Quantcast
< sekcia Šport

Solymosyovci získali bronz vo voľných miešaných pároch

Slováci Jozef a Silvia Solymosyovci počas voľného finále zmiešaných duetov na majstrovstvách Európy v plávaní v Ríme v sobotu 13. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Solymosyovci cvičili na hudbu Ludwiga Minkusa Don Quixote a štartovali ako poslední s číslom 5.

Rím 13. augusta (TASR) - Slovenskí reprezentanti v synchronizovanom plávaní súrodenci Jozef a Silvia Solymosyovci získali na ME v Ríme bronzovú medailu vo voľných miešaných pároch. Vo finále obsadili vo Foro Italcio tretie miesto so ziskom 77,0333 b. Zlato vybojovali domáci Taliani Giorgio Minisini s Lucreziou Ruggierovou.

Solymosyovci cvičili na hudbu Ludwiga Minkusa Don Quixote a štartovali ako poslední s číslom 5. Za sebou nechali tandemy z Nemecka i Belgicka a postarali sa o historickú medailu pre slovenské synchro na vrcholnom fóre. V porovnaní z vlaňajšími ME v Budapešti si polepšili o jednu priečku. Solymosyovci sa venujú mixom už osem rokov. Na významné podujatia sa spolu pripravujú od roku 2017, keď robili predplavcov na MS.

Ich trénerka a mama Ivana Solymosyová neskrývala dojatie. "Synchronizovanému plávaniu sa venujem 38 rokov ako športovec, tréner, rozhodca, funkcionár. Za ten dlhý čas som mala možnosť zistiť, že trvá desaťročia zmeniť renking krajín na stupňoch víťazov. Roky dostávate od rozhodcov rovnaké známky, čo je frustrujúce pre športovcov aj trénerov. Slovensko na ME od roku 1993 za 29 rokov nevybojovalo žiadne medaily, väčšinou sa pohybovalo medzi 11.-16. miestom. Jedna možnosť ako to zmeniť, je presadiť sa v nových disciplínach, v ktorých ešte nie je veľká konkurencia. Ukrajina sa tak vyšplhala vďaka highlight zostave na vrchol aj v iných disciplínach. Schválenie mix párov do programu MS v roku 2015 bol pre mňa signál, že to je cesta pre Slovensko, ktorú treba využiť. Jozef bol od malička veľmi šikovný a bol vždy lepší než dievčatá v jeho veku, porážal aj tie staršie. Boli sme jedna z mála krajín, ktoré mali chlapca, teraz ich je oveľa viac. Bronzové medaily majú pre nás cenu zlata. Sú zadosťučinením nielen pre nás, všetkých zo slovenského synchra ale aj ďalšie "malé" synchro krajiny, ktoré každú sezónu začnú s nadšením a končia znechutením po vrcholnej súťaži. Desiateho augusta som mala narodeniny a toto je pre mňa krásny darček," vyznala sa pre oficiálnu webovú stránku Slovenskej plaveckej federácie.

Prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivan Šulek vyzdvihol výkon i výkonnostný progres Solymosyovcov. "Veľmi sa teším, že Silvia a Jožko siahli na historicky prvú medailu pre slovenské synchro z ME. Je to odmena za ich prácu, aj ich bodový výkon má vysokú hodnotu. Je to veľké povzbudenie do ďalších rokov," uviedol pre TASR Šulek.


ME V SYNCHRONIZOVANOM PLÁVANÍ:finále voľných miešaných párov:

1. Lucrezia Ruggierová, Giorgio Minisini (Tal.) 89,7333,
2. Emma Garciová, Pau Ribes (Šp.) 84,7667,
3. Silvia SOLYMOSYOVÁ, Jozef SOLYMOSY (SR) 77,0333