Quantcast
< sekcia Šport

Olympiáda v Pekingu sa blíži, Slovensko by mohlo vyslať 50 športovcov

Žena s respirátom na tvári v novinárskom tlačovom centre na zimné olympijské hry 2022 v Pekingu 19. januára 2022. Foto: TASR/AP

V nedeľu sa na podujatí Svetového pohára v Ruhpoldingu uzavrela nominácia biatlonového zväzu. K triu Michal Šíma, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik sa pripojil Matej Baloga.

Bratislava 19. januára (TASR) - Celkovo 25-členný menoslov navrhnutých reprezentantov v individuálnych odvetviach februárových ZOH bude vo štvrtok posudzovať exekutíva Slovenského olympijského a športového výboru. Ak sa s nomináciami zväzov, vrátane hokejového kádra, podľa predpokladov stotožní aj piatkové plénum SOŠV, na zimnej olympiáde v Pekingu by sa malo zúčastniť 50 slovenských športovcov. V stredu sa číslo z pôvodnej 49-ky zaokrúhlilo po zisku ďalšej miestenky v behu na lyžiach.

Jedenásť kandidátov dodal Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Päticu z alpskej i z bežeckej sekcie, za snoubording len jednu športovkyňu. Klaudia Medlová je popri zjazdárskej superstar Petre Vlhovej najvýraznejším menom, ich miestenky, ako i Adama Žampu, boli jasné už na začiatku sezóny na základe dovtedajších výsledkov v seriáloch Svetového pohára a na vrcholných podujatiach.

Na archívnej snímke z 24. októbra 2021 Slovák Adam Žampa pózuje v cieli po druhom kole úvodného obrovského slalomu novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Söldene.
Foto: TASR - Martin Baumann


Slovenské lyžovanie nemá zastúpenie v sekcii akrobatov, skokanov a severských kombinátorov. Petra Vlhová má predbežne v pláne aj super-G a nebude štartovať v tímovej súťaži. V záverečnú sobotu sa v týchto pretekoch (2+2) predstaví štvorica Petra Hromcová, Rebeka Jančová a Žampovci. "Myslím si, že zjazd asi nepôjdem a super-G je otvorené," povedala v nedeľu na margo ZOH Vlhová. TASR pripomína, že najväčšia športová hviezda slovenskej olympijskej misie bude mať ani nie v polovici hier (11. februára) za sebou všetky tri plánované štarty v špeciálnych disciplínach a pred sebou kombináciu, v ktorej v roku 2019 získala historicky prvú slovenskú individuálnu medailu na (akýchkoľvek) lyžiarskych MS a vlani striebro v kombinácii zopakovala. Túto súťaž má na programe 17. februára, zjazd žien je o dva dni skôr, ešte predtým sa idú merané tréningy.

Na archívnej snímke zo 6. marca 2021 slovenská lyžiarka Petra Hromcová na trati počas 1. kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej.
Foto: TASR – Michal Svítok


V stredu akceptoval SOŠV ďalšiu miestenku pre krajinu v bežeckom lyžovaní. "Po otvorení druhého kola rozdeľovania miesteniek sme dostali možnosť nominovať ďalšiu bežkyňu na lyžiach, ktorú sme po konzultácii so Zväzom slovenského lyžovania aj využili. Vo výprave by tak malo byť päťdesiat športovcov," informoval športový riaditeľ SOŠV Roman Buček na stránke olympic.sk. Miesto vo výprave by mala dostať po potvrdení príslušnými orgánmi účastníčka zimných olympijských hier mládeže 2020 Kristína Sivoková, ktorá sa pridá ku kolegyniam Alene Procházkovej a Barbore Klementovej.

V nedeľu sa na podujatí Svetového pohára v Ruhpoldingu uzavrela nominácia biatlonového zväzu. K triu Michal Šíma, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik sa pripojil Matej Baloga, ktorý vyradil z boja o poslednú miestenku Tomáša Hasillu. Ženské duo sestier Fialkových doplnili Henrieta Horvátová a Veronika Machyniaková.

Sánkari budú mať v tobogane strediska Jen-čching päť zástupcov. V súťaži mužov sa predstavia napokon dvaja Slováci, k Jozefovi Ninisovi pribudol Marián Skupek. Dvadsaťročný pretekár si definitívu vybojoval vďaka výkonom v pretekoch Svetového pohára. Okrem Ninisa a Skupeka sa na ZOH 2022 predstavia aj Katarína Šimoňáková a dvojica Tomáš Vaverčák s Matejom Zmijom. Pravdepodobne v zložení Ninis, Šimoňáková a Vaverčák/Zmij absolvujú Slováci aj preteky štafiet, v ktorých skončili v prvý januárový víkend na pretekoch SP vo Winterbergu na 7. mieste.

Slovensko bude mať na ZOH prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá sa získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. Čerňanská sa kvalifikovala na ZOH 2022 vďaka svojim umiestneniam vo Svetovej sérii. Vo svetovom rebríčku v monoboboch žien jej momentálne patrí 26. priečka, v redukovanom olympijskom rebríčku k 16. januáru sa však dostala do postupovej dvadsiatky.

Slovenská bobistka Viktória Čerňanská, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


Návrhy zväzových nominácií na ZOH 2022 v Pekingu:


SNOUBORDING (1):
Klaudia Medlová (Slopestyle, Big Air)


ALPSKÉ LYŽOVANIE (5)
Petra Vlhová (slalom, obrovský slalom, alpská kombinácia, super-G)

Rebeka Jančová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Petra Hromcová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Adam Žampa (slalom, obrovský slalom, tímová súťaž)

Andreas Žampa (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)


BEH NA LYŽIACH (5):
Alena Procházková (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint, 30 km voľnou technikou)

Barbora Klementová (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint)

Kristína Sivoková

Peter Mlynár (šprint, 15 km klasicky, tímový šprint)

Ján Koristek (15 km klasicky, tímový šprint, skiatlon 15 km klasicky +15 km voľne, 50 km voľnou technikou)


BIATLON (8):
Paulína Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Ivona Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Henrieta Horvátová (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Veronika Machyniaková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Michal Šíma (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Šimon Bartko (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Tomáš Sklenárik (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Matej Baloga (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

(štafetový mix podľa vývoja)


SÁNKOVANIE (5):
Katarína Šimoňáková (ženy, štafety)

Jozefovi Ninisovi (muži, štafety)

Marián Skupek (muži)

Tomáš Vaverčák (dvojice, štafety)

Matej Zmij (dvojice, štafety)


BOBY (1):
Viktória Čerňanská (monoboby)


HOKEJ (25):
brankári: Patrik Rybár (Dinamo Minsk/KHL), Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR), Matej Tomek (HC Kometa Brno/ČR)

obrancovia: Marek Ďaloga (HC Kometa Brno/ČR), Martin Marinčin (HC Oceláři Třinec/ČR), Peter Čerešňák (HC Plzeň/ČR), Mário Grman (HPK Hämeenlinna/Fín.), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk/KHL), Martin Gernát (HC Lausanne/Švaj.), Šimon Nemec (HK Nitra), Samuel Kňažko (Seattle Thunderbirds/USA/WHL)

útočníci: Libor Hudáček (Dinamo Minsk/KHL), Miloš Kelemen (BK Mladá Boleslav/ČR), Michal Krištof (HC Kometa Brno/ČR), Marko Daňo (HC Oceláři Třinec/ČR), Miloš Roman (HC Oceláři Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fín.), Tomáš Jurčo (Barys Nur-Sultan/KHL), Peter Cehlárik (Avangard Omsk/KHL), Marek Hrivík (Torpedo Nižnij Novgorod/KHL), Kristián Pospíšil (HC Davos/Švaj.), Samuel Takáč (HC Slovan Bratislava), Pavol Regenda (HK DUKLA Ingema Michalovce), Adrián Holešinský (HK Nitra), Peter Zuzin (HKM Zvolen)