Slovenský štvorkajak skončil na 500 m MS štvrtý, zlato pre Španielov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenská káštvorka v Kanade neobhájila striebro z vlaňajšieho svetového šampionátu v Kodani.

Dartmouth 6. augusta (TASR) - Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek obsadil na 500 m trati na MS v Dartmouthe štvrté miesto. V A-finále zaostal o 1,55 s za víťazným španielskym kvartetom Saul Craviotto, Carlos Arevalo, Marcos Cooper, Rodrigo Germade.

Slovenská káštvorka v Kanade neobhájila striebro z vlaňajšieho svetového šampionátu v Kodani. Po úvodnej 250-ke figurovala na 5. priečke. V druhej časti trate dokázala zrýchliť, no na zisk cenného kovu to nestačilo. Na bronzovú ukrajinskú loď stratili Slováci sekundu, strieborní boli Nemci.

Baláž bol so štvrtým miestom spokojný. "Podali sme maximálny výkon a myslím si, že sme v silnej konkurencii obstáli. Boli sme trochu mimo diania, keďže sme štartovali v druhej dráhe a nemali sme úplný kontakt s najrýchlejšími loďami. Španieli a Nemci potvrdili úlohu favoritov, Ukrajinci ukázali svoje kvality už na vlaňajších MS v Kodani. V budúcnosti máme na čom stavať. V nedeľu sa s Denisom pokúsime o zisk medaily v K2 na 1000 m. Bude to náš posledný štart na týchto MS. Od začiatku to napálime a uvidíme, ako to dopadne," povedal pre TASR "háčik" slovenskej K4 Samuel Baláž.

Za veľmi vyrovnané a náročné označil finále Filip Petrla, športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky. "Hoci sa chalanom nepodarilo vybojovať medailu, sme vďační aj za štvrté miesto. Potvrdili, že patria medzi svetovú špičku. Teraz sa naplno sústredíme na ME v Mníchove, ktoré sa začnú už 18. augusta."

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Milan Dörner obsadil v B-finále K1 na 500 m na MS v Dartmouthe 2. miesto. Za víťazným Francúzom Francisom Mougetom zaostal iba o 0,04 s, celkovo skončil jedenásty. Peter Gelle finišoval v B-finále K1 na 1000 m trati siedmy. Matej Rusnák dopádloval v B-finále C1 na 500 m štvrtý.

muži:

C1: 1. Oleksij Koliadych (Poľ.) 39,25 s, 2. Nico Pickert (Nem.) +0,10, 3. Viktor Stepanov (Kaz.) +0,19

ženy:

K2: 1. Blanka Kissová, Anna Luczová (Maď.) 38,76 s, 2. Sara Ouzandeová, Teresa Portelová (Šp.) +0,20, 3. Andreanne Langloisová, Tohska Besharahová-Hrebacká (Kan.) +0,23

finálové výsledky na 1000 m:

muži:

K1: Bálint Kopasz (Maď.) 3:38.93 min, 2. Fernando Pimenta (Portug.) +0,05, 3. Jacob Schopf (Nem.) +0,34

ženy:

C1: 1. Ľudmila Lusanová (Ukr.) 4:47,90 min, 2. Maria Mailliarová (Čile) +2,12, 3. Annika Loskeová (Nem.) +3,56

C2: 1. Yarisleidis Cirilová Duboysová, Katherin Nuevová Seguová (Kuba) 45,09 s, 2. Lin Ven-cün, Suaj Cang-ven (Čína) +0,14, 3. Giada Bragatová, Bianka Nagyová (Maď.) +2,50