< sekcia Šport

Polícia po výsluchu zatkla Bartomeua i jeho spolupracovníkov

Futbalový štadión Cam Nou v Barcelone. Foto: TASR/AP

Podľa katalánskych médií operácia súvisela s vlaňajšou aférou Barcagate, po ktorej odstúpilo šesť členov správnej rady.

Barcelona 1. marca (TASR) - Španielska polícia v pondelok prehľadala sídlo FC Barcelona na štadióne Camp Nou. Zároveň zadržala niekoľko osôb. Predviedli aj bývalého prezidenta klubu Josepa Bartomeua a podľa agentúry AFP ho po výsluchu na policajnej stanici zadržali.

Podľa katalánskych médií operácia súvisela s vlaňajšou aférou "Barcagate", po ktorej odstúpilo šesť členov správnej rady. Tí údajne zosnovali kampaň, ktorou chceli očierniť kritikov vtedajšieho manažmentu.

Podľa agentúry DPA však vyšetrujú aj podozrenie z finančných machinácií, keď vedenie Barcelony malo zaplatiť prehnané sumy za monitoring dosahu klubu na sociálnych sieťach. Polícia zadržala v tejto súvislosti niekdajších riaditeľov Oscara Graua, Romana Gomeza a Jaumea Masferrera. Aj tí podľa zdroja AFP po vypočutí zostali v rukách polície.

Hoci audit nepreukázal nezrovnalosti, periodikum El Mundo zverejnilo správu, podľa ktorej polícia nepovažuje výsledky auditu za jednoznačné. Podľa podozrení zaplatili monitoringovým firmám približne milión eur, no v snahe obísť vnútorné mechanizmy kontroly rozdelili platby na niekoľko po 200-tisíc. Bartomeu a jeho spolupracovníci odmietli, že by za služby zaplatili nad rámec trhovej hodnoty.

Pre nesúhlas s praktikami vtedajšieho prezidenta Bartomeua oznámili rezignáciu viceprezidenti Emili Rousaud s Enriquem Tombasem a riaditelia Silvio Elías, Josep Pont, Jordi Calsamiglia a Maria Texidorová. O necelý týždeň sú na programe voľby nového šéfa klubu, ktoré niekoľkokrát odložili pre pandémiu koronavírusu. Informovala agentúra AP.

Klub v stanovisku ubezpečil, že je pripravený poskytnúť plnú súčinnosť policajnému vyšetrovaniu: "FC Barcelona ponúkol úradom plnú spoluprácu v snahe objasniť skutkový stav veci. Dokumenty, ktoré si polícia vyžiadala, súvisia iba s týmto prípadom."

Na pondelkovú raziu reagovali aj kandidáti na prezidenta klubu. Joana Laporteho mrzí najmä ujma na reputácii Barcelony: "Vo svetle udalostí chceme vyjadriť rešpekt polícii a súdnym orgánom, zároveň rešpektujeme prezumpciu neviny. Je nám však veľmi ľúto poškodenia dobrého mena klubu." V podobnom duchu sa vyjadril aj jeho protikandidát Toni Freixa: "Priveľa ľudí chce ublížiť Barcelone, ale my to nedopustíme."