Quantcast
< sekcia Šport

Ukrajinská antidopingová agentúra varovala športovcov pred testami

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Svetová antidopingová agentúra medzitým našla dôkazy, že jeden zo zamestnancov Ukrajinskej atletickej federácie bol zapojený do obchodovania zo zakázanou látkou EPO.

Montreal 27. októbra (TASR) – Ukrajinská antidopingová agentúra (NADC) dopredu upozorňovala športovcov na náhodné mimosúťažné testy. O „bezočivom" systéme, ktorý mali používať už od roku 2012, informovala Svetová antidopingová agentúra (WADA). Zatiaľ nie je známe, či odhalenia môžu mať dopad na účasť športovcov z krajiny na budúcoročných zimných olympijských hrách v Pekingu.

„Operácia Herkules", ako nazvali vyšetrovanie, odhalila dôkazy o tom, že národná ukrajinská agentúra dávala športovcom pravidelne informácie pred náhodnými kontrolami. Namiesto týchto mimosúťažných testov, ktoré patria k pilierom antidopingového programu, zavolali komisári NADC športovcom, aby sa dohodli na odobratí vzoriek v priestoroch organizácie v nasledujúci deň.

„Operácia Herkules má presvedčivé a potvrdené dôkazy, že NADC telefonovala športovcom alebo ich kontaktovala prostredníctvom ich trénerov, aby ich požiadala o účasť na teste v nasledujúci deň. Dôkazy naznačujú, že NADC sa k tejto praxi uchyľovala často pred dôležitými medzinárodnými podujatiami a stávalo a, že na testovanie v NADC čakali celé národné tímy," uviedol riaditeľ pre spravodajstvo a vyšetrovanie WADA Gunter Younger.

Vyšetrovatelia taktiež zistili, že ukrajinská agentúra kategorizovala šesť vzoriek zo súťaží ako mimosúťažných pred preloženými olympijskými hrami v Tokiu. WADA všetky opätovne analyzovala a boli negatívne. Podľa Youngera vzorky naschvál zle kategorizovali, aby ukrajinskí športovci splnili minimálny počet mimosúťažných testov pred hrami.

„Operácia Herkules vyvolala vážne pochybnosti o integrite testovacích postupov NADC a kompetencii niektorých jej zamestnancov. Dlhovekosť týchto praktík naznačuje významné organizačné zlyhania," uviedol Younger.

Zistenia z vyšetrovania teraz vyhodnotí špeciálna komisia, ktorá môže navrhnúť exekutíve WADA prípadné sankcie pre Ukrajinskú antidopingovú agentúru, jednotlivých športovcov či celé tímy. Zatiaľ nie je známe, či by to mohlo ovplyvniť aj účasť krajiny na ZOH v Pekingu.

WADA medzitým našla dôkazy, že jeden zo zamestnancov Ukrajinskej atletickej federácie bol zapojený do obchodovania zo zakázanou látkou EPO. Informovala agentúra AFP.