< sekcia Šport

Hokejové akadémie pribudnú v každom kraji do konca roka 2023

Na snímke prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan počas brífingu SZĽH 11. júna 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Rezort školstva, SZĽH a samosprávne kraje potrebujú podľa neho vytvoriť i študijný program, aby mohli učebné odbory na športových akadémiách vzniknúť.

Bojnice 25. septembra (TASR) - Hokejové akadémie pribudnú v každom kraji do konca roka 2023. Na ich výstavbu krajským samosprávam, okrem trenčianskej, prispeje Ministerstvo financií SR. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) má v pláne i budovanie ďalšej potrebnej infraštruktúry.

"Veríme, že projekt hokejových akadémií je kľúčovým pre budúcnosť nielen slovenského hokeja, ale vôbec športu. Veríme, že myšlienka spojiť vzdelanie a šport a ponúknuť mladým športovcom a rodičom inštitúciu, ktorá ich pripraví do života, je cieľom, ktorý by sme mali mať všetci spoločný," skonštatoval v piatok po rokovaní Združenia samosprávnych krajov SK8 v Bojniciach prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Vyzdvihol, že na plán hokejového zväzu reagovalo združenie SK8 pozitívne. Pripomenul, že s každým krajom má podpísané memorandum o spolupráci, pričom v každom kraji je projekt v inej fáze. "Načrtli sme ďalšie kroky postupnej spolupráce a že o nejaký čas vytvoríme takúto vzdelávaciu a športovú kostru pre slovenských občanov," dodal.

Na výstavbu akadémií prispeje krajom štát. "Ministerstvo financií SR deklaruje záväzok poskytnutia 14 miliónov eur pre sedem krajov, pretože Trenčiansky kraj dotáciu už čerpá a dva milióny eur vznikajú ako záväzok pre roky 2021, 2022 a 2023 a musia ich v tomto čase kraje preinvestovať," vysvetlil predseda SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič s tým, že akadémie musia byť zrealizované najneskôr do 31. decembra 2023.

Rezort školstva, SZĽH a samosprávne kraje potrebujú podľa neho vytvoriť i študijný program, aby mohli učebné odbory na športových akadémiách vzniknúť. "Podpísaním memoranda je tomu vytvorený inštitucionálny rámec a môže sa to začať realizovať," doplnil.

Hokejová akadémia v Trenčíne funguje už druhý rok, krajská samospráva plánuje vybudovať i ďalšiu infraštruktúru v podobe malého hokejového štadióna. Dodávateľa prác hľadá cez verejnú súťaž, doplnil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Predsedovia samosprávnych krajov plánujú rozvíjať spoluprácu i so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV), za týmto účelom podpísali v piatok v Bojniciach i memorandum. "Toto je akýmsi zavŕšením našich rozhovorov, ktoré sme v predchádzajúcom období viedli a potvrdením toho, že spoločne pred nami stoja veľké výzvy. Iba na základe participácie, dialógu a hľadaním optimálnych riešení môžeme čo najviac priblížiť šport občanom, športoviská mladým ľuďom, rodinám s deťmi," ozrejmil prezident SOŠV Anton Siekel.