< sekcia Šport

Volejbalová federácia upozorňuje na negatívne dopady opatrení

Na snímke prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Martin Kraščenič. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Od 1. októbra sa nebudú môcť konať na Slovensku žiadne hromadné podujatia vrátane športových.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Slovenská volejbalová federácia (SVF) rešpektuje návrh opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu, no upozorňuje na dopad na šport. V komuniké pripomína, že ďalšie prerušenie súťaží môže ohroziť fungovanie hnutí i klubov, ktoré živia tisíce ľudí.

Od 1. októbra sa nebudú môcť konať na Slovensku žiadne hromadné podujatia vrátane športových. Výnimku dostanú akcie, pri ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín. Návrh ústredného krízového štábu SR ešte podlieha schváleniu.

ŠR TASR zverejňuje stanovisko SVF v plnom znení a bez redakčných úprav:

"Zákaz konania športových podujatí od 1. októbra je nielen pre volejbal, ale pre celý šport na Slovensku mimoriadne nepríjemnou správou. Návrhy opatrení ústredného krízového štábu musíme v tejto chvíli rešpektovať, zároveň však musíme konštatovať, že ďalšia 'stopka' pre šport je aj v prípade krátkodobého trvania veľkou, ak nie poslednou ranou pre športové hnutia a kluby.

Je potrebné si uvedomiť, že šport okrem iného tiež živí tisíce slovenských rodín. Tento radikálny krok sa netýka len samotných športovcov, ale aj veľkého počtu ľudí, ktorí v tejto sfére pracujú. Prípadné ďalšie dlhodobé zastavenie športového života môže mať pre naše volejbalové kluby likvidačné následky. Preto veríme, že slová predsedu vlády o kompenzáciách sa naplnia v krátkom čase a v priebehu nasledujúcich dní očakávame zo strany vlády konkrétne riešenia a veľmi adresnú finančnú pomoc klubom aj športovým organizáciám.

Mrzí nás, že volejbalovú sezónu na všetkých úrovniach od extraligových až po mládežnícke súťaže sme nútení hneď v jej začiatku prerušiť a už teraz uvažovať o alternatívnych možnostiach jej dohrania. Sme presvedčení, že športové podujatia, zvlášť v režime bez divákov, s pravidelným testovaním zúčastnených a dôsledným dodržiavaním hygienických opatrení, by aj v tomto nepriaznivom období predstavovali pre verejné zdravie minimálne riziko. Koncentrácia osôb na športovom podujatí bez divákov je neporovnateľne nižšia než v obchodoch, nákupných centrách či ďalších prevádzkach, ktoré zostávajú otvorené.

K takýmto celoplošným opatreniam nepristúpili ani krajiny s oveľa horšou epidemiologickou situáciou. Otázkou zostáva, prečo to bolo nevyhnutné u nás a či boli dostatočne zvážené aj ďalšie dopady takéhoto rozhodnutia.

Slovenská volejbalová federácia vyzýva všetky zainteresované strany spojiť sily pre záchranu športu na Slovensku a je pripravená poskytnúť v tomto smere maximálnu súčinnosť."