Quantcast
< sekcia Šport

Podľa Rusnáka utrpí aj mládež, Handzuš apeluje na kompenzácie

Na snímke Dárius Rusnák. Foto: TASR Pavel Neubauer

Podľa svetového šampióna z roku 2002 budú pre slovenský šport dôležité aj ďalšie kroky vlády, predovšetkým finančné kompenzácie pre kluby.

Banská Bystrica 29. septembra (TASR) - Ústredný krízový štáb SR svojím rozhodnutím zrušiť od 1. októbra (aj) hromadné športové podujatia znepokojil mnohých športových činovníkov, vrátane hokejistov. Podľa federálneho majstra sveta Dáriusa Rusnáka týmto krokom utrpí aj športujúca mládež, s čím súhlasí aj prezident extraligového HC '05 Banská Bystrica Juraj Koval: "Je to škodlivé rozhodnutie a hrozí, že do budúcna môžeme prísť o celú generáciu hokejistov."

Situáciu pozorne sleduje aj Michal Handzuš, ktorý krátko pred plánovaným štartom extraligy otvoril svoju hokejovú školu v Banskej Bystrici: "Očakával som, že môže nastať najhoršie a bude zakázaný prístup divákov, no hrať sa bude. Ťažko povedať, čo bude teraz nasledovať. Chápem, že zdravie je prvoradé a treba chrániť ľudí, no práve šport je nástroj na budovanie imunity. Treba na to myslieť. Nechávam to na odborníkov."

Podľa svetového šampióna z roku 2002 budú pre slovenský šport dôležité aj ďalšie kroky vlády, predovšetkým finančné kompenzácie pre kluby: "Jedna vec je spraviť opatrenia, no druhá je myslieť na kompenzácie, aby šport nezomrel. Obávam sa, že kompenzácie nie sú pripravené a sú iba v rečiach. V iných štátoch, napríklad aj v Česku, už kompenzácie fungujú a ak tie neprídu, tak šport zomrie. Šport je ideálny nástroj na získavanie životných zručností a aj na to, aby sme mali zdravú spoločnosť. Ak šport zomrie, tak ako spoločnosť budeme mať problém."

Sklamanie zo zrušenia štartu extraligy, ktorý bol na pláne 2. októbra, neskrýva ani Dárius Rusnák: "Ja som totálne sklamaný z toho, že sa nemôže hrať. Mrzí ma to najmä pre mládež. Mladým chlapcom bránime, aby športovali a aby z nich vznikli veľké talenty a v budúcnosti robili dobré meno Slovensku."

Extraligové kluby boli pripravené na redukciu počtu divákov, preto ťažko prijímajú zrušenie športových podujatí. Výnimku dostanú iba akcie, ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín. To je pre hokejové kluby nereálne. "To rozhodnutie vlády je čierny deň pre slovenský hokej. Viem pochopiť, že sme 12. marca zavreli extraligu a mládežnícke súťaže. Následne tak urobila celá Európa. Tá však medzitým pochopila, že šport sa nedá zastaviť. Je to súčasť života. Ligy sa už hrajú v štátoch, s ktorými máme otvorené hranice. Pre mňa je prijaté rozhodnutie zastaviť šport nelogické a to nie som odborník na epidemiológiu," zdôraznil Koval.