Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Šport

Cenu Univerzitný športovec roka 2023 získala atlétka Forsterová

Na snímke rodičia Marta a Miroslav preberajú za atlétku Viktóriu Forsterovú cenu za 1. miesto v kategórii Najúspešnejší športovec na medzinárodnom poli počas vyhlásenia výsledkov ankety Univerzitný športovec roka 2023 v Bratislave 6. decembra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

V ankete zvíťazila Forsterová, ktorá získala zlatú medailu v behu na 100 metrov prekážok na 31. Svetových univerzitných hrách FISU v čínskom meste Čcheng-tu.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Ocenenie Univerzitný športovec roka 2023 získala atlétka Viktória Forsterová. Výsledky ankety Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) vyhlásili v stredu na slávnostnom galavečere v Aule Dionýza Ilkoviča Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

V ankete zvíťazila Forsterová, ktorá získala zlatú medailu v behu na 100 metrov prekážok na 31. Svetových univerzitných hrách FISU v čínskom meste Čcheng-tu. Svojím titulom vytvorila vďaka času 12,72 s nový slovenský rekord a splnila aj olympijský kvalifikačný limit na OH 2024 (12,77). Na podujatí získala aj striebro na hladkej stovke.

Na druhom mieste sa umiestnil ženský tím chodkýň na 20 km v zložení Hana Burzalova, Alzbeta Raganova a Ema Hacundova. Tie získali druhé striebro pre Slovensko na Svetových univerzitných hrách. Tretiu priečku obsadila skikrosárka Nikola Fričová. Študentka Fakulty telesnej výchovy a športu sa tešila rovnako zo zisku striebra na Svetovej zimnej univerziáde v Lake Placid.

Na domáckej pôde sa najúspešnejšími kolektívmi v najvyššej národnej lige stali Volejbalový klub Slávia EUBA a atletický oddiel STU Bratislava. Slávia je jeden z najúspešnejších ženských volejbalových tímov na Slovensku a v Európe. V uplynulej sezóne získala štvrtý majstrovský titul za sebou a celkovo svoj 21. Ako prvé sa navyše zapísali na putovnú trofej, Pohár Hildy Mazúrovej. TJ Slávia STU získala v roku 2023 titul majstrov i majsteriek Slovenska.

Najúspešnejšou univerzitou sa stala Univerzita Matej Bela v Banskej Bystrici, ktorú reprezentovalo najviac športovcov na univerzitných svetových a európskych súťažiach FISU, EUSA, univerzitných majstrovstvách sveta a Európy. Zároveň získala 1. miesto na Finále Univerzít Slovenskej republiky v roku 2023 v basketbale žien. Extraligový tím žien BK ŠK UMB skončil v sezóne 2022/23 na 7. mieste.Výsledky Ankety Univerzitný športovec roka 2023

Najúspešnejší športovec na medzinárodnom poli:

1. Viktória Forsterová (atletika)

2. ženský tím chodkýň Hana Burzalova, Alzbeta Raganova a Ema Hacundova (atletika)

3. Nikola Fričová (skikros)

4. Ján Volko (atletika)

5. Daniela Ledecká (atletika)

6. Sára Krivdová (karate)Najúspešnejší kolektív v najvyššej národnej lige:

VK Slávia EUBA a atletický oddiel STU BratislavaNajúspešnejšia univerzita:

Univerzita Mateja Bela Banská Bystrica