Liptovský Mikuláš zdolal majstrovskú Nitru a je na čele tabuľky

Na snímke sa hokejisti Liptovského Mikuláša tešia z druhého góla v hokejovom zápase 2.kola Tipsport Ligy MHK 32 Liptovský Mikuláš - HK Nitra 11. septembra 2016 v Liptovskom Mikuláši. Foto: TASR/Andrej Galica

Na chvoste sú bez bodového zisku Poprad a Žilina.

Liptovský Mikuláš 11. septembra (TASR) - Nitre vyšiel vstup do stretnutia, v 5. minúte udržal v presilovke útočné pásmo Rais, rukou si priklepol puk na hokejku a strelou z osi klziska prekonal Križana. Odpoveď Mikuláša bola blesková, keď Bobčekovu strelu od modrej efektne tečoval Rudolf Huna. Liptáci sa síce sympaticky tlačili smerom dopredu, ale v 11. minúte mierne prepadli, hostia si situáciu vynikajúci rozložili a Macík sám pred Križanom zakončil presne - 1:2.

V druhej tretine hru rozkúskovali početné vylúčenia, ale od polovice stretnutia dostal duel nový náboj. V 33. minúte rozobrali Liptáci počas presilovky obranu hostí a Róbert Huna sa z prvej nepomýlil. Už o 18 sekúnd neskôr tečoval Matúš Sukeľ Uramovu strieľanú prihrávku a domáci vývoj otočili. Dobrý hokej pokračoval aj v ďalšom priebehu. Nitre sa podarilo vyrovnať ešte v závere tretiny, keď v 38. minúte na dvakrát z dorážky uspel Laliberté.

Zaujímavý zápas s množstvom vylúčených hráčov na oboch stranách napokon dospel až do predĺženia. Keďže ani v časovom nadstavení gól nepadol, o dvoch bodoch pre Mikuláš rozhodol v samostatných nájazdoch jediný úspešný exekútor Maroš Piatka.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HK Nitra 4:3 pp a sn (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
6. Rudolf Huna (Bobček), 33. Róbert Huna (Rudolf Huna, Richard Huna), 33. Števuliak (Uram, Sukeľ), roz. nájazd Piatka - 5. Rais (Kutálek, Krištof), 11. Macík (Štefanka, König), 38. Laliberté (König, Milam). Rozhodovali: Lauff, Orolin - Korba, Riš, vylúčení: 11:12 na 2 min. Laco 10 min za hrubosť - Macík 10 min napádanie rozhodcu funkcionármi družstva, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 3100 divákov

Dukla Trenčín – HKM Zvolen 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Diváci v pomerne opatrnej prvej tretine góly nevideli. Domáci hokejisti si už v úvodnej minúte vypracovali čistú šancu. Hossa ideálny puk prichystal pre Lukáša Nováka, no ten netrafil bránu. V 9. min tesne po skončení presilovej hry Gašparovič prihral voľnému Tyborovi. Ten však našiel iba pripraveného Baroša. Trenčania boli aj vo zvyšných minútach mierne aktívnejším tímom, avšak svoju prevahu nedokázali pretaviť do gólového efektu. Paradoxne, vedenia sa ujali v presilovej hre hostia, keď Mráz so šťastím prestrelil Cháberu – 0:1. Ešte do sirény sa Trenčínu podarilo vyrovnať, ale Gašparovičovo zakončenie pre postavenie hráča v bránkovisku hlavný rozhodca neuznal.

Po prestávke sa Trenčanom núkala ideálna príležitosť na vyrovnanie. V 24. min hrali 69 sekúnd presilovú hru o dvoch hráčov. Tú však zverenci trénera Holáňa premrhali a prišiel trest. V polovici zápasu šiel na trestnú lavicu Dlohý a Zvolen pridal druhý gól. Valentova strela sa odrazila medzi kruhy, odkiaľ sa nemýli Klhůfek – 0:2. O malú chvíľu mohlo byť s vojakmi ešte horšie. Krížna prihrávka Zuzina našla Ďalogu, ten však neprestrelil brankára. V tých chvíľach boli na ľade pánmi Zvolenčania. Dukla sa do zápasu mohla vrátiť v 36. min, no Sojčík pri prečíslení trafil iba žŕdku.

Hneď v úvode záverečnej tretiny mohol streliť kontaktný gól L. Novák, ale bol faulovaný. V 47. min M. Novák stratil puk na modrej čiare. Mráz sa rútil sám na Cháberu, no ten jeho nájazd vychytal. Dukle sa predsa podarilo vsietiť gól. Na začiatku 51. min v oslabení ušiel Gašparovič a v samostatnom úniku si vychutnal Baroša 1:2. Už o chvíľu mohol vyrovnať Hossa, keď šikovne tečoval nahodený puk od Albersa. Dráma vrcholila v záverečných minútach. Tybor sa rútil sám na Baroša, no neuspel. Minútu pred koncom sa domáci tréner rozhodol stiahnuť brankára a poslať na ľad šiesteho korčuliara. Domácim vabank takmer vyšiel, lenže Hossa v poslednej sekunde zápasu nedokázal strelu vtesnať do priestoru bránky.

51. Gašparovič - 20. Mráz (Valenta, J. Jurík), 30. Klhůfek (Valenta). Rozhodovali: Štefík - Gajan, Bednár, vylúčení: 5:7, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, 1638 divákov

Miloš Holáň, tréner Trenčína: "Od začiatku sme hrali dobre a aktívne. Mali sme však žalostnú koncovku. Celý zápas sme mali navrch, najmä v tretej tretine. Katastrofálne sme zahrali presilové hry. Náš gól prišiel v dobrý moment, mali sme čas niečo s výsledkom urobiť. V závere sa nám už nepodarilo vyrovnať, čo nás mrzí. Bohužiaľ, nemáme ani bod."

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "Vedeli sme, že Trenčín má veľmi silný útok. Nezačali sme dobre, súper nás dostal pod tlak a darovali sme mu tri presilové hry. My sme sa dokázali v presilovkách presadiť. Tretiu tretinu sme boli pod obrovským tlakom. Trenčín sme dostali na koňa gólom v našej početnej výhode. Trenčín dnes zahodil veľmi veľa šancí a nás podržal brankár Baroš."

XXX

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Úvod zápasu patril aktívnejším hosťom, ale do príležitostí sa dostávali Bystričania. Pred brankárom Habalom neuspeli Bortňák a Kafka. Podarilo sa to až v presilovke, keď prihrávku Matuškina zužitkoval v desiatej minúte pri žrdi voľný Hickmott. Košice sa snažili vyrovnať, ale s koncovkou to bolo žalostné. V závere tretiny mali ešte dobré príležitosti domáci T. Surový a Kafka, ale nedokázali navýšiť vedenie.

V druhej tretine sa hral sprvu vyrovnaný hokej. Druhý bystrický gól mal na hokejke Lamper, išiel sám na Habala, ale neprekonal ho. Na opačnej strane prenikal po ľavej strane Nagy, ale aj on pohorel na dobrom Bacashihuovi. Ten napokon kapituloval v 29. minúte, pretože po chybe Bortňáka putoval puk priamo k Spilarovi, ktorý z ľavého kruhu mieril pod hornú žŕdku. Od tohto momentu prevzali iniciatívu 'barani' a viackrát zatlačili súpera vo vlastnej tretine. Po strele Kafku Habal vyrazil puk do hornej žŕdky a v šanci neuspel zblízka ani Češík. Košičanom sa naskytla príležitosť v presilovke, no Varga z mierneho uhla netrafil odkrytú časť bránky.

Tretiu tretinu začali hostia s veľkou chuťou, ale nedokázali využiť šance. Najväčšiu mal Bartoš, postupoval spolu s Nagyom na bránku v oslabení, ale Bacashihua skúseného útočníka 'oceliarov' vychytal. Tešili sa napokon domáci hokejisti. V presilovke Bezúch cez celú šírku ihriska našiel v pravom kruhu voľného Wisharta a ten napriahol parádne z prvej, puk poslal pod hornú žŕdku. Odpoveď Košíc prišla rovnako v početnej výhode. Úspešný bol Bartánus z ľavého kruhu a zariadil tak predĺženie. V ňom využil sólový nájazd v 64. minúte Nagy a rozhodol tak o dvoch bodoch pre svoj tím.

10. Hickmott (Matushkin, Maione), 47. Wishart (Bezúch, Maione) – 29. Spilar, 54. Bartánus (Dudáš, Hruška), 64. Nagy (Milý, Habal). Rozhodovali: J. Konc, Goga – R. Výleta, Tvrdoň, vylúčení: 6:5, navyše: 36. Ďatelinka (Banská Bystrica) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 23

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Bol to dobrý zápas, hral sa vo vysokom tempe a remíza je spravodlivá. Čo sa týka predĺženia, na jeho konci sme sa dostali do veľkého tlaku, no paradoxne sme inkasovali. Bolo to v novom formáte troch proti trom, ktorí sme nemali možnosť trénovať, pretože nám to neskoro oznámili z riadiaceho orgánu súťaže. Bojoval však každý jeden hráč na ľade, čiže nemôžeme mať zvesené hlavy. V stredu nás čaká ďalší zápas a musíme sa naň zodpovedne pripraviť."

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: "Videli sme bojovné a vyrovnané stretnutie na oboch stranách. My sme podali dobrý výkon a dôležité bolo, že sa nám podarilo v tretej tretine vyrovnať na 2:2 a dostať zápas do predĺženia. To sme zvládli lepšie my, dokázali sme streliť víťazný gól. Odchádzame teda z Bystrice s dvoma bodmi, za ktoré sme veľmi radi."

Ladislav Nagy, útočník Košíc, autor rozhodujúceho gólu: "Ťažko sme sa dostávali do tretiny. Bystrica hrala doma, tlačila nás, ale my sme dobre pôsobili v obrane a to bol základ úspechu. Čo sa týka môjho gólu, dostal som peknú prihrávku od beka a išiel som sám na brankára, skúsil som to lapačku a padlo to tam. Som rád, lebo Bystrica do nás búšila, hrala veľmi dobre a v útoku bola nebezpečná."

XXX

MHC Martin - HK Poprad 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)

Zápas niesol v sebe všetky prvky začiatku sezóny. Na ľade bolo veľa nepresností a súvislých kombinácii bolo ako šafranu. Martinčania boli v prvej tretine aktívnejším mužstvom. Najzamestanejším mužom bol švédsky brankár v drese Popradu Fernström. Najväčšiu šancu prekonať ho mal v 10. min Bílek. Na druhej strane si s jedinou gólovou šancou hostí, ktorú mal Tibenský poradil domáci gólman Dzubina.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhej časti. Koncovka bola na oboch stranách naďalej kŕčovitá a tak stále svietili na ukazovateli skóre dve nuly. Najagilnejším strelcom bol Bílek, ale v 29. min nevyužil ďalšiu svoju príležitosť. V 31. min nepremenil na opačnej strane svoje pekné sólo Zagrapan. O minútu bol v akcii opäť agilný Bílek, ale Fernströma neprekvapil. Čakanie na úvodný gól skončilo v 33. min - hostia hrali presilovku a Kroták ju za 27 sekúnd zužitkoval a poslal hostí do vedenia. Martinčania okamžite reagovali, zatlačili Poprad, ale šance Heizera, Koyša a Rantanena skončili na pozornom popradskom brankárovi.

Na začiatku tretej tretiny vyšla presilovka aj domácim a Murček vyrovnal. V 45. min sa presadil aj agilný Bílek, ale gól podľa videorozhodcu nebol regulárny. O 28 sekúnd neskôr sa Heizer postaral o obrat v skóre a prvýkrát poslal Maertinčanov v zápase do vedenia. V 50. min sa konečne dočkal aj Bílek, keď tečoval Tabačekovu strelu. To bolo dokonalé k.o. pre hostí, ktorí sa už z tohto úderu nespamätali. Napokon 24 sekúnd pred sirénou spečatil skóre zápasu pri hre hostí bez brankára Bílek.

43. Murček (Rusina, Galamboš), 45. Heizer (Bílek,), 50. Bílek (Tabaček), 60. Bílek (Koyš) - 33. Kroták (Š. Fabian, Troliga). Rozhodovali: Novák - Smrek, Synek, vylúčení: 5:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1500 divákov.

Juraj Halaj, asistent trénera Martina: "Som rád, že nám vyšla domáca premiéra pred výborným publikom. Zápas bol celý v našej réžii. Súpera sme prestrieľali, ale trápili sme sa v koncovke. Hosťom výborne zachytal brankár. V tretej tretine sme sa konečne gólovo presadili a zápas sme dotiahli do víťazného konca."

Ľudovít Jurínyi, asistent trénera Popradu: "Prvá tretina bola z našej strany rozpačitá. Boli sme pod tlakom súpera, ktorý nás prestrieľal. V druhej tretine sme urobili zmeny, dali sme gól v presilovke a mali sme aj väčšiu pohodu na hokejkách. Do tretej tretiny sme išli s tým, že náš jednogólový náskok chceme udržať. Na začiatku tretej časti sme však dostali dva rýchle góly a súper sa dostal na koňa. Gratulujem Martinu k víťazstvu a my máme do ďalších zápasov na čom pracovať."

XXX

HC Mikron Nové Zámky - MsHK Žilina 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zaknihovali historicky prvé víťazstvo v najvyššej domácej súťaži. V nedeľňajšom dueli 2. kola Tipsport Ligy zdolali doma MsHK Žilina 1:0 gólom kapitána Michala Hudeca z 36. minúty.

V prvej tretine premiérového domáceho duelu Nových Zámkov v Tipsport Lige videli diváci viacero dobrých príležitostí domácich aj jeden tvrdý hit. Veľké tutovky zahodili v úvodných piatich minútach Hvila s Brabencom, následne Cerenok knokautoval domáceho Pauloviča a nastolil trend tvrdej hry. Ďalšiu veľkú príležitosť priniesla až 27. minúta, ale Hvila v náročnej skrumáži odrazený puk za Tomeka neumiestnil. Na druhej strane následne neuspel Gmitter s forhendovou kľučkou v krátkom nájazde na Šimka.

Oba tímy následne zrýchlili prechod do útočnej tretiny a vytvorili si zaujímavé šance, brankári však naďalej podávali kvalitné výkony. Zlom nastal až v 36. minúte, keď Hudec prebral na ľavom krídle puk od Sandgrena a z pomerne ťažkého uhla prekvapil Tomeka - 1:0. Po zmene strán na neho mohol nadviazať agilný Hvila, ale ani vo svojej tretej zápasovej šance neuspel. Tvrdú hru produkovali aktéri až do záverečného klaksóna, po ktorom sa Nové Zámky tešili z premiérového tipsportligového triumfu.

Gól:
36. Hudec (Sandgren, Fábry). Rozhodovali: Stano, Orolin - Stanzel, Vrančík, vylúčení: 9:10 na 2 min, navyše Chovan (N. Zámky) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0.