celkom oslnivých výsledkoch predsa len vykresalo úsmev na tvári," uviedol v tlačovej správe SPV tréner Martin Sadloň.

V aplikovanom stolnom tenise (showdowne) si Timotej Tarkoš po prvom dni držal šance na postup do semifinále, no napokon skončil na siedmom mieste, ktoré si vybojoval po triumfe nad Fínom Tulisalom 2:0 na sety. Celkovo vyhral vo Fínsku tri zápasy z ôsmich.

Medailistka z paraplaveckých MS z Madeiry Tatiana Blattnerová v showdowne len naberala skúsenosti, napriek veľkej bojovnosti sa netešila ani z jedného víťazstva. "Obaja odohrali veľmi dobré zápasy. Tarkoš živil dlho šancu na postup do semifinále. Tatiana, hoci neuspela, ukázala, že môže byť dobrou hráčkou aj v showdowne," hodnotil za Asociáciu zrakovo postihnutých športovcov jej predseda Peter Ďuroška.

Prvú medzinárodnú súťaž absolvoval v paraatletike Miroslav Pienták. V behu na 100 m síce skončil posledný, no v osobnom rekorde 16,25 sekundy. V behu na 400 m dosiahol čas 1:27,41, čo mu v jeho kategórii stačilo na 2. miesto. "Boli to jeho prvé medzinárodné preteky a určite veľká skúsenosť. Máme teraz na čom stavať, trénujeme ďalej," okomentovala jeho výkon trénerka paraatletiky Hajnalka Tóthová.

Slováci na EPYG 2022 vo výsledkoch:

Paraatletika

Beh na 100 m (U20, T36-T38): 6. Pienták 16,25, vo svojej triede T37 – 4. miesto (zo 4)

Beh na 400 m (U20, T36-T38/T46): 6. Pienták 1:27,41, vo svojej triede T37 – 2. miesto (z 2)

Boccia

BC1 – základné skupiny: Husvethová – Prokopenko (Izr.) 0:6, Sloboda – Messaoudi (Fr.) 1:7, Husvethová – Ridouane Messaoudi (Fr.) 0:15, Sloboda – Prokopenko (Izr.) 0:10, Sloboda – Husvethová 4:2 – obaja nepostúpil zo skupiny

BC2 - základné skupiny: Kudláčová – Monteirová (Port.) 2:3, Kudláčová - Levyová (Izr.) 2:3, Jankechová –Iosifidouová (Gréc.) 3:4, Melicherová – Iosifidouová (Gréc.) 4:6, Jankechová – Melicherová 6:1

Semifinále: Jankechová – Monteirová 5:3, Kudláčová – Iosifidouová (Gréc.) 8:2. Finále: Jankechová – Kudláčová SVK 7:0

BC2 – tímy: 3. Slovensko (medaila za 3. miesto sa neudeľovala)

Paraplávanie

100 m znak: 12. Kubová 1:36,54 – osobný rekord, 50 m v. sp.: 13. Kubová 38,47, 200 m pol. pr.: 7. Kubová 3:21,51 (druhá medzi juniorkami), 100 m mot.: 5. Kubová 1:30,24 (druhá medzi juniorkami). 100 m prsia: 13. Batka 1:44,24 , 50 m v.sp.: 25. Batka 35,68, 50 m mot.: 2. Batka 44,44

Showdown

Základné skupiny - juniori: Tarkoš – Grönlund (Fín.) 0:2, Tarkoš – Rejtar (ČR) 1:2, Tarkoš – Tulisalo (Fín.) 2:1, Tarkoš – Calchetti (Tal) 2:1, Tarkoš – Tulisalo (Fín.) 2:0), Tarkoš – Rihti (Fín,) 0:2, Tarkoš –Krychtálek (ČR) 1:2. O 7. miesto: Tarkoš – Tulisalo 2:0

Základné skupiny - juniorky: Blattnerová – Riccardiová (Tal.) 0:2, Blattnerová – Trnčákova (ČR) 1:2, Blattnerová – Brunová (Tal.) 1:2, Blattnerová – Innosová (Est.) 0:2