Quantcast
< sekcia Šport

SR nastúpi v sobotu proti Nemecku, Stützle: Slováci sú mladí a šikovní

Na snímke hlavný tréner Craig Ramsay počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie pred piatkovým zápasom proti Francúzsku v základnej A-skupine na 85. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Helsinkách vo štvrtok 12. mája 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

V novembri v Krefelde prehrali Slováci na Nemeckom pohári s domácim výberom 1:4. O tri mesiace neskôr však vo štvrťfinále na ZOH v Pekingu triumfovali slovenskí reprezentanti 4:0.

Helsinki 13. mája (TASR) - Slovenskí hokejisti sa s Nemeckom stretli vo vzájomných zápasoch 67-krát, v tejto sezóne odohrali s týmto súperom najviac zápasov. Nemci sú pre Slovákov osudový súper, na uplynulých vrcholných turnajoch ich zastavili už trikrát. Na tom zatiaľ poslednom sa však tešili zverenci Craiga Ramsayho. V sobotu ich o 19.20 SELČ čaká na MS v Helsinkách ďalšia, v poradí už piata konfrontácia v tejto sezóne.

V novembri v Krefelde prehrali Slováci na Nemeckom pohári s domácim výberom 1:4. O tri mesiace neskôr však vo štvrťfinále na ZOH v Pekingu triumfovali slovenskí reprezentanti 4:0 po góloch Libora Hudáčka, Petra Cehlárika, Michala Krištofa a Mareka Hrivíka. Dvakrát sa títo súperi stretli aj na konci apríla v Drážďanoch v príprave, Slováci triumfovali 3:1 a 3:2.

Pekinská olympiáda priniesla do slovenských domácností radosť, ale niektoré zápasy s Nemeckom boli pre fanúšikov sklamaním. Naposledy sa tak stalo na MS v Košiciach, keď Slováci dlho viedli 2:1, no góly Eisenschmida v 59. a Draisaitla v 60. minúte prakticky pripravili Slovákov o štvrťfinále. Aj na predchádzajúcom domácom šampionáte v roku 2011 postúpili Nemci na úkor Slovenska vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu. Trojgólová nemecká kanonáda v druhej tretine (3:0) bola rozhodujúca, dala základ ich triumfu 4:3.

Pamätné zápasy s Nemeckom sa však udiali aj na olympiáde. Zatiaľ čo v Pekingu to pre Slovákov dopadlo dobre, opačný prípad sú ZOH 2002 v Salt Lake City. Úvodná prehra s Nemeckom 0:3 v kvalifikácii zapríčinila, že brány hlavného turnaja sa pre slovenský tím zatvorili.

V 67 dueloch sa 38-krát tešili z triumfu slovenskí hokejisti, iba jeden duel sa skončil nerozhodne. V 28 zápasoch zvíťazili Nemci. Celkové skóre je 168:146 v prospech Slovenska.

Medzi najväčšie hviezdy v kádri Nemecka patria Tim Stützle, útočník Ottawy Senators, ktorý v tejto sezóne odohral 79 zápasov s bilanciou 22 gólov a 36 asistencií. V defenzíve sa bude tréner Toni Söderholm opierať o Moritza Seidera, ktorý v tomto ročníku NHL nazbieral 50 bodov (7+43) v drese Detroitu. V bránke by mal byť oporou Philipp Grubauer zo Seattlu Kraken.

Predchádzajúce tri víťazstvá Slovenska nad Nemeckom vlievajú fanúšikom optimizmus, no káder Nemcov je vo Fínsku veľmi silný. Stützle uviedol, na čo si musia dať pozor: "Viem, že Slováci majú šikovných mladých hráčov. Poznám Slafkovského, zahral som si proti nemu na juniorskom šampionáte. Potvrdil výkonmi na olympijskom turnaji, že je šikovný hráč."

A-skupina MS

sobota 14. mája, 19.20 SELČ

SLOVENSKO - Nemecko /Ice Hall Aréna Helsinki/

Pravdepodobná zostava SR:
Rybár (Húska) - Rosandič, Čerešňák, Jánošík, Gachulinec, Nemec, Ivan, Grman - Lantoši, Krištof, Tatar - Pospíšil, Tamáši, Lunter - Regenda, Roman, Slafkovský - Takáč, Minárik, Liška