Banskobystričania sa tešia po góle Dávida Buca (druhý zľava) v zápase 34. kola Tipsport Ligy Dukla Trenčín - HC'05 iClinic Banská Bystrica, 30. decembra 2016 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Popradčania vyhrali vo Zvolene.

Trenčín 30. decembra (TASR) - Stretnutie mohol už v 2. minúte odštartovať presným zásahom Trška, keď sa dostal medzi kruhy k nepokrytému puku, nastrelil ale len brankárove betóny. Na druhej strane pohrozila dvojica Lamper – Zigo, no prvý menovaný napokon mieril privysoko. Otvorenie gólového skóre prišlo v 6. minúte počas bystrickej presilovej hry, keď vyrazený puk poslal do bránky Trukhno. Už o 17 sekúnd sa hostia tešili opäť, osamotený pred bránkou tečoval strelu Maione. Trenčania ale dokázali udrieť tiež, počas presilovej hry sa presadil spred bránky z prvej Ručkay. Zlyhanie domácich hráčov v obrannom pásme využili Bystričania v 15. minúte, osamotený Hickmott upravil už na 1:3, no gólová prestrelka pokračovala a o zmenu skóre sa postaral na druhej strane Hossa.

Trenčiansky protiútok sa mohol na začiatku druhého dejstva podpísať pod vyrovnanie, Tužinský nastrelil ale len Košarišťana. Skóre sa napokon predsa len menilo, ale v prospech hostí – nepokrytý Buc si doslova vychutnal domáceho gólmana. Podobne na tom mohol byť Zigo či Maione, keďže domáca obrana odignorovala ich postavenie pri bránke, no Kutej svoj tím podržal. Hra následne patrila Bystričanom, ktorí preverili pozornosť domáceho gólmana skutočne vo veľkom, krátko pred koncom začali hrýzť i Trenčania, na Košarišťana ale recept nenašli.

Individuálnu šancu predviedol v úvode záverečného dejstva Lamper, keď oklamal brániaceho Pavúka, rútil sa dopredu, no Kuteja napokon neprekonal. Udrieť mohla i Dukla, avšak dobre postavený Sýkora medzi kruhmi stavil na prihrávku a tým zmaril svoju šancu. Úspešný bol až v 51. minúte Sýkora, keď využil puk, ktorý nechal pred bránkou Hudec. Necelých 5 minút pred koncom bola Trenčínu poskytnutá hra v početnej výhode, no šikovne brániaca Bystrica sa postarala o udržanie svojho vedenia. Hostia sa potom postarali aj o záverečnú bodku, v 58. minúte trafil Zigo pravý horný roh bránky a spečatil triumf svojho celku.

.

HK Dukla Trenčín – HC'05 iClinic Banská Bystrica 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)
14. Ručkay (Bulík, Holenda), 17. Hossa (Tužinský, Bezúch), 51. Sýkora (Hudec, Pavúk) – 6. Truchno (Buc, Maione), 7. Maione (Truchno, Hickmann), 15. Hickmott (Truchno), 25. Buc (Truchno, Hickmott), 58. Zigo (Lamper, Češík. Rozhodovali: V. Baluška, M. Štefik – R. Výleta, J. Tvrdoň, vylúčení: 3:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2085 divákov

Zostavy:

Trenčín: Kutej – Obšut, Drgoň, Bohunický, Holenda, Trška, Pavúk, J. Danko, Šefčík – Marc. Hossa, Sojčík, Bezúch – J. Ručkay, Bulík, Jak. Gašparovič – D. Hudec, J. Švec, T. Sýkora – Meidl, Tužinský, Pardavý ml.

Banská Bystrica: Košarišťan – Wishart, Maione, Matushkin, Luža, Cebák, Ďatelinka, Ťavoda – Buc, Trukhno, Hickmott – Lunter, Bortňák, Kafka – Lamper, Zigo, Róth – Tománek, Češík, Belluš

Josef Turek, tréner Trenčína: "Mali sme dobrý začiatok, ale bohužiaľ sme nedali góly. Dvakrát sme inkasovali a dostali sme sa pod tlak. Boli tam ale redukcie v zostave na tri päťky, zvýšili sme obrátky, ale šance sme neukončili gólmi. Góly tu, zdá sa, dáva iba Hossa a ďalší sa, žiaľ, k nemu nepridávajú."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Prvých desať minút sme začali veľmi dobre, boli sme aktívni a domácich sme do ničoho nepúšťali. Keď sme už ale viedli 2:0, začali sme hrať akýsi ľahkovážny hokej a domáci sa tak dostali do šancí a znížili. Hralo sa hore-dole, čo je možno zaujímavé pre fanúšikov, ale mne osobne sa to nepáčilo. V tretej tretine sme si naše vedenie chceli už len postrážiť, no domáci nám pripravili krušné chvíle. Znížili na rozdiel jedného gólu a vzápätí sme sa museli brániť. Našťastie sme to ale ubojovali k trom bodom."

XXX

MHC Martin - HK Nitra 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Stretnutie pred televíznymi kamerami začali obe mužstvá opatrne a mysleli predovšetkým na obranu. Domáci boli síce v úvode aktívnejší, ale ich prevaha bola platonická. Hralo sa dlho takmer bez streľby. Paradoxne prvú šancu mal v 10. minúte Ručkay, ale Dzubina si s jeho strelou poradil. V 13. minúte sa na druhej strane v dobrej pozícii ocitol Galamboš, ale mal vychýlenú mušku. Viac vzruchu bolo až pri dvoch presilovkách Martina a jednej Nitry. Kým domáci vyšli naprázdno, hostia sa v 17. minúte ujali vedenia, keď Milamovu strelu tečoval zblízka Cope.

Kým v prvej tretine sa Martin nevedel presadiť, úvod druhého dejstva bol pre domácich ako z rozprávky. Najprv sa presadil v 22. minúte Pulli, keď za 41 sekúnd využil presilovku pri vylúčení Slováka a za 94 sekúnd bol úspešný Varga a Martin viedol 2:1. Už tradične potom zabudli domáci brániť a úplne veľný Američan Cope už za 40 sekúnd vyrovnal. Potom sa gólostroj zastavil. V 35. minúte mohli hostia ďakovať Milamovi, ktorý dobre zastúpil brankára Hala po strele Brňáka. Martinskí hokejisti v tejto tretine nevyužili štyri výhody o jedného hráča a ani hostia neboli úspešní pri dvoch presilovkách.

Začiatok tretej tretiny patril favoritovi. Po strelách Blackwatera v 41. minúte, Macíka v 44. a Copeho v 45. domácich podržal Dzubina. Nedáš-dostaneš sa potvrdilo aj teraz. Po trme-vrme pred Halom sa v 46. minúte najlepšie zorientoval Surovka a Martin opäť viedol. Od 47. minúty hral Martin ďalšiu presilovku a tri sekundy pred návratom Ručkaya na ľad prekonal Hala Bačík. Domáci sa tým dostali do dvojgólového vedenia. Hokejisti Nitry potom výrazne pridali a v 56. minúte sa gólom z hokejky Macíka vrátili do zápasu. Martin si už potom tesný náskok postrážil a po obetavom výkone si vybojoval cenné víťazstvo a dôležité tri body. Hosťom už nepomohla ani viac ako minútová hra bez brankára.

22. Pulli (Heizer, Rapáč), 23. Varga (Markovič), 46. Surovka (Markovič), 49. Bačík - 17. Cope (Milam, Slovák), 24. Cope (Slovák, Milam), 56. Macík (Štefanka). Rozhodovali: Lokšík - Riš, Smrek, vylúčení: 3:10, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1500 divákov

Zostavy:

Martin: Dzubina – Pulli, Tabaček, Bačik, Brňák, Pacalaj, Dvořák, Rusina, Salija – Rapáč, Heizer, Koyš – Korostin, Galamboš, Varga – Surovka, Dlouhý, Markovič – Rzavský, Jurášek, Mráz

Nitra:Halo - Milam, Rais, Meland, Mezei, Pupák, Ordzovenský, Korím – Cope, Slovák, Blackwater – Šiška, Krištof, Tvrdoň – Ručkay, Paukovček, Bajtek – Macík, Štefanka, Bene

Pavel Paukovček, tréner Martina: "Dobre sme sa pripravili na kvalitného súpera. Hráči splnili to, čo sme od nich chceli, podali dobrý výkon a preto sme zaslúžene zvíťazili. Chcem poďakovať kapitánovi mužstva Tabačkovi, ktorý po chorobe ešte nedoliečený sa obetoval a pomohol mužstvu."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Podali sme slabý výkon v obrane i útoku. Mali sme úbohú bilanciu v streľbe. V prvej tretine len šesť pokusov, v druhej štyri strely. S takýmto bezduchým výkonom a mnohými vylúčeniami môžeme len ťažko počítať s bodmi z ľadu súpera. Tie sme si dnes nezaslúžili a preto ich získal Martin."

XXX

HKM Zvolen – HK Poprad 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Domáci nezachytili úvod stretnutia. Inkasovali najprv v tretej minúte po vyhratom buly Mlynaroviča, keď strieľal spoza kruhu Bagin a tečovaný puk skončil za Šimkom. O necelú minútu a pol bolo 0:2, tentoraz spoza kruhu napriahol Suchý, puk prepadol za gólmana HKM a Kroták mal pred sebou prázdnu bránku, s čím si poľahky poradil. Mohlo byť aj horšie pre Zvolen, ak by Matej Paločko v šiestej minúte uspel voľný z ľavej strany. Hráči spod Pustého hradu v špeciálnych rytierskych dresoch mohli znížiť v dvoch presilovkách v rade, ale najväčšie šance spálili Novákovci, najprv Milan a po ňom i Lukáš. Až v pätnástej minúte sa skóre menilo. Najprv sa nepresadil nepokrytý Popradčan Zagrapan a o pár sekúnd nasledovala odpoveď na opačnej strane. Parádne totiž vystrelil od modrej D. Krejčí a zariadil stav 1:2. Tesne pred prestávkou sa ocitol zoči – voči Šúrekovi P. Zuzin, ale faulovaný ho neprekonal.

V strednom dejstve mali herne navrch Stašovci, ale šance si vytvorili obe mužstvá. Najprv sa nepresadil hosťujúci Troliga, po ňom domáci Zuzin. V polovici duelu nevyrovnal z dobrej pozície voľný L. Jurík. Peknú individuálnu akciu predviedol v presilovke skúsený 'kamzík' Kroták, Šimko bol tentoraz proti. V početnej výhode mali príležitosť aj 'bryndziari', pri ľavej žrdi sa nepresadil znovu Peter Zuzin. Diváci v tejto časti zápasu gól nevideli, blízko mal k nemu ešte v presilovke Bagin, no mieril iba do brankára Zvolena.

V tretej tretine bol sprvu lepší Poprad. Najprv sa neujal teč Guľajeva, v presilovke potom mieril vedľa odkrytej bránky Matúš Paločko, no mrzieť ho to nemuselo, pretože v následnej početnej výhode o dvoch hráčov predviedol parádnu strelu z pravého kruhu Kroták. Domáci museli zapnúť na vyššie obrátky a podarilo sa. Po prihrávke Hraška sa utešenou koncovkou švihom prezentoval Majdan a znížil na 2:3. Hostia zostávajúce minúty odolávali tlaku súpera, najväčšiu šancu nevyužil Klhůfek a gólman Šúrek nekapituloval ani pri zvolenskej hre bez brankára v šestici.

15. D. Krejčí (L. Novák, Puliš), 49. Majdan (Hraško) – 3. Bagin (Mlynarovič), 5. Kroták (R. Suchý, Matúš Paločko), 46. Kroták (R. Suchý). Rozhodovali: D. Konc, M. Novák – Jobbágy, M. Korba, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1398 divákov

Zostavy:

Zvolen: Šimko – M. Novák, D. Krejčí, Hraško, Valenta, Plechanov, Dubeň, Hataš, Habšuda – L. Novák, Puliš, P. Zuzin – Majdan, L. Jurík, Klhůfek – Šišovský, Síkela, Žilka – Tatár, Jakubík, P. Marcinek

Poprad: Šúrek - Š. Fabian, Guľajev, Dinda, R. Suchý, Postnikov, Ježek, Bagin, Pokovič - Henderson, Zagrapan, Lichanec - Matúš Paločko, Troliga, Kroták - Vašaš, Murček, D. Bondra - Matej Paločko, Mlynarovič, Štrauch

Milan Staš, tréner Zvolena: "Hneď v úvode prišla ľadová sprcha v podobe dvoch inkasovaných gólov. Po dohovore sme konečne začali hrať, ale súper dobre bránil stredné pásmo a ťažko sme sa dostávali do útoku. Dostali sme síce súpera v ďalšom priebnehu pod tlak, ale niekedy sme vypadávali, a to hlavne v oslabeniach. Vyrovnávajúci gól visel na vlásku, no nepomohla ani power-play, či predtým pekné kombinácie a šance. Musíme si uvedomiť, že hokej sa hrá 60 a nie iba 50 minút."

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Začali sme veľmi dobre, organizovane, dali pritom aj dva góly a súpera sme v prvej tretine skoro do ničoho nepustili. Potom to bol skôr opatrný hokej. Keď sme sa však dostali na 3:1, tak sme inkasovali lacný gól a zbytočne zdramatizovali zápas. Záver sme i so šťastím ustáli. Pre nás je dôležité, že sme získali tri body, ktoré veľmi potrebujeme do tabuľky."

Arné Kroták, autor dvoch gólov Popradu: "Pekný záver roka máme. Išli sme do Zvolena s malou dušičkou, no prezentovali sme sa sebavedomo. Predviedli sme dobrý vstup do zápasu a vyhrávali 2:0. Poctivým výkonom na čele s brankárom sme to napokon dotiahli do víťazného konca. Rozhodlo najmä to, že sme mali dobrý úvod, v ktorom sme dali dva góly. Dobré mužstvo musí využiť presilovku o dvoch hráčov, čo sa nám tiež podarilo, preto si vezieme tri body."

XXX

HC Nové Zámky – MHK 32 Liptovský Mikuláš 5:2 (0:2, 2:0, 3:0)

Súboj deviateho tímu so šiestym sa začal veľkými šancami Fábryho a Lelkeša, ktoré však ostali nevyužité. V 5. minúte nepremenil výbornú šancu Uram. Pekný únik po pravom krídle predviedol Lavrovs, no bez gólového efektu. Následne unikli hosťujúci hráči a Stehlík netrafil odkrytú bránu domácich. V 7. minúte neuspel v zakončení Saarinen. Okamžitou kontrou sa v úniku predviedol Uram, no nedovolene tiesnený Cardwellom mieril mimo. Z následného trestného strieľania sa však už nemýlil. O štyri minúty neskôr predviedli Liptáci rýchly prechod do útočnej tretiny a peknú akciu zakončil strelou do vinkla Róbert Huna.

V úvode druhej časti hry hrali domáci presilovú hru o dvoch hráčov, no pevná obrana Liptákov im nedovolila presadiť sa. V polovici zápasu sa radovali aj domáci, keď Hudec našiel medzi kruhmi Lelkeša, ktorý švihom prekonal Križana. Od tohto momentu akoby domácim narástli krídla, mohutne zatlačili na hostí a ostreľovali ich bránku. Príležitosti Lavrovsa, Čaládiho a hlavne Paulovičov nájazd a Brabencova strela ostali nevyužité. Tréner hostí na tlak domácich zareagoval oddychovým časom. V 34. minúte sa rútil na Križana Tibenský a bol faulovaný. Z následného trestného strieľania však brankára hostí neoklamal, Križan si jeho pohyb postrážil. Domáci sa nakoniec presadili v presilovej hre, keď Cardwellovu strelu dorazil do brány v skrumáži Kytnár. Gól však musel potvrdiť videorozhodca.

Do tretej tretiny nastúpili oba celky s cieľom strhnúť výhru na svoju stranu. Blízko k tomu mali domáci po rýchlom prechode do útoku, no Paulovičov pokus bol zblokovaný. V 47. minúte urobil pri rozohrávke veľkú chybu domáci brankár, Matúš Sukeľ však ponúknutú príležitosť nevyužil. V tej istej minúte sa potvrdilo nedáš – dostaneš, keď Brabenec využil slabý dôraz hosťujúcej obrany a strhol vedenie na stranu Zámčanov. Päť minút pred koncom riadnej hracej doby podnikli domáci ďalší útok, ktorý zakončil presným švihom z pravého kruhu Sandgren – 4:2 pre Nové Zámky. Domáci napokon pridali ďalší gól - akciu prvého útoku zakončil presným švihom Cardwell a domáci tak dokonale zvrátili priebeh stretnutia.

30. Lelkeš (Hudec, Saarinen), 37. Kytnár (Saarinen, Cardwell), 47. Brabenec (Paulovič), 55. Sandgren (Brabenec, Paulovič), 57. Cardwell (Brabenec, Čaládi) - 7. Uram, 11. Róbert Huna (Richard Huna, Rudolf Huna). Rozhodovali: Müllner - Šefčík, Junek, vylúčené: 3:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Zostavy:

Nové Zámky: Chovan J. - Čížek, Sandgren, Cardwell, Drtina, Chovan M., Mäkinen, Maier, Sucharda - Paulovič, Brabenec, Čaládi - Tibenský, Hudec, Saarinen - Lelkeš, Kytnár, Fábry - Lavrovs, Rehák, Pitule

Liptovský Mikuláš: Križan – Stehlík, Burzala, Mezovský, Nádašdi, Makovský, Šiška, Moravčík, Kadlubiak – J. Sukeľ, Stümpel, Števuliak – Uram, M.Sukeľ, Kriška - Ru. Huna, Ro. Huna, Ri. Huna – Uhrík, Kabáč

Štefan Mikeš, tréner HC Nové Zámky: "Dnes sme predviedli výkon dvoch tvárí. Do zápasu sme síce naskočili dobre, ale súper si vytváral šance z protiútokov, hral veľmi rýchlo a jednoducho. My sme znervózneli a prestali sme hrať to, čo sme si dohodli. Tá prvá tretina bola slabá, do druhej sme naskočili presilovkou 5 na 3, čo sme si ani nevšimli, pretože sme ju nezahrali tak, ako sme chceli. Potom sme sa však ukľudnili a začali sme hrať nátlakový, dobrý hokej. Vytvárali sme si šance, mali sme príležitosti, chalani dávali do toho všetko a hrali veľmi zodpovedne. Nakoniec sa nám aj podarilo streliť góly. Ten druhý - vyrovnávajúci bol vyslovene silou vôle. Sme radi, že sa nám to dnes podarilo, pretože po prvej tretine som mal obavy. Zlom v zápase pripisujem hlavám hráčov, sme trochu labilní, chalani musia získať sebadôveru. Aj dnes, keď sa im to postupne podarilo, ich hra vyzerala úplne inak."

Róbert Spišák, tréner MHk 32 Liptovský Mikuláš: "Zápas mal svoju úroveň. Začali sme výborne, viedli sme 2:0. V druhej tretine nám zápas odišiel po hrubej individuálnej chybe v obrannom pásme, kde sme puk zbytočne odovzdali súperovi, ktorý znížil na 2:1. Boli sme často vylučovaní a takticky nedisciplinovaní. V tretej tretine, keď sme dostali tretí gól, sme otvorili hru, čo súper využil a domov ideme bez bodov."

XXX

MsHK Žilina – HC Košice 2:3 pp (0:0, 1:2, 1:0 – 0:1)

Oba tímy hrali v obrane pozorne, nenechávali súperovi veľa priestoru na útočenie a šancí, ktoré by volali po góle, sa rodilo málo. O niečo viac práce mal Tomek v domácej bráne, ale strely z diaľky ho nemohli ohroziť. V 8. min. sa do dobrej šance dostal Ondruš, no Habal zachránil. V 16. min. mal gól na hokejke po Handlovského prihrávke z pravej strany Hovorka, ale kapitánovi vlkov pokazil radosť z gólu brankár Habal. Domáci sa netešili ani pri následnej presilovke, keď gólman oceliarov dobre zlikvidoval pokus Juríka aj ďalšie šance, a tak prvá tretina ostala bez gólov.

Vlci začali druhú tretinu veľmi dobre a dostali sa do troch dobrých šancí v priebehu dvoch minút. Habal sa musel vytiahnuť pri strele Hovorku a tutovke osamoteného Holoviča, ktoré volali po góle. Dobrý postreh osvedčil v 25. min. aj Tomek, ktorý zachránil svoj tím pri pokusoch Šoltésa a Vargu. O minútu neskôr však hrali hostia prvú presilovku a Dudáš na dvakrát dostal z predbránkového priestoru puk do siete. Vlci hrali v polovici duelu presilovku a dokázali v nej vyrovnať, keď Juraškovu strelu od modrej Habal vyrazil, ale puk stratil z dohľadu a Jurík ho napálil do siete. Domáci boli pri chuti, v rýchlom slede hrali ďalšiu presilovku a poriadne podkurovali hosťom. Tí však tlak ustáli a po chybe domácich v 38. min. Suja krásne z pravej strany vymietol pavučinu v pravom hornom rohu Tomekovej bránky.

Na snímke vľavo Filip Ondruš (MsHK Žilina) a Peter Bartoš (Košice) počas hokejového zápasu 34. kola Tipsport ligy medzi MsHK Žilina – HC Košice, 30. decembra 2016na zimnom štadióne v Žiline.

Domáci sa snažili od úvodu záverečnej časti o vyrovnanie skóre, ale Habal bol opäť proti a svoj tím podržal aj v presilovke. V početnej výhode hrali onedlho aj hostia, ale po návrate z trestnej lavice ich takmer vytrestal Drábek, ktorý si dobre nakorčuľoval s pukom pred Habala, ktorý síce zachránil, ale domáci aktivitou donútili hostí k faulu. Pri následnej presilovke prekĺzla strela Holoviča z ľavého kruhu za Habala a bolo vyrovnané. Žilinčania cítili šancu, prebrali sa aj diváci a hnali svojich za víťazstvom. V záverečných minútach riadneho hracieho času sa však oba kolektívy snažili hrať na istotu a zápas tak dospel do predĺženia. Na konci 62. min. šiel za podrazenie na trestnú lavicu Drábek a hostia vylúčenie po 25 sekundách potrestali, keď sa strelou sponad kruhov presadil Varga.

32. J. Jurík (Juraško, Hovorka), 53. Holovič (Stupka) - 26. Dudáš (Milý, Deyl), 38. Suja (Milý, Hričina), 63. T. Varga (Suja, Nagy). Rozhodovali: Jonák – Stanzel, Holienka, vylúčení: 5:5, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 1609 divákov

Zostavy:

Žilina: Tomek – D. Brejčák, Juraško, Gutwald, Den. Rehák, Drábek, Macejko, Prokop, Mendrej – Handlovský, Hovorka, Matis – J. Jurík, Húževka, Š. Novotný – Konečný, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Švihálek

Košice: Habal – Dudáš, Deyl, Šedivý, Koch, Matejka, Jankovič, Vašíček – Bicek, Suja, Nagy – Hričina, Boltun, Milý – Šoltés, T. Klíma, T. Varga – M. Novotný, Vrábeľ, Bartoš

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Videli sme zaujímavý a dramatický zápas. Mali sme viacero šancí, ktoré mohli skončiť gólom, ale proti bol brankár Habal, ktorý podal vynikajúci výkon. Zápas skončil zaslúženou remízou v riadnom hracom čase, škoda následného vylúčenia, aj tých ďalších počas zápasu. Mrzí ma, že sme sa so starým rokom nerozlúčili víťazstvom, ale berieme aj bod. Košice majú veľmi dobré mužstvo, musíme sa s tým zmieriť a pripraviť sa na ďalší zápas."

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Bolo to vyrovnané a bojovné stretnutie, ktoré skončilo spravodlivou remízou v riadnom hracom čase. Našou najlepšou činnosťou v zápase bola obrana. V predĺžení sme využili ponúknutú možnosť presilovky a odvážame si vďaka tomu zo Žiliny dva body."